Postošais ugunsgrēks nelegālajā Merķeļa ielas hostelī varēja nenotikt. Drošības uzņēmuma “ZEVS Security Consulting” Ugunsdrošības un apmācību vadītājs Matīss Zemgalis skaidro, kā rīkoties, lai samazinātu ugunsgrēka riska iespējamību un evakuācijas laiku, kā arī nepieļautu līdzīgu gadījumu atkārtošanos nākotnē.
Jānovērš patvaļīgas būvniecības un rekonstrukcijas darbu veikšana
Kā liecina oficiālā informācija, hosteļa būvniecība bijusi patvaļīga un telpas izmantotas neatbilstoši. Ugunsdrošības speciālists norāda, ka telpu pārbūvēšana bez saskaņojuma un normu pārkāpšana, neņemot vērā pareizas izbūves principus, rada paaugstinātas ugunsbīstamības risku un veicina ugunsdrošības noteikumu pārkāpšanu.
Jāpārliecinās par elektroinstalāciju kvalitāti
Matīss Zemgalis atgādina, ka elektroinstalācijas izolācijas pretestības (tai skaitā elektroinstalācijas kontaktu savienojumu) kvalitātes pārbaudi nepieciešams veikt regulāri. Visos objektos mērījumi jāveic reizi 10 gados, sprādzienbīstamā vidē reizi 2 gados, taču ķīmiski agresīvā vidē – reizi gadā.
Jānosaka maksimāli pieļaujamā ugunsslodze (MJ/kg uz m2)
Ir būtiski noteikt būves lietošanas veidu un būvju grupas iedalījumu atbilstoši būvniecības procesam. Pēc attiecīgā iedalījuma noskaidrošanas veic ugunsslodzes aprēķinus, tādējādi definējot, kāda veida sistēmas (piemēram, automātiskā ugunsgrēka atklāšanas sistēmu) ir nepieciešams izbūvēt. Pēc veiktajiem aprēķiniem nosaka arī ugunsdzēsības līdzekļu daudzumu.
Jāveic mehāniskās ventilācijas sistēmas tīrīšana
Ugunsdrošības speciālists atzīmē, ka gaisa pieplūdes un nosūces tīrīšanu veic rezi 5 gados. Mehāniskās ventilācijas sistēma, kas nosūc degtspējīgas gāzes, tvaikus vai putekļus, ir sprādziendrošā izpildījumā, un to aprīko ar aizsargierīcēm, kas nepieļauj svešķermeņu iekļūšanu sistēmā. Šādu ventilācijas sistēmu pārbauda un tīra ne retāk kā reizi gadā. Rūpējoties par mehānisko ventilācijas sistēmu tehnisko stāvokli un atbilstību, iespējams samazināt ugunsgrēka izplatīšanos pa ventilācijas sistēmas šahtām.
Jānodrošina prasībām atbilstošs telpu sadalījums
Matīss Zemgalis iesaka lielas platības telpas sadalīt ugunsdrošos nodalījumos un uzglabājamo materiālu (šķidrumu, vielu) daudzumu sadalīt uz ugunsdrošajiem nodalījumiem, tādā veidā samazinot ugunsslodzi uz vienu nodalījumu un ugunsgrēka izplatīšanās ātrumu.
Jāizbūvē trauksmes vai balss apziņošanas sistēma
Objektos, kur cilvēki uzturas diennakti (un naktīs guļ), jāizbūvē trauksmes vai balss izziņošanas sistēma, kas ugunsgrēka izcelšanās gadījumā pamodinās cilvēkus, lai tie spētu savlaicīgi evakuēties.
Jānosaka drošas pulcēšanās vieta
Prevencijas nolūkos nepieciešams izveidot un noteikt drošas pulcēšanās vietu, uz kurieni notiks evakuācija ugunsgrēka gadījumā. Šajā pulcēšanās vietā veic cilvēku uzskaiti un nosaka, vai visi ir evakuēti no objekta.
Jānovērš evakuācijas laika kavēkļi
Ņemot vērā publiskajā telpā norādīto informāciju, glābējiem grūtības radīja iekļūšana konkrētajā hosteļa stāvā, kur bija izcēlies ugunsgrēks, jo tur atradās dzelzs durvis ar speciālu koda atslēgu. Glābšanas darbi varēja notikt rezultatīvāk, ja šī traucēkļa nebūtu. Ugunsdrošības speciālists norāda, ka evakuācijas durvīm jāatveras 3 sekunžu laikā. Ja durvju atvēršanai nepieciešams ilgāks laiks par 3 sekundēm, tad tas ir uzskatāms par evakuācijas laika kavēkli un šķērsli evakuācijas ceļā.
Lai turpmāk izvairītos no līdzīga veida ugunsnelaimēm, jāievēro ne tikai ugunsdrošības prasības, bet arī jānovērš faktori, kas varētu apgrūtināt ugunsdzēsēju darbu un aizkavēt ugunsgrēka likvidēšanu. Saskaņota un operatīva apkārtējo rīcība var palīdzēt glābējiem savlaicīgi neitralizēt liesmas un novērst potenciālus zaudējumus. Tāpēc jāņem vērā:
- Ir jāsagaida ugunsdzēsēju ierašanās attiecīgajā objektā un precīzi jānorāda ugunsdzēsības ūdensņemšanas vieta
- Jāinformē glābšanas darbu vadītājs, kurš koordinē un uzrauga ugunsgrēka novēršanas procesu, par reālo situāciju objektā, piemēram, vai tajā ir palikuši cilvēki, kuri nav spējīgi pašu spēkiem evakuēties
- Jānoskaidro, cik cilvēku ir evakuējušies, un šī informācija jānodod glābšanas darbu vadītājam
- Arī detalizēts teritorijas un telpu plānojums jāiesniedz glābšanas darbu vadītājam, lai ugunsdzēsējiem būtu vieglāk orientēties objektā
- Ja ir darbs ar ķīmiskām vielām, iepriekš sagatavotas drošības datu lapas jāizsniedz glābšanas darbu vadītājam, lai spētu noteikt nepieciešamo ugunsdzēsības līdzekli, ar ko likvidēt ugunsgrēku
- Tāpat jāsniedz jebkāda cita veida informācija, ko pieprasa VUGD glābšanas darbu vadītājs