Bērnu un jauniešu ikdiena vairs nav iedomāja bez digitālās vides un sociālo tīklu komunikācijas platformu sniegtajām iespējām un priekšrocībām, taču dzīve virtuālajā realitātē nozīmē arī riskus un nopietnus apdraudējumus bērnu veselībai, labsajūtai un drošībai. Tāpēc Latvijas Drošāka interneta centrs aicina vecākus būt līdzatbildīgiem un iesaistīties pozitīvas digitālās pieredzes veidošanā.
Attālinātā gada sekas
Latvijas Drošāka interneta centrs norāda, ka mācības tiešsaistē iepriekšējā mācību gadā bija liels pārbaudījums un izaicinājums bērniem un jauniešiem, jo tik ilgas stundas dienā bērni nebija iepriekš pavadījuši pie ierīcēm. Bērni gan mācījās, gan komunicēja ar vienaudžiem virtuālajā vidē, kas, protams, mainīja viņu paradumus un uzvedību. Viņi bieži jutās nedaudz kā “iesprostoti” uz vairākām stundām savā istabā un noguruši no ilgajām tiešsaistes mācību stundām “Zoom” un citās platformās. Arvien vairāk vecāku pamanīja, ka tiek apdraudēta bērna garīgā un emocionālā veselība. Jaunieši paši atzina, ka jūtas vientuļi, raisās depresīvas domas un nomākts garastāvoklis, jo ir nošķirti no ierastās skolas vides un draugiem.
Jauniešiem noteikti šī bija vērtīga pieredze, jo tie vairāk iepazina jēgpilna interneta lietošanu, attīstot dažādas prasmes digitālā satura un rīku izmantošanā. Tādējādi riski un apdraudējumi vairāk bija novērojumi vidēs, kur viņi tobrīd visbiežāk uzturējās. Tomēr atsevišķi bērni un jaunieši izmantoja virtuālās mācību stundas, lai pazemotu cits citu un skolotāju. Tāpat arī neuzmanīgu rīku lietošana noveda pie tā, ka virtuālajām stundām pieslēdzās svešas personas. Retāk tika novēroti nelegāla satura izplatīšanas gadījumi, un bērni to redzēja, ko gluži nevarētu nosaukt par bērniem drošu mācību vidi. Ļoti populāri bija aizvainot citam citu virtuālajās stundās, uzdodoties par klasesbiedru un viņa vārdā publicējot pazemojošus komentārus vai pornogrāfisku saturu čatā.
Kā rīkoties vecākiem?
Bērns internetā pirmkārt ir vecāku atbildība, tāpēc Latvijas Drošāka interneta centrs tiem iesaka vērtīgus rīcības soļus, lai gādātu par drošāku interneta vidi savai atvasei:
- Ar bērnu jāveido saruna par to, ko drīkst un nedrīkst darīt internetā, kādi ir galvenie riski un apdraudējumi, kas jāņem vērā un kā no tiem izvairīties;
- Bērna lietotajās ierīcēs jāveic atbilstoši drošības un privātuma iestatījumi, lai pasargātu no riskiem un apdraudējumiem internetā. Padomi iestatījumiem pieejami šeit;
- Vecākiem savam bērnam ir jānodrošina līdzsvars starp laiku, ko tas pavada ekrānā, un citām viņa ikdienas aktivitātēm. Svarīgi būt atvasei blakus un palīdzēt veidot pozitīvu digitālo domāšanu un pieredzi. Vecāki tiek aicināti ģimenē ieviest noteikumus interneta izmantošanai, lai ierobežotu laiku, ko bērns pavada pie ekrāna.
- Visbeidzot vecākam jāzina un jāspēj palīdzēt bērnam, kad viņš nonāk problēmsituācijās vai saskaras ar kādu apdraudējumu internetā. Vecākam jāsniedz emocionāls atbalsts, kā arī nekavējoties jāziņo sociālo tīklu administrācijai, lai nevēlamo saturu pēc iespējas ātrāk dzēstu no interneta. Vairāk informācijas par palīdzības rīkiem dažādās platformās.
Izplatītākie apdraudējumi digitālajā vidē
Populārākie apdraudējumi, ar ko bērni sastopas internetā, joprojām ir paroļu nozaudēšana, kibermobings, kailfoto izspiešana, vieglprātīga attieksme pret saviem datiem, privātas informācijas atklāšana internetā, piekļuve pieaugušo saturam, nelegāls saturs, pazemošana, viltus konti.