Nesen tika ziņots par ugunsgrēku Garkalnes novada mežā, tas atradās pavisam netālu no apdzīvotās vietas un ģimeņu mājvietām. Valsts meža dienests un SIA “ZEVS Security Consulting” Ugunsdrošības un apmācību vadītājs Matīss Zemgalis par to, kāpēc cilvēkfaktors aizvien ir lielākais drauds meža ugunsdrošībai un kādi izaicinājumi sagaidāmi nākotnē. Kas notiks ar mūsu mežiem?
Kāpēc izceļas meža ugunsgrēki?
Kā skaidro Valsts meža dienests (VMD), visbiežākie meža ugunsgrēku cēloņi ir cilvēku neuzmanīga, bezatbildīga rīcība ar uguni. Tie var būt nomesti izsmēķi, sērkociņi, bez uzraudzības atstāti ugunskuri. Nereti meža ugunsgrēki izceļas, pārvietojoties ar motocikliem un kvadricikliem ārpus ceļiem ugunsnedrošajā laika posmā. Katru gadu tiek fiksēti arī ļaunprātīgas meža dedzināšanas gadījumi.
Drošības uzņēmuma “ZEVS Security Consulting” Ugunsdrošības un apmācību vadītājs Matīss Zemgalis atzīmē – karstajā laika periodā, kad meži ir sausi un ugunsbīstami, arī atbilstošos apstākļos nosviestas stikla pudeles dēļ mežā var izcelties ugunsgrēks. Lielākoties ugunsgrēki izceļas sausos priežu un egļu mežos.
Statistikas dati
No šī gada sākuma līdz 16. jūlijam VMD reģistrēti 315 meža ugunsgrēki ar izdegušo meža zemes platību 277 ha, no tiem jaunaudzes degušas 103 ha platībā. Arī šogad nemainīgi visvairāk meža ugunsgrēku bijis Rīgas reģionālajā virsmežniecībā, kuras teritorijā atrodas Rīgas un Jūrmalas pilsētas, bijis 121 ugunsgrēks ar izdegušo meža zemes platību 160 ha. Tāpat 44 meža ugunsgrēki bijuši Dienvidlatgales virsmežniecībā, kur mežs dedzis 20 ha platībā. Turpinoties karstam un sausam laikam bez vērā ņemamiem nokrišņiem, ugunsbīstamība Latvijas mežos noteikti pieaugs. Statistika rāda, ka lieli meža ugunsgrēki, piemēram, Stiklu ugunsgrēks, izceļas ik pēc 10 – 12 gadiem.
Problemātiskie aspekti VMD darbā
VMD informē, ka ik gadu darbam ugunsnedrošajā laika posmā Valsts meža dienestā darbā tiek pieņemti sezonas darbinieki. Tie ir meža ugunsdzēsēji, meža ugunsnovērošanas torņa dežuranti, operatīvie dežuranti, specializētā automobiļa vadītāji. Zemā atalgojuma un smago darba apstākļu dēļ ir problēmas sagādā ugunsnovērošanas torņu dežurantu atrašana. Šogad Valsts meža dienestā pavisam kopā pieņemti 304 sezonas darbinieki, no tiem 92 ugunsnovērošanas torņu dežuranti.
Ar mūsdienīgiem risinājumiem pretī ugunsdrošākiem mežiem
Šogad VMD sāka izmantot attālinātas ugunsgrēku atklāšanas un novērošanas sistēmu (AUANS). Iepirkums tiek realizēts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam valsts un Eiropas Savienības atbalstu pasākuma “Ieguldījumi mežu attīstībā un mežu dzīvotspējas pilnveidošanā” apakšpasākuma “Atbalsts meža bojājumu profilaksei un atjaunošanai, ko nodarījuši ugunsgrēki, dabas katastrofas, katastrofāli notikumi” aktivitātē “Meža ugunsgrēku, kaitēkļu un slimību monitoringa iekārtu un sakaru aprīkojuma ierīkošana un uzlabošana” (meža ugunsdrošības novērošanas iekārtu tīkla izveidošana un pilnveidošana) projekta Nr.19-00-A00803-000001 “Meža ugunsdrošības novērošanas iekārtu tīkla izveidošana un pilnveidošana” ietvaros.
Šī pilotprojekta rezultātā Valsts meža dienesta Rīgas reģionālajā virsmežniecībā uz 12 uguns novērošanas torņiem uzstādītas novērošanas kameras, kas spēj identificēt sadūmojumu līdz pat 15 km attālumā, norādot šīs vietas koordinātas. Sistēmas galvenais mērķis ir ātrāka un precīzāka ugunsgrēka vietas identificēšana, kas samazinās izdegušās mežu platības. No torņiem saņemtā informācija tiek analizēta AUANS operatīvajā vadības centrā – Inčukalna meža ugunsdzēsības stacijā. Uz šo brīdi AUANS sistēma ir atklājusi vairāk nekā 30 meža ugunsgrēkus.
Ekspertu prognozes un gaidāmie izaicinājumi
VMD lēš, ka, notiekot globālās sasilšanas procesiem, garāks kļūs veģetācijas periods, kas nākotnē var novest pie meža ugunsgrēku skaita palielināšanās.
Savukārt Matīss Zemgalis prognozē, ka meža ugunsgrēki nākotnē būs biežāki un postošāki. Tāpēc ir svarīgi savlaicīgi konstatēt meža ugunsgrēka izcelšanos un ātri rīkoties, lai to ierobežotu un likvidētu. Sabiedrība jāinformē, ka gada karstajā periodā mežs ir ugunsbīstams.