Jauns gads – jauni mērķi un ieceres ne tikai sabiedrības uztverē, bet arī nozaru ikdienā un attīstībā. Redzējumā par gaidāmajām prognozēm un tendencēm apsardzes un fiziskās drošības jomā dalās drošības kompānija GRIFS AG un Latvijas Drošības biznesa asociācija (LDBA).
Jāliek lielāks uzsvars uz apsargu kompetenci
LDBA norāda, ka 2021. gadā apsardzes darbinieku sertifikācijai jāpievērš īpaša uzmanība, jo ir palielinājies konfliktu risks ar klientiem un citām personām. Tāpat jāatceras, ka šīs nozares profesionāļiem ir jāstrādā un jāvadās tikai pēc likumiem, pat ja morāles normas mudina pieņemt citus lēmumus. Piemēram, par zādzību tiek aizturēta grūtniece, persona ar invaliditāti, mazgadīga vai nepilngadīga persona – šādā situācijā lēmumus pēc izsaukuma pieņem policija, nevis paši apsardzes darbinieki. Nepilngadīgo vai mazgadīgo personu gadījumos tiek izsaukta vienīgi policija, nevis vecāki vai radinieki, kuri vēlāk pamatoti var uzrakstīt iesniegumu vai sūdzību par apsardzes darbinieku rīcību.
Kas attiecas uz apsardzes darbinieku un policijas savstarpējo dinamiku – dažkārt policija ļaunprātīgi izmanto apsardzes darbinieku nekompetenci, noformējot materiālus notikumu vietā. Kā piemēru var minēt sekojošu gadījumu – persona tiek aizturēta par neapmaksātu preci aiz kašu zonas vai ārpus objekta, un prece tiek atgriezta veikalā, bet policija pārliecina apsardzes darbiniekus par zādzības neesamību, jo prece tika atgriezta, vai arī atsakās pieņemt iepriekšējos vai pārējos iesniegumus par zādzībām, kuras veica tā pati persona, norādot, ka tas viss jau esot sistēmā. Dažos gadījumos tā uzstāj uz noziedzīgā nodarījuma klasifikāciju, kura neatbilst realitātei, bet ir izdevīga policijas darbiniekiem (kaut arī cietusī puse pēc likuma drīkst norādīt iesniegumā savus uzskatus, kurus vēlāk var klasificēt citādāk, ja tādu lēmumu pieņems procesa virzītājs saskaņā ar pierādījumiem un faktiem.
LDBA arīdzan uzsver – slodzes lielums apsardzes darbiniekiem ik gadu palielinās, un tas nozīmē, ka ir jāpalielinās kompetencei un zināšanām. Arī pasūtījumu skaits no klientu puses manāmi pieaug, taču nodrošināt apsardzes darbiniekus paliek arvien grūtāk, ņemot vērā slimības, kā arī zinošu un kompetentu apsardzes darbinieku trūkumu. Runājot par fizisko apsardzi – tā ir maksimāli jānodrošina ar modernizētiem un laikmetam atbilstošiem tehniskajiem līdzekļiem. LDBA prognozē – ja tiktu atļauts izmantot seju atpazīšanas videosistēmas, kas patlaban ir aizliegts, tas ļautu būtiski ekonomēt resursus un palielināt darba produktivitāti.
Apsardzes darbības reģistrs – platforma pakalpojumu sniedzējiem un patērētājiem
Drošības kompānija GRIFS AG informē, ka uzsākts darbs pie grozījumiem Apsardzes darbības likumā par Apsardzes darbības reģistra izveidi, kas nozari padarīs daudz caurspīdīgāku, tādējādi klienti varēs iegādāties kvalitatīvāku pakalpojumu. Ar šo priekšlikumu Drošības Nozares Kompāniju Asociācija (DNKA) Iekšlietu ministrijā vērsās jau 2014. gadā, bet ir ļoti būtiski izmaiņas ieviest pēc iespējas ātrāk.
Reģistrā tiks ietverta informācija par apsardzes komersantiem un to, kādus pakalpojumus tie drīkst sniegt, tāpēc kontrolējošās institūcijas varēs vieglāk izsekot komersantu darbībām. Tāpat jāatzīmē, ka reģistrs būtiski uzlabos kontrolējošo institūciju darbību efektīvu kontroles pasākumu plānošanai un veikšanai, savlaicīgai likumpārkāpumu identificēšanai un atklāšanai, kā arī ēnu ekonomikas īpatsvara mazināšanai nozarē.
Noziedzības pieaugums
Kā pauž Latvijas Drošības biznesa asociācija, saglabājoties psiholoģiskiem un emocionāliem riskiem, kuri patlaban dominē sabiedrībā un publiskajā telpā (piemēram, ierobežota pārvietošanās, pārmaiņas darbavietā), situācija var kļūt nekontrolējama, proti, pastāv risks, ka paaugstināsies noziedzības līmenis un saasināsies tīša un atklāta pretdarbība likumiskajiem apsardzes un policijas rīkojumiem. Jau šobrīd sabiedrība izrāda gan fiziskās, gan emocionālās pretošanās pazīmes attiecībā uz valstī pieņemtiem norādījumiem, kas paredz ievērot COVID-19 epidemioloģiskās normas.
Turpināsies fiziskās apsardzes lomas samazināšanās
“ZEVS Security Consulting” viceprezidents Kristiāns Vīgants norāda: “Fiziskās apsardzes loma mazinās visā pasaulē. Tas ir saistīts ar tehnoloģiju pieejamību un darbaspēka sadārdzināšanos. Arī Baltijā redzam šo tendenci, un, ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu no mūsu klientiem, tas noteikti turpināsies.”
Skaidrs, ka 2021. gadā turpināsies pandēmija un, pēc visa spriežot, gaismu tuneļa galā ieraudzīsim vien šī gada otrajā pusē. Kā norāda drošības eksperti – tas noteikti ietekmēs gan noziedzību, ekonomiku un mentālo veselību, gan arī apsardzes darbību.