Drošības problēmas jau ilgstoši apvij ārkārtīgi populāro, ķīniešiem piederošo sociālo mediju platformu TikTok, un pašlaik notiek sarunas, lai Microsoft varētu iegādāties platformu. Vai lietotājiem vajadzētu būt satrauktiem par savu drošību šajā starpposmā? Vai īpašumtiesību maiņa uz ASV reģistrētu uzņēmumu mazinās bažas par drošību un privātumu?
Ir svarīgi atzīmēt, ka ne iegādes sarunas, ne platformas iegādes juridiskais apstiprinājums no valsts puses, nav tūlītēji procesi, neskatoties uz jebkādu politisku spiedienu. Tiek baumots, ka prezidents Tramps ir noteicis laiku Microsoft darījumu sarunām, tomēr pat agresīvs grafiks nozīmē vairākus mēnešus Ķīnas tiešas ietekmes uz TikTok platformu un demokrātiskās pasaules lietotāju pakļautību tai. Tiktok ir paziņojusi, ka tā nedarbojas Ķīnā un ka tā uzglabā ASV lietotāju datus Amerikas Savienotajās Valstīs; tomēr tās īpašniekam ByteDance ir jāievēro Ķīnas tiesību akti (tāpat kā visiem Ķīnas uzņēmumiem).
Ar Ķīnas valsts drošības, izlūkošanas un kiberdrošības tiesību aktu nepārtraukti mainīgajiem labirintiem jebkurš Ķīnas uzņēmums varētu būt spiests izpildīt Ķīnas komunistiskās partijas pieprasījumus (tostarp sniedzot datus). Lai gan mēs, protams, varam tikai izteikt minējumus par to, vai Ķīnas komunistiskā partija (ĶKP) pieprasīs, lai ByteDance nodod TikTok lietotāju datus partijai, ir skaidrs, ka, ja ĶKP būtu motivēta to darīt, šobrīd ir īstais brīdis, lai to darītu. Nogaidīšanas pieeja ir pamatota: pašreizējiem lietotājiem būtu prātīgi ierobežot to, ar ko viņi dalās platformā, un nelietotājiem būtu vēlams gaidīt, lai redzētu, kas notiks tuvākajās dienās un nedēļās, pirms reģistrēties platformā.
Kā mainās TikTok drošība, ja to iegādājas Microsoft?
Ja TikTok iegādājas ASV reģistrēts uzņēmums, tas novērstu jebkādas juridiskas saistības ar Ķīnas komunistisko partiju un samazinātu bažas par Ķīnas spēju piekļūt šiem ASV lietotāju datiem. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka katrai platformai ir savi riski. Lejupielādējot lietojumprogrammas, tikai nedaudzi lasa garos Lietotāju licencēšanas līgumus (EULA). Šajos līgumos parasti ir ietverti termini, kas platformas operatoram ļauj apkopot datus – skaidri noteiktā vai neskaidrā veidā. Virspusēji TikTok darbojas līdzīgi citām sociālo plašsaziņas līdzekļu platformām, jo tā apkopo lietotāju informāciju, lai varētu nodrošināt savu pakalpojumu un sniegt mērķtiecīgas reklāmas.
Tajā tiek izsekoti sīkfaili, lietotāju meklēšanas un pārlūkošanas vēsture lietojumprogrammā, un tai ir piekļuve lietotāja atrašanās vietai, izmantojot ierīces SIM karti vai IP adresi. Ja tai ir piešķirtas atļaujas, tā var piekļūt tālruņa un sociālo tīklu kontaktiem. Dažādie datu avoti, kas tiek apkopoti laika gaitā, var attēlot diezgan detalizētu priekšstatu par lietotāju, tostarp par ikdienas ritmu, politiskajiem uzskatiem, sociālo statusu, sociālajām saitēm, interesēm, pirkšanas paradumiem un daudz ko citu. Īsāk sakot, lietotājiem kopumā būtu jāuztraucas par datu vākšanu par jebkuru lietojumprogrammu, ko tie izmanto, neatkarīgi no tā, kam tā pieder un kas to izmanto.
Citas bažas, ko mēs redzam pēdējā laikā, ir saistītas ar vēlēšanu ietekmi un vēlētāju iespaidošanu. Bažas par tehnoloģisku ietekmi uz vēlēšanām un ārvalstu iejaukšanos vēlēšanās noteikti nav jaunas, bet, ja TikTok būtu motivēta vai spiesta to darīt, tā var mēģināt ietekmēt vēlēšanu rezultātus, izmantojot neobjektīvus algoritmus, nevēlamā satura ierobežošanu un/vai vēlamā satura izcelšanu.
Ņemot vērā lielo ASV un Eiropas lietotāju bāzi, TikTok ir iespēja ietekmēt viedokli, ja platformu izmantotu ļaunprātīgi. (Arī Ķīnā bāzētais Tencent nesen ieguldīja $150M ietekmīgā sociālo mediju platformā Reddit, nodrošinot valstij vēl vairāk sociālo mediju muskuļu.) Neraugoties uz sarunām par iegādi, noliktais laiks līdz darījuma noslēgumam joprojām varētu būt pietiekams laiks vēlētāju viedokļu ietekmēšanai, kad ASV un citur Eiropā sākas priekšvēlēšanu periods.
Kaut gan TikTok platformas nonākšana rietumos bāzētas kompānijas īpašumā mazinātu riskus no intelektuālā īpašuma zādzības un vēlēšanu ietekmes viedokļa, tas vēl nav noticis, un tādi riski pastāv. Kad un ja tas tiks darīts, tomēr joprojām pastāvēs visi citi lietojumprogrammu drošības, konfidencialitātes un izsekošanas riski, tomēr, tie būs mazāk bīstami nacionālajai drošībai.