Kā liecina 2021. gada smagās un organizētās drošības stratēģiskais novērtējums, ko veicis Lielbritānijas Valsts noziedzības apkarošanas dienests (National Crime Agency), noziedznieki arvien aktīvāk izmanto tehnoloģiju attīstību un tās radītās priekšrocības, lai vadītu smagu un organizētu noziedzību.
Ziņojuma veidošanas ietvaros izmantoti izlūkdati gan no tiesībsargājošajām iestādēm, gan valdības un privātā sektora pārstāvjiem, lai izklāstītu Lielbritānijas izpratni par organizēto noziedznieku radītajiem draudiem [1].
Kas apdraud Lielbritāniju?
Stratēģiskajā novērtējumā ir skaidri izklāstīti draudi, ko organizētā noziedzība rada Lielbritānijai:
- Šaujamieroču un narkotiku kontrabanda un izplatīšana
- pārrobežu tirdzniecība un cilvēku kontrabanda
- personu ekspluatācija
- rūpnieciska mēroga krāpšana
- krāpnieciski uzbrukumi un netīrās naudas legalizēšana Apvienotajā Karalistē.
Noziedznieki pielāgojas pārmaiņām
Aizvadītais gads Lielbritānijas sabiedrībā ir radījis milzīgas pārmaiņas. Stratēģiskais ziņojums atklāj, ka organizētie noziedznieki ir pielāgojuši savas metodes, lai izdzīvotu arī Covid-19 krīzes apstākļos. Īpašu uzmanību likumpārkāpēji ir pievērsuši tiešsaistes vietnēm, arvien biežāk izmantojot jaunās tehnoloģijas, lai veiktu plaša mēroga noziegumus un izvairītos no atklāšanas.
Kibervide kļūst arvien nedrošāka
Ļaunprātīgo programmatūru uzbrukumu (ransomware attacks) daudzums un biežums kibervidē ir paaugstinājies. Tiek lēsts, ka 50% no visiem šiem uzbrukumiem tika ietverti draudi publicēt nozagtos datus. Aizvadītā gada laikā Lielbritānijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem krāpšanas zaudējumi tika aprēķināti 3 miljardu sterliņu mārciņu apmērā, bet precīzu skaitli ierobežo nepietiekama ziņošana par šādiem zaudējumiem.
Likumpārkāpēji slēpj savus komunikācijas kanālus
Kā norādīts ziņojumā, 2020. gadā tumšais tīmeklis (dark web) joprojām bija tirgus, kurā liels skaits likumpārkāpēju tirgoja nelegālas preces, piemēram, šaujamieročus un narkotikas. Likumpārkāpēji arvien biežāk vērsušies gan pie speciālistiem, gan komerciāli pieejamiem šifrēšanas rīkiem, lai slēptu savus komunikācijas kanālus. Tāpat noziedznieki arvien biežāk izmantojuši kriptovalūtas, lai atvieglotu naudas atmazgāšanu, jo pandēmija apgrūtināja skaidras naudas pārvietošanu.
Lielbritānijas Valsts noziedzības apkarošanas dienesta vadītājs izteicies, ka:
“Dienests kopā ar mūsu operatīvajiem partneriem izjauc arvien smagāku un organizētāku noziedzību. Kā liecina mūsu jaunākais novērtējums, ir pierādījies, ka draudi Apvienotajai Karalistei no narkotiku un šaujamieroču piegādes, cilvēku tirdzniecības, kā arī privātpersonu un uzņēmumu krāpšanas ir bijuši noturīgi un klātesoši arī pandēmijas laikā. Šī gada Nacionālais stratēģiskais novērtējums parāda, kādā veidā noziedzīga tehnoloģiju izmantošana ir draudu pamats.”
Organizētajā noziedzībā iesaistītie
Šogad stratēģiskajā novērtējumā ir iekļauta atjaunota informācija par organizētajā noziedzībā iesaistīto personu skaitu Lielbritānijā. Ziņojums liecina, ka vismaz 69,281 persona Apvienotajā Karalistē ir iesaistīta šādu noziegumu veikšanā visos apdraudējumu veidos, izņemot seksuālu vardarbību pret bērniem.
Draudu novēršana
Lai gan šajā novērtējumā ir uzsvērts, ka vide, kurā darbojas Lielbritānijas Valsts noziedzības apkarošanas dienests un partneri, ir kļuvusi izaicinošāka, jo noziedznieki ir pielāgojušies pandēmijai un izmantojuši strauji augošus tehnoloģiskos sasniegumus, dienestam šie ir bijuši arī veiksmīgākie 12 mēneši, lai novērstu galvenos smagās un organizētās noziedzības draudus.
Valsts noziedzības apkarošanas dienests ir atbildīgs par vairāk nekā 112 miljonu sterliņu mārciņu un 145 tonnu narkotiku konfiscēšanu, atsavināšanu vai ierobežošanu visā pasaulē, kā arī par 416 šaujamieroču konfiskāciju ārvalstīs no privātpersonām un to piegādes tīkliem, izjaucot nodomu ievest šaujamieročus Apvienotajā Karalistē.
Turklāt dienests ir apturējis arīdzan pret Valsts veselības dienestu vērsto kiberizspiešanas mēģinājumu un spridzināšanas draudus, ko īstenojis noziedznieks, kurš pieprasīja Bitcoin izpirkuma maksu 10 miljonu mārciņu apmērā. Viņš tika notverts un ieslodzīts.
Statistika
Ir notikušas 90 izmeklēšanas par verdzību un cilvēku tirdzniecību, kurās arestēti 100 aizdomās turamie un identificēti 475 cietušie.
Jāatzīmē, ka par 7% pieaudzis izglābto cilvēku tirdzniecības upuru skaits no 657 personām 2019.-2020. gadā līdz 701 personām 2020.-2021. gadā. Organizētās imigrācijas noziegumu aresti 2020.-2021. gadā bija līdz 103, savukārt 2019.-2020. gadā – 69 gadījumi.
Darbs turpinās
Valsts noziedzības apkarošanas dienests neatkāpsies, cenšoties novērst draudus, attīstot tehnoloģisko kapacitāti un apgūstot prasmes, kas nepieciešamas, lai sagatavotos cīņai pret noziedzīgām personām un grupām, kuras nodara vislielāko kaitējumu Apvienotajai Karalistei.
Dienesta vadītājs piebilda:
“Nākamajā gadā Valsts noziedzības apkarošanas dienests turpinās pielāgoties, veidojot arvien ciešāku sadarbību ar partneriem, izmantojot novatoriskas pieejas informācijas iegūšanai un izvēršot mūsu iespējas, lai izjauktu augsta kaitējuma noziedzību, kas ietekmē Apvienoto Karalisti. Tomēr, lai gan Valsts noziedzības apkarošanas dienests turpinās vadīt cīņu pret smagu un organizētu noziedzību, ir nepieciešama tehnoloģiju un sociālo mediju uzņēmumu atbilstība attiecīgajai intensitātei, nostiprinot drošības līmeni un liedzot visas iespējas likumpārkāpējiem izmantot savas platformas.”
[1] https://securitymattersmagazine.com/online-is-new-front-line-in-fight-against-organised-crime-observes-nca