Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa šī gada janvārī pabeidza izmeklēšanu lietā par nelegālās televīzijas izplatīšanu un nodeva lietu Nodokļu un muitas pārvaldes prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Izmeklēšanas ietvaros tika noskaidrots, ka četru personu grupa laika posmā no 2016.gada novembra līdz 2019.gada septembrim mantkārīgā nolūkā Rīgas un Balvu iedzīvotājiem par atlīdzību nodrošināja piekļuvi televīzijas saturam bez retranslācijas atļaujas.
Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas, turpinot aktīvi apkarot nelegālās TV izplatīšanu Latvijas teritorijā un veicot informācijas pārbaudi, bija identificējusi personas, kuras savam klientu lokam nodrošināja nelegālas televīzijas pakalpojumu sniegšanu Rīgas un Balvu teritorijā, izmantojot tehnoloģisko risinājumu, kas pazīstams kā CardSharing[1]. Par minēto faktu tika uzsākts kriminālprocess, kura ietvaros atklājās, ka televīzijas programmas nelikumīgi retranslē organizēta grupa – tā izmantoja uzņēmuma infrastruktūru, kas nodarbojas ar legālu interneta pakalpojumu sniegšanu, un savas noziedzīgās darbības veica šī uzņēmuma interesēs.
Veicot virkni operatīvās darbības un izmeklēšanas pasākumus, Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki ieguva pierādījumus, lai atzītu par aizdomās turētajiem četras personas, kas iepriekš nebija sodītas, proti, valdes locekļus (1983.gadā un 1971.gadā dzimušus vīriešus) un vēl divas personas, kuru pienākumos bija dažādu darbu veikšana uzņēmuma labā. Šīm personām tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, papildus nosakot aizliegumu nodarboties ar televīzijas programmu izplatīšanu.
Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka iesaistītās personas nebija fiksētas publiski pieejamajā kabeļoperatoru reģistrā un pakalpojuma pēc pieprasījuma reģistrā, kas atrodas Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) interneta vietnē www.neplpadome.lv. Tāpat neviena no minētajām personām nebija reģistrēta “Mavise” datu bāzē, kurā pieejami ES un EEZ valstu televīzijas pakalpojuma sniedzēji, kas atrodas Eiropas Audiovizuālās observatorijas interneta vietnē – http://mavise.obs.coe.int.
Tādejādi laika posmā no 2016.gada novembra līdz 2019.gada septembrim ar tiešu nodomu un mantkārīgā nolūkā organizētā grupa bez licences uzņēmuma klientu lokam piedāvāja sabiedrībā populārus televīzijas kanālus, pārkāpjot audiovizuālā satura īpašnieku blakustiesības un ar savām darbībām radot būtisku kaitējumu. Klienti par sniegtajiem pakalpojumiem veica norēķinus gan skaidrā naudā, gan uz noteiktiem norēķinu kontiem.
Izmeklēšanas laikā tika iegūts nepieciešamo pierādījumu kopums (tostarp elektroniskie pierādījumi un noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rīki – televīzijas uztveršanas iekārtas), tāpēc 2021.gada janvārī kriminālprocesu nodeva Nodokļu un muitas lietu prokuratūrai, lai uzsāktu kriminālvajāšanu pret organizētās grupas dalībniekiem un piemērotu piespiedu ietekmēšanas līdzekļus juridiskajai personai, kuras interesēs izdarīts noziedzīgais nodarījums, pēc Krimināllikuma 148. panta trešās daļas[2] – par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā, vai par šā panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi organizēta grupa, vai par piespiešanu ar vardarbību, draudiem vai šantāžu atteikties no autorības, vai par līdzautorības uzspiešanu, ja tā izdarīta ar vardarbību, draudiem vai šantāžu.
Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa atzīmē, ka arī turpmāk veiks pastiprinātu Latvijas interneta segmenta monitoringu, lai identificētu juridiskās un fiziskās personas, ka arī interneta resursus, kuri, neievērojot likumā noteikto kārtību, bez attiecīgās licences retranslē audiovizuālo saturu.
Visiem iedzīvotājiem, kuri zaudēja TV apraidi, kā arī personām, kurām radušās šaubas par TV apraides operatoru, jāpārliecinās par to attiecīgās licences esamību pakalpojuma sniedzējam NEPL mājas lapā www.neplpadome.lv.
Ja esi saskāries ar negodprātīgu TV apraides operatora rīcību vai konstatē, ka attiecīgam pakalpojuma sniedzējam nav tiesību retranslēt televīziju, ziņo par to elektroniski Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļai – cyber@vp.gov.lv!
[1]Audiovizuāla satura izplatīšanas forma, kas tiek īstenota, koplietojot raidorganizāciju veidotā televīzijas signāla dekodēšanas karti. Tās laikā autentisko dekodēšanas karšu kodi tiek izplatīti neierobežotam interneta lietotāju skaitam, tādējādi radot iespēju uztverto televīzijas signālu atkodēt, izmantojot Internet nelicencēti izplatītos kodus