Drošības amatpersonas vienā no Ķīnas lielākajām provincēm ir pasūtījušas videonovērošanas sistēmu, kuru tās vēlas izmantot, lai izsekotu žurnālistus un starptautiskos studentus starp citām “aizdomīgām personām”, liecina Reuters pārskatītie dokumenti.
29. jūlija dokuments, kas publicēts Henaņas provinces valdības iepirkuma tīmekļa vietnē, detalizē plānu sistēmai, kas var apkopot individuālus failus par ieinteresētām personām, kas ierodas Henaņā. Sistēma izmanto 3000 sejas atpazīšanas kameras, kas savienojas ar dažādām valsts un reģionālām datu bāzēm.
Līgums par 5 miljoniem juaņu (€692,000) tika piešķirts 17. septembrī Ķīnas tehnoloģiju kompānijai Neusoft. Sistēmas veidošana kompānijai bija jāpabeidz divu mēnešu laikā pēc līguma parakstīšanas. Bet nav iespējams vēl noteikt, vai sistēma pašlaik darbojas.
Ķīna cenšas uzbūvēt to, ko daži drošības eksperti raksturo kā vienu no pasaulē izsmalcinātākajiem videonovērošanas tehnoloģiju tīkliem. Kas iespējams ar miljoniem kameru publiskās vietās, viedtālruņu monitoringa un sejas atpazīšanas tehnoloģiju izmantošanas pieaugumu.
Izsekots un kontrolēts
Publiskā piekļuve iepirkuma dokumentam tika atslēgta un šis, gandrīz 200 lappušu garais, iepirkuma dokuments no Henaņas Sabiedriskās drošības departamenta nedod iemeslu, kāpēc tas vēlas izsekot žurnālistus vai starptautiskos studentus.
Vēl viena cilvēku kategorija, ko tā vēlas izsekot ir “sievietes no kaimiņvalstīm, kas ir nelegālie iedzīvotāji”.
Iepirkuma dokumentos norādītajām kamerām jāspēj izveidot samērā precīzu failu personām, kuru sejas daļēji aizsedz maska vai brilles un jābūt atrodamiem datu bāzē, vienkārši augšupielādējot attēlu vai pārmeklējot to sejas atribūtus.
Sistēmu izmantos vismaz 2000 ierēdņi un policisti, un precizē, ka žurnālisti tiks sadalīti trīs kategorijās: sarkans, dzeltens, zaļš, dilstošā riska secībā.
Dažādi policijas spēki tiks pievienoti platformai, lai sāktu rīkoties gadījumā, ja tiks raidīts brīdinājums. Brīdinājumi tiks raidīti, ja kāds žurnālists, atrodoties Henanā, reģistrēsies viesnīcā, nopirks biļeti vai šķērsos provinces robežu.
Mediju kontrole
Dažas preses brīvības grupas apgalvo, ka valdošā Ķīnas Komunistiskā partija ir pastiprinājusi kontroli pār plašsaziņas līdzekļiem kopš Ķīnas prezidenta Sji Dziņpina stāšanās amatā 2012. gadā.
Februārī Ķīnas Ārvalstu korespondentu klubs (FCCC) ziņoja, ka Ķīna izmantoja koronavīrusa novēršanas pasākumus, iebiedēšanu un vīzu ierobežojumus, lai ierobežotu ārvalstu mediju darbu 2020. gadā.
Lai gan lielākā daļa Henaņas dokumentu attiecas uz žurnālistiem, vairākos segmentos ir norādīti “ārvalstu žurnālisti”.
Pagājušā gada oktobrī Henaņas valdība savā iepirkumu platformā topošajiem piegādātājiem publicēja īsu kopsavilkumu par iecerēto projektu, kurā tā teica, ka sistēma būs “centrēta uz ārzemniekiem” un palīdzēs “aizsargāt valsts suverenitāti, drošību un intereses”.
Dokumentā arī tika norādīts, ka sistēmai jāspēj izsekot starptautisko studentu gaitām, izmantojot tādas metodes kā mobilo telefonu pozicionēšanu un ceļojumu rezervācijas. Īpaši tādos svarīgos datumos kā valsts nacionālā diena vai parlamenta ikgadējā sesija.[1]
[1] https://www.reuters.com/technology/exclusive-chinese-province-targets-journalists-foreign-students-with-planned-new-2021-11-29/