Mūsdienās hakeri ir apguvuši jaunus paņēmienus, kā ielauzties mūsu tālruņos mums nezinot. Taču iemācoties atpazīt brīdinājumu signālus, ko mūsu tālrunis mums sūta par nelūgto viesu viesošanos tajā, un apgūstot metodes, kā pasargāt savu tālruni un personīgo informāciju, mēs varam būt soli priekšā telefonu krāpniekiem.
Par tālruņa uzlaušanu tiek uzskatīta jebkura darbība vai gadījums, kad bez tālruņa īpašnieka atļaujas tiek iegūta piekļuve tālruņa balss pastam, e-pastam, īsziņām un citam tālruņa saturam. Tālruņa uzlaušana var notikt ar visu veidu tālruņiem, tostarp Android un iPhone. Tā kā ikviens var būt neaizsargāts pret tālruņa uzlaušanu, ikvienam ir jāpievērš īpaša uzmanība tā aizsargāšanai.
Parasti hakeriem, lai iegūtu tālvadību, ir jāizveido tiešsaistes savienojums ar tālruni, un tas nebūs aktīvs, kamēr ierīce ir izslēgta. Tomēr tālruņa izslēgšana ne vienmēr nozīmē, ka tas ir “drošā stāvoklī”, dažos gadījumos pieslēgums var notikt arī neatkarīgi no tālruņa stāvokļa, piemēram, aparatūrā var būt paslēpts papildu mikrofons vai kamera, tāpēc, apmeklējot sevišķas drošības objektus jums tiek lūgts atstāt tālruni ārpusē.
Kā zināt, ka telefons ir uzlauzts
Svarīgi laikus pamanīt, ka tālrunis ir uzlauzts, lai pēc iespējas ātrāk varētu atbrīvot savu tālruni no nevēlamajiem viesiem. Pastāv vairāki faktori, kas varētu norādīt uz potenciālu ielaušanos telefonā. Par to var norādīt pieaugošs datu apjoms, ātrāka baterijas izlādēšanās, biežākas kļūmes telefona darbībā.
Kiberdrošības speciālists un ētiskais hakeris Nils Putniņš liek pievērst uzmanību: “iPhone lietotājiem visbiežāk telefonam būtu jābūt “jailbreakotam”, lai tas varētu būt uzlauzts, savukārt Android lietotājiem telefonam būtu jābūt “roototam”. Šādos gadījumos jau būtu runa par nopietnākiem vīrusiem, kas ar telefonu var rīkoties praktiski bez ierobežojumiem. Otrs variants, protams, ir uzlauzts telefons iejaucoties fiziski, bet tas ir nedaudz citāds stāsts.”
Kā izvairīties no telefona uzlaušanas
Lai izvairītos no telefona uzlaušanas, N. Putniņš aicina atjaunot programmatūru uz jaunākajām versijām, kā arī pārdomāt vai tiešām katra uzinstalētā programma ir nepieciešama. Laiku pa laikam aplūkot statistiku cik kura programma ēd bateriju un pātērē datus — apdomāt, vai šai programmai tas tiešām ir pieņemams apjoms.
Noteikti jāizvairās no “rootošanas” un “jailbreakošanas”, ja vien tam nav pamatots iemesls. Ja ir pastiprināti iemesli uztraukties par savu tālruņa un tai esamo datu drošību, ir vēlams pasekot kiberdrošības aktualitātēm, kā, piemēram, vietnē BleepingComputer.
Lai gan hakeri nevar uzlauzt tālruni piezvanot, hakeris var piezvanīt, izliekoties par kādu oficiālu personu, un tādējādi iegūt piekļuvi personas datiem. Izmantojot šo informāciju, viņi var sākt uzlauzt kontus, taču nevar ielauzties tālruņa programmatūrā un mainīt to, izmantojot tikai tālruņa zvanus. Tālruni var uzlauzt, izmantojot saziņas lietotnes ar vāju drošību, kā tas agrāk noticis ar bēdīgi slaveno WhatsApp.
Kā rūpēties par sava tālruņa drošību
Domājot par sava tālruņa drošību, Nils Putniņš iesaka izskatīt visas aplikācijas uz tālruņa, apdomāt cik bieži kura tiek lietota un vai tiešām tai nepieciešams atrasties telefonā, ja tā tiek izmantota reizi mēnesī.
Tāpat par aktīvākajām aplikācijām — Facebook ir viena no tām, kas visaktīvāk ēd kā bateriju, tā mobilos datus, varbūt ir vērts apsvērt izmantot m.facebook.com izmantošanu pārlūkā. Kritiski padomāt par jebko, kas skan pārāk labi, lai būtu patiesība. Tā visticamāk būs, vai nu naudas, vai privātuma/datu izteiksmē.
Ir drošības programmas, kas informē par neparastām darbībām un nodrošina, ka izmantojat tādas pamataizsardzības funkcijas kā ekrāna bloķēšana, Face/Touch ID un 2FA. Tās piedāvā arī padomus un trikus, kā uzlabot tālruņa drošību, piemēram, periodiski pārstartēt tālruni.
Lai izvairītos no telefona uzlaušanas, ir svarīgi izmantot VPN (Virtual private network), kamēr esat pieslēgts internetam. Tas maskē jūsu IP adresi un šifrē datplūsmu, tādējādi uzlabojot jūsu konfidencialitāti un drošību. Tā kā hakeri nevarēs identificēt jūs tiešsaistē un uzraudzīt, ko darāt savā viedtālrunī, viņiem būs mazāk iespēju jums kaitēt.
Par telefonu uzlaušanas upuri var kļūt ikviens, tāpēc mēs aicinām tevi būt uzmanīgam, sekot līdzi kibedrošības aktualitātēm un ievērot speciālistu sniegtos ieteikumus. Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ļaunprātīgi hakeri no mūsu tālruņiem ir tikai dažu soļu attālumā. Ir jādomā divreiz, pirms sniedzam kādam svešiniekam savu personīgo informāciju, lai nejauši neatvērtu krāpniekiem durvis uz savu tālruni vai virtuālo identitāti. Mums atliek iemācīties viņu spēles noteikumus, lai spētu pasargāt savu tālruni un personīgo informāciju.
Raksts tapis sadarbībā ar Digital Security Alliance