Okupācijas varas piemineklis Rīgā, Pārdaugavā ir kritis, taču neviena uzmanību nepiesaistīts ir vēl kāds cits – iespējams, nelegāli uzstādītais Aleksandra Puškina piemineklis Kronvalda parkā. Tagad, atbildīgajām iestādēm nav vienprātības par apstākļiem kādos tas tur ir nonācis, par to likumīgumu un par to, kāda varētu būt pieminekļa nākotne.
Pieminekļa uzstādīšanas un atklāšanas ēna
Kā liecina informācija “Rīgas pieminekļu aģentūras” mājaslapā, Piemineklis uzstādīts pēc Latvijas Puškina biedrības iniciatīvas ar Krievijas vēstniecības Latvijā, Maskavas nama Rīgā un Rīgas domes un mēra Nila Ušakova atbalstu.
Pieminekļa valdītājs šajā lapā norādīts kā RPA “Rīgas pieminekļu aģentūra”.
Lai skaidrotu pieminekļa statusu vērsāmies pie pašas aģentūras, kas mums rakstiskā vēstulē atbildēja:
“Pieminekli dzejniekam Aleksandram Puškinam (Kronvalda parkā), Rīgas pašvaldības aģentūra “Rīgas pieminekļu aģentūra” pārņēma valdījumā ar Rīgas domes lēmumu 23.04.2013. Nr. 6169 “Par pieminekļu nodošanu Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas pieminekļu aģentūra” valdījumā.
No pārņemšanas ir zināmi fakti, ka 2009. gadā Maskavas dome dāvāja pieminekli un Rīgas Dome pieņēma ar lēmumu un nozīmēja SIA “Dāzrziem un parkiem” uzlikt pieminekli. Pārņemšanas procesā iepriekš minēto darbību apliecinošie dokumenti nenonāca mūsu rīcībā.
Par pieminekļa piederību konkrētai vietai mūsu rīcībā neatrodas dokumentācija, kas apliecinātu pretējo.” Daina Pērkone, Sabiedrisko pieminekļu nodaļas vadītāja/direktora p.i.
Pēc iepriekšminētā sanāk, ka aģentūra vien 4 gadus vēlāk pēc pieminekļa faktiskās novietošanas ir saņēmusi to savā valdījumā. Pati aģentūra gan šobrīd iesaka vērsties Rīgas domes pilsētas attīstības departamentā, ja vēlās izteikt savu viedokli par šī pieminekļa novietojumu (Varbūt mūsu lasītājiem ir vērts kolektīvi lūgt to novākt?)
Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde un Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības padome neatbalstīja uzstādīšanu
Kā norāda atbildīgā valsts institūcija par kultūras pieminekļiem – Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde, ierosinājumu par pieminekļa celtniecību A. Pušķinam 2007. gadā izteica Latvijas Puškina biedrības priekšsēdētājs Leonīds Lencs. Ideju vienbalsīgi atbalstīja Rīgas domes Pieminekļu padome 2007. gada 10. maija sēdē, norādot uz divām iespējamām pieminekļa novietnēm – pilsētas apstādījumos Kronvalda bulvāra malā vai Maskavas dārzā. 15.05.2009.
Rīgas pilsētas būvvalde ar vēstuli Nr. BV-09-2203-nd Latvijas Puškina biedrībai izsniedza “Plānošanas un arhitektūras uzdevumu A.S. Puškina pieminekļa (MP1) projektēšanai Rīgā, Kronvalda parkā pie kanāla”. Pieminekļa piesaistes tehnisko projektu 2009. gada maijā izstrādāja SIA “Lejnieku projektēšanas birojs”, pieminekļa tēlnieks Aleksandrs Taratinovs.
18.05.2009 toreizējā Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (tagad – NKMP) tika saņemts iepriekš minētā SIA iesniegums ar lūgumu izskatīt un saskaņot A.S. Puškina pieminekļa piesaistes projektu Rīgā, Kronvalda parkā. Projekts tika izskatīts Inspekcijas Projektu izvērtēšanas komisijā 29.06.2009. un netika atbalstīts.
Pamatojoties uz Inspekcijas lūgumu, sakarā ar to, ka tam plānotā vieta atrodas Rīgas vēsturiskā centra teritorijā, piesaistes projektu izskatīja arī Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības padomes (turpmāk – Padome) 122. sēdē 10.06.2009., kas arī neatbalstīja tā uzstādīšanu Kronvalda parka apstādījumu malā, bet ieteica meklēt dzejniekam kontekstuāli piemērotākas vietas, piemēram, Puškina licejs, Maskavas dārzs vai kāda cita vieta Maskavas priekšpilsētā.
Diemžēl, šo lēmumu nerespektējot, pašvaldība turpināja gatavoties pieminekļa uzstādīšanai Kronvalda parkā, par ko inspekcija uzzināja tikai no plašsaziņas līdzekļiem.
21.08.2009. Inspekcija nosūtīja vēstuli toreizējam Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas vadītājam S. Dolgopolovam ar lūgumu sniegt skaidrojumu par to, kādēļ pieminekļa uzstādīšanas gaitā nav ievērotas normatīvo aktu prasības. Atbilde esot saņemta tikai pēc pieminekļa uzstādīšanas – 2009. gada 7.septembrī, bet tajā netika sniegtas atbildes uz uzdotajiem jautājumiem, vien norādīts, ka arī vairāki citi pieminekļi (M. Ulugbekam, Dž. Armitstedam, L. Vīgneram) Rīgas vēsturiskajā centrā uzstādīti bez Padomes akcepta, kas atbilst patiesībai un, diemžēl, liecina par līdzīgu jautājumu nesakārtotību pilsētā. Sakarā ar to, ka neizdevās iegūt konkrētus faktus, kas apliecinātu, kuras tieši amatpersonas ir vainojamas pie normatīvo aktu pārkāpuma, administratīvi neviena persona sodīta netika.
NKMP vadītājs norāda, ka piemineklis uzstādīts nelegāli
“Jebkurā gadījumā, piemineklis A. Puškinam Kronvalda parkā tika uzstādīts nelikumīgi un, neiedziļinoties šī krievu dzejnieka talantā vai daiļradē, Puškins Rīgā nekad nav bijis un arī savas dzīves laikā īpašu interesi par notikumiem tagadējās Latvijas teritorijā nav izrādījis. Jautājums par Puškina pieminekļa tālāko likteni jārisina Rīgas Domei. Ja tas tiek demontēts, tad atļauja no NKMP nav vajadzīga, jo piemineklis ir uzstādīts bez atļaujas. Šobrīd vairs šāda veida pieminekļa uzstādīšana nav iespējama, jo mainīts un kļuvis stingrāks tiesiskais regulējums.” – Juris Dambis, NKMP vadītājs
Interesanti, vai nelegāli uzstādīts piemineklis ir faktiski atkritumu kaudze, kuru jebkurš var vienkārši novākt un aizvākt?