Pirmais, kas pamanīja notikušo, bija Adr Tel darbinieks, kompānija, kas pārvalda IT sistēmas Romas Fiumicino lidostā. Bija 2015. gada 1. aprīlis, un Adr Tel darbinieks deva trauksmes signālu par kiberuzbrukumu. “Ir steidzama problēma ar Hikvision kamerām,” viņš rakstīja, piebilzdams, ka pēkšņi 140 kameras, kas uzstādītas lidostas tranzīta zonā, ķīniešu darinātas, šķiet, ir “sagājušas sviestā” un nepārtraukti centušās pieslēgties nezināmai ārējai IP. Šis ir jau vienpadsmitais gadījums, ko pēdējo dienu laikā atklāj TV programma “Report” Itālijas sabiedriskajos medijos, kura ir apšaubījusi Pekinas izstrādāto novērošanas ierīču izmantošanu.
Pēdējā desmitgadē Itālija sāka apjomīgā mērogā izmantot Ķīnas videonovērošanas tehnoloģijas. Šīs izcelsmes ierīces tika uzstādītas neskaitāmos valsts pārvaldes birojos, kur tiek apstrādāta potenciāli slepena informācija, kā arī baznīcās, klīnikās, slimnīcās, muzejos, ministrijās, policijas iecirkņos un pat kopš 2018. gada apmēram 1000 videokameras ievietotas 134 Itālijas prokuroru biroju pratināšanas telpās, kā to šogad atklājis žurnāls Wired.
Galvenie vaininieki – Hikvision un Dahua
Acīmredzot iespējamo risku nebija viegli konstatēt, jo Itālija parakstīja līgumus ar vietējiem uzņēmumiem, kas savukārt uzstādīja ķīniešu ierīces. Daudzos gadījumos tās bija kameras no uzņēmuma Hikvision, kas ir viens no lielākajiem Ķīnas starptautiskajiem uzņēmumiem šajā nozarē. Sejas atpazīšanas tehnoloģiju radītājs un kopš 2019. gada ir iekļauts ASV Tirdzniecības ministrijas “melnajā sarakstā” par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem.
Citā gadījumā Zhejiang Dahua Technology, kas ir vēl viens Ķīnas uzņēmums, par kuru regulāri tiek ziņots kā nedrošām un Ķīnas valdības izmantotām izlūkoperācijās, 2020. gada septembrī uzstādīja 19 termālās kameras arī Palazzo Chigi – Itālijas ministru kabinetā.
Parlamentārās un nacionālās drošības debates
Domstarpībām par Ķīnas tehnoloģiju izmantošanu nebija paredzēts viegls gals, jo pētnieki 2021. gada septembrī atklāja nopietnu drošības caurumu Hikvision kamerās visā pasaulē. Kopš tā laika strīdi ir auguši, un to pamatā ir pat sūdzības no politiķiem valdībā. Jaunākie no tiem bija Enrico Borghi un Filippo Sensi, Demokrātiskās partijas (PD) deputāti, kuri lūdza pašreizējo Mario Draghi valdību izmeklēt šo jautājumu.
“Hangzhou Hikvision Digital Technology Co.” lielākā daļa pieder Ķīnas valdībai un Itālijā tā veiksmīgi darbojas ar filiāles starpniecību, piedaloties ļoti daudzos valsts pārvaldes iepirkuma konkursos,” teica abi parlamentārieši. Šis Ķīnas produkts “paļaujas uz mākoņpakalpojumiem un neveicot atbilstošus kiberdrošības pasākumus, tas pakļauj datus attālinātas datu iegūšanas un analīzes riskam, nodrošinot to apstrādi arī reālajā laikā”, viņi turpināja. Tāpēc valdība tiek lūgta izvērtēt, vai tas “atbilst nepieciešamajiem nacionālās drošības standartiem”, norādot, ka Hikvision izpelnījies arī Eiropas Parlamenta nosodījumu.
Borghi, kurš ir arī Itālijas parlamenta izlūkošanas komitejas loceklis, un Sensi sūdzības nav saņemtas nelaikā. Sākot ar janvāri Itālija laidīs klajā savu jauno Itālijas kiberdrošības aģentūru, kuras uzdevums būs tieši novērst riskus arī šajā nozarē.