Otrdien (11. janvārī) Taivāna paziņoja par 1 miljarda ASV dolāru kredītprogrammas uzsākšanu, lai finansētu Lietuvas un Taivānas uzņēmumu kopīgus projektus sešās uzņēmējdarbības kategorijās, 11. janvārī par to paziņoja Taivānas valdības ministrs.
Lietuvas un Ķīnas attiecības saasinājās tad, kad Lietuva atļāva demokrātiskajai Taivānai pagājušā gadā atvērt Viļņā de facto vēstniecību ar savu vārdu.
Ķīna ir pasliktinājusi diplomātiskās attiecības ar Viļņu un izdara spiedienu uz uzņēmumiem, piemēram, Vācijas autodetaļu gigantu Continental, lai tie pārtrauktu izmantot Lietuvā ražotas detaļas. Tā ir arī bloķējusi Lietuvas kravu ievešanu valstī.
Janvāra sākumā Taivāna paziņoja par plāniem izveidot atsevišķu 200 miljonu ASV dolāru fondu, lai investētu Lietuvas rūpniecībā un veicinātu divpusējo tirdzniecību, cenšoties atvairīt Ķīnas diplomātisko spiedienu uz Baltijas valsti.
Investīcijas Lietuvā – pusvadītājos, biotehnoloģijās un nākotnes pētniecībā
Taču pēc jaunākā paziņojuma attiecībās ar ES valsti tiks ieguldīts vēl viens miljards ASV dolāru.
“Investīcijas un kredītu fondi palīdzēs mums stiprināt sadarbību,” tiešsaistes preses konferencē sacīja Taivānas Nacionālās attīstības padomes ministrs Kung Mingsins.
Kredītu fonds koncentrēsies uz pusvadītāju inženieru talantu attīstīšanu un pusvadītāju attīstības veicināšanu, kā arī uz biotehnoloģijām, satelītiem, finansēm un zinātnisko pētniecību, teica Kungs.
Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite teica, ka viņas valsts pavasarī plāno atvērt tirdzniecības pārstāvniecību Taivānā.
“Taivānas uzņēmumiem ir vajadzīgi lāzeru projekti, cerams, ka mūsu lāzeruzņēmumi drīzumā atradīs partnerus Taivānā, un mēs ļoti priecāsimies veicināt partnerību,” viņa teica.
Ķīnas represijas pret Lietuvu
Kopš 2021. gada beigās izcēlās tirdzniecības strīds, Taivāna ir sniegusi Lietuvai palīdzību vairākkārt Šā gada sākumā Taivānas valsts vadīts alkoholisko dzērienu uzņēmums iegādājās aptuveni 20 000 Lietuvas ruma pudeļu, kuru imports uz Ķīnu bija bloķēts.
Krava “dreifēja jūrā” pēc tam, kad Ķīnā tai tika atteikta muitošana. Taivānas Tabakas un alkoholisko dzērienu korporācija (TTL) toreiz paziņoja: “Lietuva atbalsta mūs, un mēs atbalstām Lietuvu. TTL aicina uz tostu par to.”
ASV pauž atbalstu Lietuvai
ASV diplomāti ir pauduši stingru atbalstu Lietuvai, nosaucot Ķīnas spiedienu par “ekonomisko izspiešanu”.
Runājot par ES reakciju, decembra vidū Eiropas Komisija paziņoja, ka, ja tā atradīs pierādījumus, ka Pekina pārkāpj starptautiskās tirdzniecības noteikumus, tā var vērsties Pasaules Tirdzniecības organizācijā, lai gan tas varētu aizņemt pārāk ilgu laiku, lai ietekmētu Lietuvu.
“Mēs izskatām iespējas veikt pasākumus PTO un iesniegt oficiālu sūdzību PTO. Protams, teorētiski ir iespējami daudzi citi soļi,” žurnālistiem Briselē sacīja Eiropas Komisijas preses pārstāvis.
Tomēr PTO mehānisms jau gadiem ilgi nedarbojas, atstājot atvērtu vēl vienu iespēju – instrumentu, kas vērsts pret piespiešanu. Ja tas tiktu ieviests, Komisija varētu ātrāk un efektīvāk reaģēt uz trešo valstu piespiedu centieniem.