Prokrieviskais grupējums “Killnet” vēršas pret valstīm, kas atbalsta Ukrainu. Tā ir pieteikusi “karu” pret 10 valstīm.
Uzbrukumi Lietuvai sākās 20. jūnijā. Nākamās 10 dienas DDoS uzbrukumi bombardēja valdībai un uzņēmumiem piederošās tīmekļa vietnes, pārslogojot tās ar datplūsmu un panākot, ka mājaslapas pāriet bezsaistes režīmā. “Parasti DDoS uzbrukumi ir koncentrēti uz vienu vai diviem mērķiem un rada milzīgu datplūsmu,” saka Lietuvas nacionālā kiberdrošības centra direktora pienākumu izpildītājs Jonas Skardinskas. Bet tas bija citādi.
Dažas dienas pirms uzbrukuma Lietuva bloķēja ogļu un metāla pārvietošanu caur savu valsti uz Kaļiņingradu, pastiprinot atbalstu Ukrainai tās karā ar Krieviju. Prokrieviskā hakeru grupa Killnet publicēja uzsaukumu ar tekstu “Lietuva, vai tu esi traka?” savā Telegram kanālā. Pēc tam grupa aicināja vairākus citus prokrieviskus hakeru grupējumus uzbrukt Lietuvas vietnēm.
Uzbrukumi ir tikai pēdējais prokrievisko “hakeru” aktivitāšu vilnis kopš Krievijas plašā kara sākuma februārī. Pēdējos mēnešos Killnet ir vērsies pret arvien vairāk valstīm, kuras ir atbalstījušas Ukrainu, bet nav tieši iesaistījušās karā. Uzbrukumi tīmekļa vietnēm Vācijā, Itālijā, Rumānijā, Norvēģijā, Lietuvā un Amerikas Savienotajās Valstīs ir saistīti tieši ar Killnet. Grupējums ir pieteicis “karu” 10 valstīm, kuras par mērķi kļuva pēc tam, kad valsts sniedza atbalstu Ukrainai. Tikmēr vēl viens prokrieviski noskaņots hakeru grupējums “XakNet” apgalvojis, ka ir vērsies pret Ukrainas lielāko privāto enerģētikas uzņēmumu un Ukrainas valdību.
Lai gan DDoS uzbrukumi nav sarežģīti, tie “Joprojām spēs radīt nenoteiktību populācijā un iespaidu, ka mēs esam daļa pašreizējā politiskajā situācijā Eiropā“, sacīja Norvēģijas NSM kiberdrošības aģentūras vadītāja Sofija Nīstrēma paziņojumā pēc jūnija DDoS uzbrukumiem vērstiem pret Norvēģijas uzņēmumiem.
DDoS uzbrukumi ir pamanāmi arī Ukrainā. Amatpersonas tur izveidoja brīvprātīgo IT armiju, kur cilvēki no visas pasaules var palīdzēt uzsākt uzbrukumus pret Krievijas mērķiem. IT armija apgalvojusi, ka vismaz uz laiku traucē Krievijas valdības dienestiem, pārtikas piegādes pakalpojumu un banku tīmekļa vietnēm – viena no Putina runām pagājušajā mēnesī aizkavējās par stundu pēc IT armijas uzbrukumiem. Uzbrukumi Krievijai nākuši arī no hakeru grupējumiem ārpus Ukrainas, piemēram, “Anonymous”.
Analītiķi nepārtraukti atgādina, ka Krievija izmantos “noliedzamus instrumentus” un grupējumus, lai reaģētu pret valstīm, kas atbalsta Ukrainu. Lai gan DDoS uzbrukumi var nebūt sarežģīti, tie veicina šos centienus. Un, ja tā saukto hakeru grupu uzbrukumi kļūs progresīvāki