Drošības nozares attīstības virziens neizbēgami paredz pārmaiņas un pielāgošanos, attālinoties no cilvēkfaktora un paļaujoties uz tehnoloģiju sniegtajām priekšrocībām. Taču ne visi steidzas šo iespēju izmantot, aizvien turoties pie novecojušiem risinājumiem. Kas mums liek šaubīties? Viedokli par automatizācijas risinājumu aktualitāti Latvijā un nākotnes prognozēm pauž SIA “Altas IT” Biznesa attīstības direktors Oskars Pirags.
Kāpēc uzņēmēji saka “nē” automatizācijas risinājumiem?
Altas IT Biznesa attīstības direktors Oskars Pirags norāda, ka cilvēki nevēlas izjaukt pastāvošo“ekovidi”, proti, esošie apsargi, kas tur darbojas, rosās tādā kā savā pasaulē, un visiem ar to pietiek. Viņi nevar iedomāties, ka drošības līmenis bez apjomīga fizisko apsargu skaita būs lielāks nekā ar tiem. Nav daudz tādu uzņēmēju, kuri uzreiz aptver un novērtē automatizācijas risinājumu pievienoto vērtību objekta drošībā un labdabīgu ilgtermiņa ietekmi finansiālajā jomā.
Ieguldījums sniedz rezultātu
Protams, ieguldījums objekta drošības automatizācijas risinājumos taustāmā veidā atpakaļ neatgriežas, bet ļauj ikdienā radīt mazākus zaudējumus, jo tehnoloģiju iespējas apsardzes funkciju nodrošināšanā ir ievērojamākas nekā cilvēkam. Pirmais jautājums, kas rodas, ir – kāpēc tik dārgi? Taču ir vērts apdomāt – kāda nozīme būs cenai, ja cilvēciskas kļūdas dēļ netiks pamanīts incidents un radīsies zaudējumi, piemēram, 50 000 eiro vērtībā?
Apsargs vai automatizētie risinājumi?
Ja salīdzina “dārgi” un “lēti”, izmantojot prizmu “apsargs, kurš naktī guļ”, tad automatizētie risinājumi neguļ, tie nepiekūst un nenogurst, strādā autonomi, balstoties uz precīziem mākslīgā intelekta algoritmiem, kuri ir pielāgoti esošā objekta drošības prasībām. Sistēmas spēj pašas radīt trauksmi un ziņot par to atbildīgajai personai, kā arī ieslēgt un izslēgt tehnoloģiskās iekārtas atbilstošas trauksmes gadījumā. Automatizētie risinājumi strādā dažādās vietās uzreiz, kas apsargam nav pa spēkam. Situācijā, kad apsargs dodas apsekot kādu notikuma vietu, pārējais objekts paliek nepieskatīts, ja vienā maiņā nestrādā vairākas apsardzes personas.
Mērķis – samazināt cilvēku iesaisti
Lai arī cik uzticams būtu apsargs, tas vienalga nogurs, piekusīs, iesnaudīsies. Tāpēc šim procesam jāpieiet strikti, jāizplāno, cik izmaksās profesionāli automatizētie risinājumi, kādas investīcijas nepieciešamas. Risinājumam jābūt tādam, lai tas funkcionētu bez cilvēku iesaistes, tādējādi gūstot ekonomiskas priekšrocības. Ja objektā pēc sistēmas ieviešanas iespējams samazināt drošības darbinieku skaitu, tas ir vairāku tūkstošu eiro ietaupījums mēnesī, kas savukārt vienu divu gadu griezumā nosegs investīciju tehnoloģijā un ilgtermiņā ļaus ekonomēt vēl vairāk. Jāņem vērā, ka sistēma neprasīs mēneša izdevumus, ka līdz šim bija darbinieku algas.
Kas attur Latvijas iedzīvotājus no “gudrās mājas” ieviešanas?
Oskars Pirags skaidro, ka visbiežāk ir redzamas divas tendences, proti, jauni cilvēki mēģina meklēt “gudro māju” risinājumus, bet ne vienmēr spēj saprast cenas un kvalitātes attiecību. Nereti risinājumus izpēta, izmeklē sev vajadzīgos, bet iegādājas lētākos Ķīnas ražojumus. Otra tendence ir saistīta ar nobriedušākiem māju īpašniekiem, kuri vēlas visu vienkārši un bez papildus “gudrībām”, baidoties no cloud jeb mākoņpakalpojumu risinājumiem.
Sistēma, kas pati domā
Kā atzīmē Altas IT Biznesa attīstības direktors, vislielākā priekšrocība, protams, ir sistēmas patstāvība. Kas var būt vēl drošāks kā modra sistēma, kura darbojas diennakts režīmā, pati veic nepieciešamo darbību incidenta gadījumā, turklāt neparedz cilvēcisko kļūdu faktoru, kas ir vislielākais risks, salīdzinot tehnoloģiju ar apsardzes darbinieku?
Šāda sistēma spēj darboties pēc iepriekš ieprogrammētiem algoritmiem un trauksmes brīdī ne vien aizsūtīt paziņojumu atbildīgajai personai, bet arī aktivizēt vai deaktivizēt arējās sistēmas, proti, ieslēgt dzēšanas sistēmu uguns risku gadījumā, bloķēt piekļuvi objektam, atskaņot automātiskus balss paziņojumus, atvērt barjeras atbilstoši numura zīmēm vai neatvērt tās, ja numurs neatbilst automašīnas markai. Tāpat sistēma pati sevi monitorē, mazāko aizdomu gadījumā par tehnisku kļūmi uzreiz nosūtot informāciju atbildīgajiem objektā vai uzņēmumam, kas apkalpo sistēmu.
Automatizācijas nākotne Latvijā
Prognozes liek secināt, ka automatizētie risinājumi vēl tikai uzņems attīstības tempu. Jau šobrīd pamazām ir vērojama tendence uzlabot objekta drošību ar tehniskajiem drošības rīkiem, kā arī mazināt apsargu un cilvēku saskarsmi klātienē. Attīstība notiek, un ir tikai laika jautājums, līdz cilvēki sapratīs, ka sistēmām jābūt automatizētām, jādarbojas vienoti, izmantojot vienu pārvaldības programmnodrošinājumu. Nedrīkst aizmirst, ka sistēmas efektivitāte ir atkarīga no visu objekta drošības sistēmu saderības un tā, vai katra objekta drošības sistēma spēj sazināties ar citu objekta sistēmu. Jācer, ka esam uz pareizās takas – pretī vienotām, automatizētām drošības sistēmām.