Valsts drošības dienests (VDD) publicējis 2020. gada pārskatu par nacionālās drošības draudiem un izaicinājumiem. Kā katru gadu – ikgadējais pārskats ļauj ielūkoties mūsu valsts drošības stāvoklī un redzēt, kas ir bijuši noteicošie faktori Latvijas Republikas – pretizlūkošanas, valsts noslēpuma aizsardzības, konstitucionālās iekārtas aizsardzības, informatīvās telpas drošības, ekonomiskās drošības, pretterorisma un valsts augstāko amatpersonu aizsardzības jomās.
2020. gads pandēmijas zīmē
“Covid-19 pandēmija atstāja ietekmi arī uz starptautisko drošības vidi, lielākoties kļūstot par pastiprinošu apstākli jau gadiem pastāvošajiem izaicinājumiem. Arī mūsu valsts kontekstā tā diemžēl spilgtāk iezīmēja jau iepriekš identificētas ievainojamības. Ievērojamais dezinformācijas un viltus ziņu pieplūdums aizvadītā gada sākumā atklāja mūsu sabiedrības nenoturību pret maldinošu informāciju, ko savās interesēs steidza izmantot kā ārvalstu, tā vietējie subjekti. Diemžēl pieaugošā polarizācija sabiedrībā veicināja neiecietību, kas atspoguļojās arī tādā mūsdienu fenomenā kā diskusijās tiešās komunikācijas platformās, tajās pieaugot agresīva un uz vardarbību vērsta satura apjomam.” -gada pārskatā norāda VDD priekšnieks, Normunds Mežviets.
Pretizlūkošana
Kā minēts pārskatā, neraugoties uz Covid-19 pandēmijas rezultātā noteiktajiem ceļošanas ierobežojumiem, Latvijai nedraudzīgo ārvalstu specdienestu – īpaši Krievijas un Ķīnas – izlūkdarbs ir turpinājies. Savas darbības metodes pārorientējot uz attālinātu informācijas ieguvi.
2020. gadā ārvalstu izlūkdienestu stratēģisko interešu sfērā ietilpa:
- NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas operācijas
- Latvijas teritorijā un to apkalpojošā infrastruktūra;
- mūsu valsts loma NATO un ES;
- Latvijas ārlietu un drošības politika;
- iekšpolitika un sociālekonomiskā situācija;
- valsts drošības iestādes un tiesībaizsardzības iestādes;
- valsts pārvaldes institūcijas;
- stratēģiski svarīgas nozares (kā tranzīts, enerģētika);
- kritiskās infrastruktūras objekti.
Savukārt taktiskajā līmenī nozarēs, kurās VDD atbild par pretizlūkošanas režīmu, nedraudzīgo valstu specdienestiem nemainīga interese saglabājās par tādas informācijas ieguvi, kas tiem būtu noderīga Latvijas valstpiederīgo vervēšanai, hibrīdoperāciju un ietekmes pasākumu plānošanai un īstenošanai, kā arī plānu izstrādei potenciālam militāram iebrukumam.
Līdzīgi kā Lietuvas un Igaunijas drošības dienestu gada pārskatos minēts – pieaug Ķīnas tautas republikas izlūkdienestu aktivitātes pret Latviju. Paredzams, ka tuvākajos gados Ķīnas ģeopolitiskajām ambīcijām pieaugot – pieaugs arī izlūkdienestu aktvititāte.
Tāpat VDD gada pārskatā minēts, ka gan Ķīnas gan Krievijas izlūkdienestiem arvien vairāk interesē zinātniskie sasniegumi, kas nepieciešami to valstu militārās un ekonomiskās dominances stiprināšanai. Pēc visa spriežot, tuvākajā laikā arī Latvijas uzņēmējiem un zinātniekiem ir jāsāk stiprināt sava drošība, lai novērstu izlūkošanas riskus.
Biežākie vervēšanas objekti palikuši nemainīgi:
- valsts amatpersonas ar piekļuvi klasificētai vai citādi sensitīvai informācijai;
- personas, kuras ir saistītas ar pārrobežu organizēto noziedzību;
- personas, kuras regulāri izceļo uz Krieviju, Baltkrieviju un Ķīnu.
Sīkāks nacionālās drošības risku un VDD gada pārskats pieejams zemāk.