Cilvēki bieži vien nesaprot, ar ko lietu internets (IoT) atšķiras no standarta interneta. Būtiskākā atšķirība ir tāda, ka IoT nepieprasa datu ievadīšanu. Tāpat kā tradicionāli, vienīgie dati, kas ir pakļauti riskam, ir tie, kurus ievietojat. Vienkāršs risinājums – nelieciet datus internetā, un jūsu problēma ir atrisināta. Bet IoT informācija tiek pilnībā apkopota atsevišķi.
“Gudrās” tehnoloģijas, kā mēs tās saucam, pašas analizē datus, tāpēc jūs nekad īsti nezināt, ko ievietojat internetā. Dažiem cilvēkiem tas ir pavisam jauns tirgus. Tomēr tas rada arī jaunu tirgu hakeriem, un tirgus patstāvīgi aug. IoT analytics prognozē, ka līdz 2025.gadam apmerām 41 miljards IoT ierīču būs tiešsaistē.
Lai izskaidrotu, kāds var būt risks ar IoT, parunāsim par viedajām mājām. Jūsu mājas temperatūra, apgaismojums, trauksmes signāli, durvis un tālruņi ir savienoti ar Wi-Fi. Ja hakeris iekļūst jūsu Wi-Fi tīklā, viņš varētu piekļūt gandrīz visam. Zaglis var atvērt jūsu garāžas durvis un ieiet tieši jūsu mājā, pat bez trauksmes signāla. Tas nozīmē, ka jūsu māju, pat ar milzīgo naudas summu, ko jūs iztērējāt drošībai, varētu apzagt, jums nemaz nezinot par to. Daži uzņēmumi un kiberdrošības organizācijas strādā pie IoT ierīču aizsardzības. Bet kā jūs varat aizsargāt šādu centralizētu sistēmu, ja noplūde pat vienā ierīcē var pakļaut riskam visu jūsu sistēmu? Hewlett Packard pētījums liecina, ka gandrīz 70% no visām IoT ierīcēm ir potenciālas ievainojamības. Tas ir pamats satraukumam.
Vai cilvēki baidās no IoT?
Saskaņā ar Business Insider Intelligence Survey 39% sabiedrības apgalvoja, ka vienīgais iemesls, kāpēc viņi nelieto IoT sistēmas, ir tāpēc, ka viņi baidās no kiberdraudiem. Izmantojot IoT, sagaidāms, ka hakeri var pārtapt no virtuāliem draudiem un kļūt par bīstamākiem fiziskiem draudiem. Forbes jau teica, ka lielākā daļa ierīču var izspiegot cilvēkus viņu pašu mājās, izmantojot kameras, kas uzstādītas termostatos, televizoros un drošības kamerās.
Kāda ir pašreizējā situācija ar IoT?
Arvien skaidrāk kļūst tas, ka hakeri zina, kā iekļūt IoT ierīcēs. Protams, tiek veikti daži uzlabojumi, lai nodrošinātu savstarpēji savienotus tīklus, taču attīstās ne tikai drošības pasākumi. Hakeri zina, kur plūst dati, un viņi vēlas tos iegūt. IoT Ierīcēm nav tādu apstrādes iespēju kā mūsu tālruņiem un datoriem un tas rada problēmas drošības kompānijām. Nevar cerēt, ka antivīrusu uzstādīsiet uz termostata. To veiktspējas iespējas ir pārāk zemas, lai pievienotu tehnisko drošības programmatūru.
Pašlaik labākais veids, kā aizsargāt savas gudrās mājas, ir izmantot tehnoloģijas un drošības uzņēmumu padomus, kā arī tīkla drošības produktus. Tas ietver drošības apmācības ģimenēm, drošus rūterus un centrmezglu, lai aizsargātu visu ienākošo tīkla plūsmu ar drošības uzņēmumu palīdzību. Saskaņā ar Wikipedia teikto, līdz 2027.gadam IoT drošības produktu tirgus kopējais apjoms būs 26 miljardi ASV dolāru.
2015.gada septembrī tika izveidots uzņēmums ar nosaukumu Internet of Things Security Foundation (IoTSF), kura galvenā misija ir palielināt IoT drošību. Uzņēmumu direktoru padomē ir cilvēki no Vodafone, Imagination Technologies, BT un Pen Test Partners. Arī lielie IT uzņēmumi neatkarīgi strādā, lai izstrādātu IoT drošības metodes. Tātad, tāpat kā IoT ierīces, kas aug kā nozare, arī to drošība kļūst par pilnīgi atsevišķu nišu.
Ko mēs varam sagaidīt no IoT drošības tuvākajā nākotnē?
Tā kā visu laiku un naudu iegulda, lai atrastu šīs problēmas risinājumu, var droši teikt, ka IoT ierīču drošība būs nākotnes centrā. Paredzams, ka līdz 2025.gadam drošība būs pietiekama ikdienas lietošanai, taču tas nenozīmē, ka ierīces būs pilnīgi neievainojamas. Cilvēki ir ielauzušies arī Pentagonā. Noteikti hakeri joprojām varēs iekļūt šajās ierīcēs. Tomēr ,cerams, ka tie nebūs tik vienkārši uzlaužami kā tagad.
Noslēguma domas
Šobrīd mēs iesakām izmantot padomu, pirms sākat lietot IoT ierīces. Pat stalkeri varēja iekļūt jūsu mājas kamerās, jo jūsu ledusskapis bija nedrošs un bez ierobežojumiem skatījās uz visu jūsu ģimeni. Hakeris varēja vadīt jūsu automašīnu bez jūsu atļaujas. Ņemot vērā visu to, mēs neuzskatām, ka komforts un mūsdienīgums ir visu šo problēmu vērts. Mēs nelūdzam pilnībā atturēties no IoT ierīču izmantošanas. Lietojot, piemeram, mikroviļņu krāsni un tamlīdzīgas lietas, ir svarīgi apzināties, ka šīs lietas var kļūt par bīstamību jums vai jūsu ģimenei.