Kaut gan šogad lielas, kolektīvas uguņošanas nenotiks, privāta pirotehnikas izmantošana nav liegta, un tas nozīmē, ka arvien vairāk cilvēku pirotehniku izmantos paši, tādējādi palielinot risku tās apritē.
Kā informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), aizvadītajā gadumijā reģistrēti astoņi gadījumi, kad tika izsaukts VUGD saistībā ar neuzmanīgu pirotehnisko izstrādājumu lietošanu, un līdzīga tendence novērota arī citos gados.
Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) uzsver – gada nogalē pirotehnika mediķiem sagādā vislielākās raizes. Lai gan no pirotehnikas izraisītām traumām varētu izvairīties, nav bijis neviens gads, kad šādā veidā kāds nebūtu nopietni cietis. Sagaidot Jaunā gada sākumu, pērn smagi cieta deviņi cilvēki, vēl gadu iepriekš trīs cilvēki, bet pirms diviem gadiem cietušo skaits bijis rekordliels – divpadsmit cilvēki. Tāpat regulāri vērojami gadījumi, kad, rīkojoties ar pirotehniku, cilvēki gūst traumas arī vairākas dienas pirms vai pēc pašas Jaungada nakts.
NMPD atzīmē – visbiežāk pirotehnika cietušajiem sprāgst rokās vai trāpa sejā un kājās. Ļoti bieži traumas ir smagas un atstāj paliekošas sekas uz turpmāko dzīvi. Cilvēki gūst plēstas brūces un apdegumus, sejas savainojumus ar kaulu lūzumiem, acu bojājumiem, redzes traucējumiem, tāpat arī plaukstu bojājumus ar sadragātiem pirkstiem un traumatiskām pirkstu amputācijām, kājas traumas ar lūzumiem.
Lielākoties negadījumos vainojama neuzmanība un pārgalvība – piemēram, pirotehnikas palaišana alkohola reibumā vai atrašanās pārāk tuvu aizdegtai petardei. Tāpat arī instrukcijas neievērošana – cilvēki nereti mēģina palaist petardi iekštelpās, cenšas vēlreiz palaist neizsprāgušu pirotehniku vai labot to, kā arī pavērš sprāgstošo objektu pret tuvumā stāvošiem cilvēkiem vai ēkām. Papildus risku veido arī tendence pirotehniku uzglabāt bērniem pieejamās vietās vai arī ļaut tiem palaist raķeti. Tā, piemēram, pērn septiņus gadus vecs zēns guva plēstas brūces plaukstā, kad mēģināja palaist raķeti, turot to rokā. Bet pirms diviem gadiem desmit gadus vecs zēns mēģināja palaist petardi istabā, traumējot plaukstu un gūstot plēstas brūces vairākos pirkstos.
Atceries, ka dzīvībai kritiskās situācijās neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot uz ārkārtas tālruni 113.
Vairāk informācijas par drošu pirotehnikas lietošanu var iegūt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mājas lapā https://www.vugd.gov.lv/lv/svetku-laika