Februārī iznācis Igaunijas ārējās izlūkošanas dienesta ikgada pārskats “Starptautiskā drošība un Igaunija 2021”. Pēdējos gados tajā palielinās sadaļa par Ķīnas Tautas Republikas lomu pasaulē un no tā izrietošajiem draudiem Ķīnai cenšoties panākt tehnoloģisko dominanci pasaulē. Jau rakstījām, ka viens no pēdējo laiku skaļākajiem notikumiem saistībā ar Ķīnas tehnoloģijām ir pieaugošās sankcijas pret Huawei un TikTok pārņemšana. Igaunijas ārējā izlūkošanas dienesta gada pārskats ļauj ieskatīties un plašāk saprast šos draudus ģeopolitiskā kontekstā.
Ķīnas tehnoloģiskā dominance
Kā rakstīts gada pārskatā – Ķīnas vēlme kļūt par pasaules līderi tehnoloģiju jomā rada lielus draudus drošībai. Sekojot Xi Jinping stratēģiskajām vadlīnijām, Ķīna visus savus resursus velta tehnoloģiju attīstībai, lai kļūtu par pasaules līderi šajā jomā un padarītu citas valstis atkarīgas no Ķīnas tehnoloģijām. Ķīna saskaras ar sankcijām un šķēršļiem, kas veicina tās tehnoloģiju protekcionismu – arvien lielāku paļaušanos uz vietējiem ražotājiem. Ja ķīniešu tehnoloģija kļūs pilnīgi vietēja, tehnoloģijas un programmatūras darbības principi būs vēl necaurredzamāki nekā iepriekš.
Arī Ķīnas vēstījums pagājušajā gadā par atvērtību pasaulei šķita neskaidrs. Piemēram, tehnoloģiju jomā tas faktiski nozīmē meklēt iespējas piekļūt pasaules klases tehnoloģijām. Ķīna vēlas algot talantus no visas pasaules, panākt, lai tie ierodas Ķīnā, vai ieguldīt tajos, lai iegūtu pieeju zināšanām, kas Ķīnai trūkst. Mērķis nav iesaistīties abpusēji izdevīgā sadarbībā, bet attīstīt Ķīnas spējas līdz līmenim, kas vairs nav atkarīgs no ārvalstu piegādātājiem. Ķīna ir izvirzījusi sev mērķi kļūt pilnīgi neatkarīgai tehnoloģiju jomā.
Kiberspiegošanas nezūdošā loma
Kiberspiegošana ir arī viens no Ķīnas tradicionālajiem līdzekļiem, kā iegūt ārvalstu augstās tehnoloģijas. Lai attaisnotu savu rīcību, Ķīna šķietami strādā, lai lauztu Rietumu monopolu, un uzskata par pieņemamu izmantot jebkādus līdzekļus, kas nepieciešami, lai to panāktu.
Lai iegūtu piekļuvi projektiem visā pasaulē, tiek mērķtiecīgi izmantotas dažādas juridiskas shēmas. Piemēram, ārvalstīs tiek dibināti kopuzņēmumi ar vietējiem uzņēmumiem ar acīmredzamu mērķi slēpt Ķīnas klātbūtni.
Vispasaules tehnoloģijas nomainīt pret savām
Ķīnas Tautas Republikas vadībai ir skaidrs mērķis padarīt pasauli atkarīgu no Ķīnas tehnoloģijām. Ķīnas mediji un analītiķi nav slēpuši, ka ilgtermiņa mērķis ir izmantot Ķīnas BeiDou satelītu navigācijas sistēmu visās Ķīnas tehnoloģijās un eksportēt sistēmu uz valstīm, kas pievienojušās Jostas un Ceļa iniciatīvai (Belt and Road Initiative). Citiem vārdiem sakot, Ķīna veido autonomu globālu ekosistēmu, kur lietu interneta, mākslīgā intelekta, mākoņpakalpojumu un īpaši ātrdarbīgu tīklu laikmetā (5G šodien, 6G nākotnē) galvenā loma būs integrētām Ķīnas tehnoloģijām.
Ķīniešu tehnoloģija sākotnēji var izmantot GPS un BeiDou sistēmu paralēli. Tomēr galvenais mērķis ir panākt, lai tas paļautos tikai uz BeiDou, apgalvojot, ka BeiDou sistēmai ir daudz precīzākas pozicionēšanas iespējas nekā GPS sistēmai. Igaunijas integrēšana Ķīnas autonomajā tehnoloģiju ekosistēmā padara Igauniju neaizsargātu un atkarīgu no Ķīnas.
Privāti uzņēmumi – Valstiska ietekme
Ķīnas Komunistiskā partija un Ķīnas privātie uzņēmumi bieži vien ir tieši vai netieši saistīti. Piemēram, Huawei uzsver, ka uzņēmums pieder tās darbiniekiem, kurus vada Huawei arodbiedrības komiteja. Tomēr visas Ķīnas arodbiedrības pieder Visķīnas arodbiedrību federācijai, kuras priekšsēdētājs ir arī komunistiskās partijas sekretārs. Pašreizējais partijas sekretārs ir arī Nacionālā Tautas kongresa Ķīnas parlamenta priekšsēdētāja vietnieks. Arodbiedrības seko tai pašai vertikālajai komandķēdei kā provinces – tās faktiski vada partijas sekretārs, nevis provinces gubernators, kura pienākumi ir administratīvi.
Ķīnas tehnoloģiju ietekme turpinās pieaugt, līdz ar to arī draudi kā katra personīgajam privātumam, tā nacionālajai drošībai. Uz pieaugošo Ķīnas ietekmi norāda ne tikai Igaunija, bet arī citu valstu dienesti un tai skaitā arī Latvijas – Satversmes Aizsardzības Birojs un Valsts Drošības Dienests savos ikgadējos publiskajos pārskatos. Jāpiebilst, ka SAB un VDD pārskati par 2020. gadu savu publicēšanu, visticamāk, sagaidīs šī gada pavasarī – Ja Ķīnas ietekme specdienestu vērtējumā pieaugs arī pret mūsu valsti, tas noteikti būs attēlots arī pārskatos.
Ar pilnu Igaunijas ārējās izlūkošanas dienesta gada pārskatu angļu valodā variet iepazīties – Šeit