Jau teju gadu dzīvojam vīrusa klātbūtnes ēnā, un šis laiks ietekmējis gan mūsu ikdienas ritmu un paradumus, gan fizisko un emocionālo labsajūtu. “Par drošību!” kopā ar biedrību “Esi brīvs!” skaidro, kāda ir pandēmijas loma atkarību veidošanās procesā.
Dzīve ar atkarību Latvijas sabiedrībā
Biedrība “Esi brīvs!” norāda, ka pandēmija veicinājusi alkohola un tabakas izstrādājumu pieprasījumu, kas varētu būt saistīts gan ar psiholoģiskā diskomforta pieaugumu un pašpalīdzības meklējumiem, gan nepieciešamību veidot mājās šo vielu uzkrājumus. Citu valstu dati norāda uz atkarīgo personu uzvedības izmaiņām, piemēram, vairākās Itālijas pilsētās tika konstatēti ierobežojumu pārkāpumi saistībā ar narkomānu centieniem iegādāties narkotikas. Savukārt paaugstinātais stresa un trauksmes līmenis sabiedrībā cilvēkiem ar atkarības problēmām palielina recedīva risku un jaunu vielu izmēģināšanu ciešanu atvieglošanai. Tāpat tiek ziņots, ka aizliegto vielu izplatība vairāk kā agrāk vērojama internetā.
Pārdzīvot stresu visiem kopā
Zviedrijas pētnieki izpētījuši, ka līdz ar spēļu zāļu slēgšanu ir pieaudzis pieprasījums pēc azartspēlēm virtuālajā vidē. Nevienprātība ir vērojama attiecībā uz interneta un video spēļu piedāvātajām iespējām, proti, no vienas puses tehnoloģijas piedāvā virkni izklaides iespēju, piemēram, tiešsaistes video spēles kļūst par aizvien populārāku laika pavadīšanas iespēju ne tikai bērnu un pusaudžu lokā, bet arī starp pieaugušajiem. Pasaules veselības organizācija sadarbībā ar spēļu industrijas pārstāvjiem kopš pērnā gada marta apvienojās kompaņā #PlayApartTogether , lai vieglāk pārdzīvotu sociālos ierobežojumus un stresu. No otras puses – ir speciālisti, kuri atgādina, ka šāds solis var nostiprināt bērnos un pusaudžos neveselīga dzīvesveida piekopšanu, kad pandēmija būs beigusies.
Vai gaidāmi jauni atkarību paveidi?
Biedrība atzīmē – atsevišķi pētījumi ir izteikuši prognozes, ka ārkārtas situācija varētu veicināt jaunu atkarību izraisošo vielu nonākšanu apritē, īpaši izceļot nelegālu medikamentu apriti (pašārstēšanās nolūkā), taču patlaban biedrības rīcībā nav datu, kas šo apgalvojumu apstiprinātu.
Kuras sabiedrības grupas visvairāk pakļautas atkarību riskam?
Krīzes apstākļos pieaugošais stresa un trauksmes līmenis nepārprotami var radikalizēt psihiski nestabilu personu pašpalīdzības meklējumus. Tie cilvēki, kuri ir predisponēti uz atkarību, protams, biežāk centīsies meklēt atvieglojumu un mierinājumu, lietojot atkarību izraisošas vielas vai iesaistoties procesos (azartspēles, tehnoloģijas, nesamērīga ēšana u.c.). Tāpēc noteikti jāatceras, ka palīdzību var meklēt privāti vai lūdzot nosūtījumu ģimenes ārstam. Kā viens no palīdzības veidiem, kas šobrīd varētu būt grūtāk sasniedzams, ir atbalsta grupas atkarīgajām un līdzatkarīgajām personām.
Kāds atbalsts pieejams no valsts?
Domājams, ka šobrīd visa sabiedrības uzmanība un resursi tiek novirzīti vīrusa izplatības mazināšanai, tāpēc atbalsta mehānismi kādai citai problēmai patlaban ir grūti aizsniedzami vai saskatāmi. Atkarībai piemīt daudzas uzvedības blaknes, kas izpaužas nelabvēlīgās savstarpējās attiecībās ar līdzcilvēkiem. No atkarīgo līdzcilvēkiem ir nācies dzirdēt, ka personas savu rīcību pievērsties vai atgriezties pie kaitīgajiem ieradumiem mēdz attaisnot ar valstī noteiktajiem ierobežojumiem un vīrusa izplatību, kas protams, palīdzības saņemšanu un intervenci tikai vēl vairāk sarežģī. Biedrības „Esi brīvs!” speciālisti iespēju robežās ir snieguši bezmaksas attālinātās psiholoģiskās un terapeitiskās konsultācijas, kā arī šobrīd nodrošina psiholoģiskā abalsta grupu jauniešiem tiešsaistē (vairāk var uzzināt www.esibrivs.lv). Līdz šim biedrība savu darbību spējusi nodrošināt, pateicoties privātajiem vai ES īstenotajiem projektiem.