Somijas prezidents Sauli Nīniste paziņoja, ka Somija pēc kļūšanas par NATO dalībvalsti neplāno ievest kodolieročus savā teritorijā un nekas neliecina par to, ka Somijai kāds piedāvātu kodolieročus, kā arī viņš uzskata par bīstamu to, ka arvien biežāk tiek runāts par to.
Tomēr Nīniste norādīja, ka kodolieroči ir būtiska NATO atturēšanas sistēmas sastāvdaļa. Viņš tos raksturoja kā novēršanas līdzekli, nevis pašmērķi. Kodolkaru nevar uzvarēt, un tāds nekad nedrīkstētu notikt, ziņo Somijas mediju portals “Yle”.
Pagaidu periods nerada bažas
Vērtējot Somijas pievienošanās NATO grafiku, prezidents Nīniste, uzstājoties ar komentāriem plašsaziņas līdzekļiem, sacīja, ka pašlaik situācija izskatās labāka nekā pirms nedēļas vai divām. Viņš neizteica konkrētāku nostāju, bet norādīja, ka, viņaprāt, dalība NATO tiks īstenota “saprātīgā laikā”.
Prezidents Nīniste teica, ka viņš nav noraizējies par pārejas periodu, jo 28 NATO dalībvalstis jau ir apstiprinājušas, ka tās uzskata Somiju un Zviedriju par piemērotām dalībai un ka tās ir pelnījušas atbalstu.
Viņš piebilda, ka Turcijas kritika attiecībā uz jaunajām NATO kandidātvalstīm ir vairāk vērsta uz Zviedrijas, nevis Somijas darbību un politiku.
Prezidents paziņoja, ka Somija nemainīs savu rīcību, ņemot vērā Turcijas prasības. Somija nav palīdzējusi kurdu organizācijām, pret kurām Turcija iebilst, taču tā ir palīdzējusi kurdiem, izmantojot starptautisko palīdzību, un turpinās to darīt.
Dialogs ar Maskavu
Savā pirmdienas uzrunā prezidents Nīniste sniedza arī vērtējumu par Krievijas agresijas karu pret Ukrainu. Viņš paziņoja, ka karam nav redzamas beigas. Pēc Nīnistes teiktā, neviena no pusēm nepiekāpjas attiecībā uz savām sākotnējām nostājām, ziņo Somijas mediju portals “Yle”.
Viņš uzsvēra, ka Ukrainai ir tiesības aizstāvēt savu teritoriālo integritāti un likumīgās robežas, un Krievijai nav bijis tiesību uzbrukt Ukrainai.
Tomēr prezidents uzskatīja par bīstamu to, ka runas par karu ir kļuvušas arī tik ierastas. Ilgstošu drošību nenodrošina konflikta turpināšana, to var panākt tikai miers, uzsvēra Ņīniste.
Prezidents sacīja, ka miera vārdā ir vērts pielikt pūles, kas var izrādīties pat veltīgas. Tāpēc viņš sacīja, ka atzinīgi vērtē Francijas prezidenta Emanuela Makrona un Vācijas kanclera Olafa Šolca centienus uzturēt dialogu ar Maskavu.
“Tā mērķis nav nekas cits kā tikai apturēt slepkavības. Es domāju, ka tas ir cienīgs mērķis,” intervijā plašsaziņas līdzekļiem sacīja Nīniste.