Lietuva plāno aizliegt valsts iestādēm izmantot “neuzticamas” ierīces pēc tam, kad valsts kiberdrošības centrs atklāja Ķīnā ražotā viedtālrunī iebūvētu cenzēšanas funkciju.
Aizsardzības ministra vietnieks Margiris Abukevičius paziņoja, ka Lietuvas Valsts aizsardzības ministrija gatavo tiesību aktus, kas aizliegs tādu ierīču, tostarp viedtālruņu, iegādi, kuras tiek uzskatītas par apdraudējumu drošībai, lai līdz šā gada beigām tos iesniegtu valsts parlamentam.
“Ir pilnīgi skaidrs, ka tiesību aktu sekas būs līdzīgas iepriekš pieņemtajiem tiesību aktiem par 5G iekārtām,” sacīja Abukevičius.
Paziņojumā presei Lietuvas Aizsardzības ministrija apstiprināja, ka tā strādā pie tiesību aktu izstrādes, lai aizliegtu dažas ierīces, taču norādīja, ka šo plānu apjoms vēl nav zināms.
“Pašlaik mēs strādājam pie tā, lai noteiktu tiesību akta darbības jomu, proti, uz kurām iestādēm (tām, kas ir svarīgas valsts drošībai) attieksies jaunais regulējums, uz kādiem IKT produktu, aparatūras un programmatūras iepirkumiem tas attieksies un kādi kritēriji tiks izvirzīti, lai iepirkumu procesā varētu piedalīties tikai uzticami piegādātāji,” sacīja preses pārstāvis.
Gada sākumā Lietuvas likumdevēji nobalsoja par “neuzticamu” ražotāju un piegādātāju izslēgšanu no valsts 5G tīkla infrastruktūras, un šajā lēmumā Ķīnas telekomunikāciju gigants “Huawei” tika izslēgts Zviedrijas ražotāja “Ericsson” vietā.
Vēl pirms balsojuma mobilo sakaru operatora “Telia Lietuva” izpilddirektors vietējiem plašsaziņas līdzekļiem paziņoja, ka uzņēmums novembrī “ģeopolitisku iemeslu dēļ” ir atteicies no “Huawei” tehnoloģijām.
Metiet ārā savu ķīniešu tālruni!
Aizvadītajā nedēļā Lietuvas Aizsardzības ministrija nonāca ziņu virsrakstos pēc tam, kad tā aicināja patērētājus “izmest” savus Ķīnā ražotos tālruņus.
Ministrija izdeva brīdinājumu pēc tam, kad valsts nacionālā kiberdrošības centra pētnieki atklāja, ka Ķīnas uzņēmuma Xiaomi ražotais tālrunis spēja noteikt un cenzēt tādas frāzes kā “Brīvā Tibeta”, “Lai dzīvo Taivānas neatkarība” un “demokrātijas kustība”.
Lai gan Eiropā pārdotajos tālruņos cenzūras funkcija bija izslēgta, ierīcē bija “tehniski iespējama attālināta funkcionalitātes aktivizēšana jebkurā laikā”, norādīja pētnieki.
Atbildot uz izskanējušo, “Xiaomi” paziņoja, ka uzņēmuma ražotais MI 10T 5G tālrunis “necenzē saziņu ar vai no tā lietotājiem”.
Xiaomi apstrīd Lietuvas apgalvojumus
Pirmdien “Xiaomi” paziņoja, ka nolīgs trešās puses ekspertus, lai novērtētu Lietuvas apgalvojumus par cenzūru.
“Kamēr mēs apstrīdam dažu konstatējumu raksturojumu, mēs piesaistām neatkarīgu trešās puses ekspertu, lai novērtētu ziņojumā izvirzītos jautājumus,” sacīja “Xiaomi” pārstāvis.
Uzņēmums norādīja, ka tas izmanto reklāmas programmatūru, lai pasargātu lietotājus no tāda satura kā pornogrāfija un atsauksmēm, kas aizskar vietējos lietotājus, un ka tas ir nozares standarts.
Abukevičius atzīmēja – Xiaomi paziņojums ir līdzvērtīgs “atzīšanai, ka tālruņi spēj filtrēt saturu“.
“Mūsu izmeklēšana atklāja, ka filtru melnajā sarakstā bija iekļauti tikai politiski motivēti termini. Ja parādīsies jauns saraksts, tas nenoliegs mūsu secinājumus. Tas tikai parādīs, ka uzņēmums cenšas labot savu reputāciju,” sacīja Abukevičius.