Ledus nekad nav drošs – tā reljefs no apakšas nav tik vienmērīgs, kā tas redzams no augšas, tādējādi nekad nav pārliecības par to, cik biezs ledus patiesībā atrodas zem kājām.
Visbīstamākais ledus ir ūdenstilpēs, kurās vērojamas ūdens straumes, jo tās deldē ledu no apakšas. Visos ezeros vai dīķos, kuri ir savienoti ar kanāliem vai upēm, zem ledus būs straume.
Jāatceras – ja uz ledus ir novērojams sniegs, tas nenozīmē, ka tur ledus ir biezs vai izturīgs. Patlaban ne uz vienas no Rīgas pilsētas ūdenstilpēm ledus biezums nesasniedz 10 cm biezu kārtu, tādējādi cilvēkam kāpt uz ledus šobrīd ir bīstami. Vecāk, atceries ar savām atvasēm pārrunāt drošību uz ledus un ūdenstilpēm!
Rīcība ielūšanas gadījumā:
Cietušajam ielūstot ledū, jānomierinās un jāmēģina novietot ķermeņa augšdaļa uz ledus, atbalstoties ar rokām pret ledu un aktīvi kustinot kājas ūdenī. Ja apavi un apģērbs rada lielu smagumu, no tā jātiek vaļā. Tiekot ārā no ielūšanas vietas, jārāpo uz krastu pa to pašu ceļu, kā ir nonācis līdz ielūšanas vietai.
Palīdzība cietušajam, kurš ir ielūzis ledū:
- Zvanīt uz tālruni 112
- Rāpus vai plakaniski atrodoties uz ledus, padot garu priekšmetu
- Mēģināt izpiest lieko ūdeni no apģērba, pilnībā neizģērbjoties.
Šobrīd visā Rīgas administratīvajā teritorijā ir aizliegts kāpt uz ūdenstilpju ledus. Par atrašanos uz iekšzemes publiskās ūdenstilpes vai jūras piekrastes ūdenstilpes ledus, ja tas ir aizliegts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 100 eiro.
Ar aktuālo informāciju par aizliegumu atrasties uz ūdenstilpju ledus Rīgas administratīvajā teritorijā aicinām iepazīties Rīgas domes mājas lapā https://rpp.riga.lv/ledus-karte/