Krievijas militārie spēki, kas palīdz valdībai Centrālāfrikas Republikā, saskārušies ar apsūdzībām par apjomīgu cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumu izdarīšanu.
Atsaucoties uz aculiecinieku stāstiem un ANO darba grupas iekšējiem ziņojumiem par algotņu izmantošanu, jaunajā “Radio France Internationale” veiktajā izmeklēšanā aprakstīti neskaitāmi pārkāpumi (tostarp ārpustiesas slepkavības, izvarošana, patvaļīga aizturēšana un citi noziegumi), kas, iespējams, saistīti ar šiem Krievijas militāristiem. Krievijas vēstniecība Centrālāfrikas Republikā noraidījusi ANO darba grupas secinājumus, definējot tos kā “spekulācijas.”
Kāpēc ANO izsludināja trauksmi?
ANO darba grupa 31. martā oficiāli izsludināja trauksmi saistībā ar to, ka Centrālāfrikas varas iestādes plaši izmantoja privātus militāros uzņēmumus. ANO preses ziņojumā izceltas trīs Krievijas organizācijas – Krievijas paramilitārā organizācija “Vāgnera grupa” (PMC Wagner – no angļu val.), kas varētu būt saistīta ar bēdīgi slaveno Krievijas oligarhu Jevgeņiju Prigožinu, uzņēmums “Sewa Security Services“, kas tiek uzskatīts par Vāgnera grupas filiāli Centrālāfrikas Republikā, kā arī “Lobaye Invest SARLU”, kas formāli ir 2017. gadā dibināta vietējā kalnrūpniecības kompānija.
Krievijas algotņi CĀR pilsoņu karā
Ņemot vērā “Radio France Internationale” (RFI) rīcībā esošos avotus, 2012. gadā aizsāktajā pilsoņu karā starp Centrālāfrikas Republikas (CĀR) valdību un nemiernieku grupām kopumā ir iesaistīti 800 līdz 2000 Krievijas algotņu. Krievijas vēstniecība CĀR atzīst 535 Krievijas militāro personu klātbūtni, kuras, kā apgalvo Maskavas diplomāti, nav tieši iesaistītas karadarbībā, izņemot gadījumus, kad tām tiekot uzbrukts.
Tomēr vairums cilvēku CĀR uzskata, ka tieši krieviem bijusi izšķiroša loma valdības pretuzbrukumā 2020.-2021. gadā, ļaujot tiem atgūt ievērojamu daļu valsts lielāko pilsētu.
Par kādiem pārkāpumiem apsūdz Krievijas algotņus?
ANO iekšējā dokumentācija uzrāda simtiem gadījumu, kas saistīti ar cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumiem, kurus laikposmā no 2021. gada 1. janvāra līdz aprīļa vidum pastrādājuši Krievijas valstspiederīgie patstāvīgi vai CĀR karaspēks kopā ar Krievijas sabiedrotajiem. Starp citiem noziegumiem ziņojumā minēti arī 26 ārpustiesas nāvessodi, 5 izvarošanas gadījumi un 27 ar patvaļīgu apcietināšanu un ieslodzīšanu saistīti gadījumi.
Aculiecinieku pieredze
Viens no piemēriem vēsta, ka pēc tam, kad CĀR armija un Krievijas algotņi pārtvēra Bambari pilsētu 2020. gada decembrī, tie ielauzās mošejā, kur slēpās gan kaujinieki, gan civiliedzīvotāji (tostarp sievietes un bērni).
Saskaņā ar aculiecinieku stāstījumiem, nokļuvuši iekšā, krievi sākuši “šaut uz visām pusēm” un pēcāk nogalinājuši trīs jauniešus. Pēc pilsētas atjaunošanas tie veica arī masveida patvaļīgus arestus Bambari – ieslodzīto radinieki pavēstīja, ka to ģimenes locekļi pēc aizturēšanas pazuduši bez vēsts.
Kādā citā incidentā 2020. gada decembrī krievi atklāja uguni uz kravas automašīnu, kurai neizdevās apstāties kontrolpunktā uz ceļa, kas ved uz valsts galvaspilsētu Bangui. ANO ziņojums liecina, ka trīs civiliedzīvotāji tika nogalināti un vēl 15 guva ievainojumus. Aculiecinieks, kurš atradās kravas automašīnā un guva četrus šāviena ievainojumus, vēlāk paziņoja, ka transportlīdzekli nav izdevies apturēt laikā mehānisku problēmu dēļ.
Izvaro un nodedzina mājas
ANO arī dokumentējusi vairākus seksuālas vardarbības gadījumus, kuros, kā ziņots, iesaistīti Krievijas pilsoņi. Kāda 20 gadus veca CĀR iedzīvotāja pastāstīja, ka 15. februārī vairāki krieviski runājoši vīrieši ar viltu pierunāja viņu iesēsties automašīnā un aizveda uz nezināmu vietu, kur viņu izvaroja visu nakti.
“Viņi mani spīdzināja kā dzīvnieku. Es nesaprotu. Es esmu tāds pats cilvēks kā viņi. Man likās, ka krievi ir šeit, lai mums palīdzētu.”
Cietusī sieviete no CĀR
Tāpat vietējie iedzīvotāji apsūdz krievus arī par laupīšanu un māju aizdedzināšanu.
“Viņi pat nogalina cūkas. Viņi nepērk pārtiku. Kad viņi grib ēst, tad nogalina citu cilvēku turētos dzīvniekus.”
Kāds vietējais CĀR iedzīvotājs
Benzambé pilsētā – bijušā CĀR prezidenta un nemiernieku līdera François Bozizé dzimšanas vietā – tika nodedzinātas 120 mājas, tostarp bijušā prezidenta ģimenes mājas.
“Krievi nodedzināja visas mājas.”
Benzambé iedzīvotājs
Kas apgrūtina izmeklēšanu?
Kā norāda RFI, fakts, ka CĀR patlaban atrodas ārkārtas stāvoklī un tajā ir noteikti pārvietošanās aizliegumi visā valstī, apgrūtina izmeklēšanu un pierādījumu vākšanu. Turklāt nav iespējams kritizēt krievu rīcību CĀR, neuzņemoties risku nokļūt valdības pretinieku vai pat nemiernieku atbalstītāju kategorijā.
Krievijas vēstniecības komentārs
RFI nespēja iegūt komentārus no trim izmeklēšanā uzskaitītajām Krievijas organizācijām. Krievijas vēstniecība CĀR aprakstīja ANO darba grupas secinājumus kā “spekulācijas” un mudināja to pievērsties noziegumu izmeklēšanai, ko pastrādājuši algotņi no bruņotiem grupējumiem.
Vēstniecība arīdzan izteicās, ka Krievijas militāro spēku pārstāvji nav algotņi, jo tie ieradušies CĀR pēc Centrālāfrikas varas iestāžu oficiālā pieprasījuma un pēc paziņošanas ANO Drošības padomei [1].
[1] https://meduza.io/en/feature/2021/05/05/raising-the-alarm