Ik pa laikam “Par drošību!” redakcija saņem jautājumu “Ko darīt, ja ir aizdomas, ka darba kabinetā vai mājās kāds tevi noklausās. Iespējams ievietota slēpta noklausīšanās/novērošanas iekārta?” Ņemot vērā, ka slēptas noklausīšanās/novērošanas iekārtas un to pretpasākumu ierīces ir stratēģiskas nozīmes preces, vērsāmies pie drošības iestādēm ar jautājumu: Kādas ir rekomendācijas un rīcība šādos gadījumos, kad ir aizdomas par slēptām noklausīšanās/novērošanas iekārtām?
Valsts drošības dienesta rekomendācijas
Saskaņā ar Operatīvās darbības likumu slēpta videonovērošana un noklausīšanās ir sevišķā veidā veicami operatīvās darbības pasākumi, kurus var veikt tikai operatīvās darbības subjekti – izmeklēšanas iestādes, valsts drošības iestādes un citas īpaši pilnvarotas valsts institūcijas. Turklāt slēpta videonovērošana vai noklausīšanās ir veicama tikai ar Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai viņa īpaši pilnvarota Augstākās tiesas tiesneša akceptu, pastāvot pamatotām aizdomām par veiktu vai plānotu noziedzīgu nodarījumu, valsts vai iedzīvotāju drošības apdraudējumu vai tml.
Privātpersonām, kā arī juridiskām personām, kurām nav tiesību veikt operatīvo darbību, sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas ierīces iegādāties, uzstādīt un izmantot ir aizliegts.
Sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem vai to traucēšanai speciāli radītu vai pielāgotu ierīču aprites aizlieguma pārkāpšanas gadījumu (Kimināllikuma 237.1 panta otrā daļa) izskatīšana ir Valsts policijas (VP) kompetencē. Saskaņā ar Stratēģiskas nozīmes preču aprites likuma 11. panta ceturtās daļas 5. punktu VDD šādos gadījumos nodrošina identificēto ierīču ekspertīzi, pēc izmeklēšanas iestādes pieprasījuma sniedzot atzinumu, vai tās ir sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas ierīces, proti, slēptas noklausīšanās vai novērošanas ierīces.
Atrodot iespējamu novērošanas vai noklausīšanās ierīci, rekomendējam vērsties VP.
Valsts policijas atbilde
Valsts policija aicina, ja konstatēta noklausīšanās vai novērošanas iekārta, par to var ziņot, rakstot iesniegumu Valsts policijai.
Plašākas rekomendācijas Valsts policija nevarēja sniegt, jo katrs gadījums esot vērtējams individuāli.