Nacionālās drošības jēdzienu var skaidrot kā valsts un sabiedrības īstenotu vienotu, mērķtiecīgu pasākumu rezultātā sasniegtu stāvokli, kurā ir garantēta valsts neatkarība, tās konstitucionālā iekārta un teritoriālā integritāte, sabiedrības brīvas attīstības perspektīva, labklājība un stabilitāte[1].
Nacionālā drošība ir valsts prioritāte, pamats jebkuras valsts brīvībai un attīstībai, rīks iekšējās kārtības nodrošināšanai uzticības radīšanai.
Sākotnēji jēdziena skaidrojums sevī ietvēra aizsardzību pret militāriem uzbrukumiem, bet nu jau plašākai sabiedrībai nacionālā drošība nozīmē arī terorisma draudu novēršanu, noziedzības samazināšanu, ekonomisko drošību un citas ar jomu saistītas aizsardzības dimensijas.
Latvijas mērogā darbojas vairākas vitāli nozīmīgas organizācijas un iestādes, un katra no tām atbild par specifisku norišu īstenošanu. Piemēram, par iedzīvotāju mieru rūpējas un vispārējo organizētību uzrauga Valsts policijas darbinieki, savukārt Valsts robežsardzes kompetencē ietilpst Latvijas robežu, kā arī ieceļošanas un izceļošanas noteikumu kontrole. Tādās darbībās kā izlūkošana, pretizlūkošana, valsts noslēpumu un augstāko amatpersonu aizsardzība ir iesaistītas trīs Latvijas drošības iestādes – Satversmes aizsardzības birojs, Valsts drošības dienests, kā arī Militārās izlūkošanas un drošības dienests. Arī Iekšējās drošības birojs iesaistās sabiedrības uzticības vairošanā, cenšoties atklāt un novērst noteiktu Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonu un darbinieku noziedzīgos nodarījumus.
Balstoties uz Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Darbaspēka apsekojuma rezultātiem[2], 2019. gadā Latvijā bija nodarbināti 910 tūkstoši jeb 65% iedzīvotāju (vecumā 15-74 gadi). Lielākais nodarbināto skaita pieaugums, pamatojoties uz statistikas datiem (attiecībā pret 2018. gadu), bija vērojams būvniecībā, finanšu un apdrošināšanas jomā, kā arī valsts pārvaldē un aizsardzībā.
[1] https://likumi.lv/ta/id/14011-nacionalas-drosibas-likums
[2] https://www.csb.gov.lv/lv/statistika/statistikas-temas/socialie-procesi/nodarbinatiba/meklet-tema/2653-nodarbinatiba-2019-gada-4-ceturksni-un
Noderīgi resursi un plašāka informācija pieejama:
- http://www.vp.gov.lv/
- http://www.rs.gov.lv/
- http://www.iem.gov.lv/lat/
- https://vdd.gov.lv/lv/
- http://www.midd.gov.lv/MIDD/Par_mums.aspx
- http://www.sab.gov.lv/
- http://www.idb.gov.lv/lv/sakums
Reglamentējošie akti un likumi par jēdzienu “nacionālā drošība”:
- Nacionālās drošības likums (https://likumi.lv/ta/id/14011-nacionalas-drosibas-likums)
- Valsts drošības iestāžu likums (https://likumi.lv/ta/id/57256-valsts-drosibas-iestazu-likums)
- Noteikumi par Nacionālās drošības likumā noteikto institūciju, institūcijā iesniedzamās informācijas apjomu, iesniegšanas kārtību un iesniegtās informācijas izvērtēšanu, kā arī Nacionālās drošības likumā noteiktā lēmuma pieņemšanu un paziņošanu (https://likumi.lv/ta/id/294210-noteikumi-par-nacionalas-drosibas-likuma-noteikto-instituciju-institucija-iesniedzamas-informacijas-apjomu-iesniegsanas-kartibu…)
- Par Militāro draudu analīzi (https://likumi.lv/ta/id/292704-par-militaro-draudu-analizi)
- Krīzes vadības padomes nolikums (https://likumi.lv/ta/id/224553-krizes-vadibas-padomes-nolikums)
- Kritiskās infrastruktūras, tajā skaitā Eiropas kritiskās infrastruktūras, apzināšanas un drošības pasākumu plānošanas un īstenošanas kārtība (https://likumi.lv/ta/id/212031-kritiskas-infrastrukturas-taja-skaita-eiropas-kritiskas-infrastrukturas-apzinasanas-un-drosibas-pasakumu-planosanas-un-istenosa… )
- Terorisma draudu līmeņa izsludināšanas kārtība (https://likumi.lv/ta/id/160662-terorisma-draudu-limena-izsludinasanas-kartiba)