Nīderlandes medija rīcībā nonācis Nīderlandes telekomunikāciju uzņēmuma “KPN” slepens iekšējais ziņojums no 2010. gada, kas liecina – Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumam “Huawei” bijusi brīva piekļuve KPN mobilajam tīklam un iespēja noklausīties visas sarunas.
Kuri nokļuva “Huawei” interešu lokā?
Pamatojoties uz medija sniegto informāciju, tolaik “Huawei” varēja noklausīties mobilo tālruņu numurus no telekomunikāciju nodrošinātāja. Uzņēmuma interešu lokā nokļuva arīdzan toreizējā Nīderlandes premjerministra Jana Pētera Balkenendes (Jan Peter Balkenende), dažādu ministru un Ķīnas disidentu tālruņi. “Huawei” arī zināja, kurus numurus noklausījās policija un izlūkdienesti.
Huawei norāda, ka nekad nav rīkojies neatbilstoši, ļaunprātīgi izmantojot savu stāvokli Nīderlandē. Atbildot uz šādu izteikumu, KPN atklāj, ka uzņēmumam nav norāžu par līniju noklausīšanos vai klientu datu nozagšanu.
Drošības dienesti seko līdzi “Huawei” darbībai
KPN izmantoja “Huawei” tehnoloģijas 2009.gadā. Seši Ķīnas kompānijas darbinieki strādāja tolaik galvenajā birojā Hāgā. Attiecīgajā gadā telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējs lūdza pētniekiem analizēt visus riskus, kas saistīti ar “Huawei”, un to, kā Ķīnas uzņēmums rīkojās KPN ietvaros. Vietējās drošības dienests AIVD jau vairākas reizes bija brīdinājis KPN par spiegošanas risku, ko rada “Huawei”.
Kāpēc iekšējais ziņojums turēts noslēpumā?
Secinājumi izrādījās tik satraucoši, ka iekšējais ziņojums tika turēts noslēpumā. “KPN Mobile” pastāvēšana bija nopietni apdraudēta, jo atļaujas varēja tikt anulētas vai valdība un uzņēmumi varēja atteikties no savas uzticības KPN, ja kļūtu zināms, ka Ķīnas valdība spēj noklausīties KPN mobilo tālruņu numurus un izslēgt tīklu. Tolaik KPN mobilajam tīklam bija 6,5 miljoni abonentu.
Ziņojumā izklāstīts, ka “Huawei” darbinieki gan no KPN ēkām, gan no Ķīnas varēja noklausīties neatļautus, nekontrolētus un neierobežotus KPN mobilo tālruņu numurus. Uzņēmums ieguva neautorizētu piekļuvi mobilo sakaru tīkla centram no Ķīnas. Cik bieži tas noticis, nav skaidrs, jo nekur nav reģistrēts.
“Huawei” savu vainu noliedz
KPN nesen informēja – visu līdzšinējo gadu laikā nav ticis konstatēts, ka “Huawei” zaga klientu datus no uzņēmuma tīkliem un klientu sistēmām, kā arī veica noklausīšanos. Ja tā izrādītos taisnība, uzņēmums noteikti būtu informējis attiecīgās iestādes un KPN klientus.
“Huawei” atzīmē, ka tā darbiniekiem nav bijusi nesankcionēta piekļuve KPN tīklam un datiem, kā arī tie nav ieguvuši datus no šī tīkla. “Huawei” vienmēr esot strādājis ar nepārprotamu KPN atļauju.
Ķīnas uzņēmums nesen publicējis ziņojumu, kurā uzsver – kopš uzņēmuma darbības sākuma Nīderlandē pirms 15 gadiem valdības iestādes nekad nav konstatējušas nekādas neatļautas darbības.
Kāda būs nākotne ar “Huawei”?
Pamatojoties uz ziņojumu, KPN nolēmis atteikties no mobilā pamattīkla uzturēšanas ārpakalpojumiem. Līdz šim telekomunikāciju uzņēmums pats uztur savu mobilo pamattīklu ar Rietumu piegādātāju palīdzību. Lai novērstu tīkla sistēmu riskus, KPN paziņoja, ka īstenos uzlabošanas plānu.
Pagājušajā mēnesī tapis zināms, ka Ķīnas uzņēmumam ir neierobežota piekļuve arī KPN meitasuzņēmuma Telfort klientu datiem, taču “Huawei” noliedza, ka uzņēmuma darbinieki jebkad rīkotos neētiski [1].
[1] https://nltimes.nl/2021/04/17/huawei-able-eavesdrop-dutch-mobile-network-kpn-report