Ukraina cenšas novērst Pečerskas Lavras izmantošanu par bāzi sabotāžas grupu slēpšanai, jo baznīcas saskaras ar apsūdzībām par simpātijām Kremlim.
Ukrainas drošības dienests veica kratīšanu pareizticīgo klosteros vismaz divās pilsētās, kas tika raksturota kā Krievijas spiegu un ieroču slēptuvju meklēšana.
SBU (Ukrainas drošības dienests) veica kratīšanu Pečerskas Lavrā Kijevā, 1000 gadus vecā klosterī, ko bieži dēvē par krievu un ukraiņu pareizticības šūpuli.
SBU paziņojumā par reidu Kijevā norādīja, ka tā cenšas novērst Lavras kā “krievu pasaules” centra izmantošanu, izmeklēt apgalvojumus, ka baznīcas īpašums tiek izmantots sabotāžas un izlūkošanas grupu, ārvalstu pilsoņu, ieroču glabāšanai.
Viņi veica kratīšanu arī Koreckas Svētās Trīsvienības klosterī un Sārnijas-Polijas eparhijā Rivnes reģionā Rietumukrainā.
Visi trīs klosteri ir saistīti ar Ukrainas Pareizticīgo baznīcu zem Maskavas patriarhāta – pareizticīgo baznīcas atzaru, kas kopš kara sākuma ir saskāries ar apsūdzībām simpātijās vai pat sadarbībā ar Krieviju.
Pagājušajā mēnesī SBU vadītājs Vasyl Malyuk raksturoja Maskavas patriarhāta Pareizticīgo baznīcu Ukrainā kā “ideālu augsni ienaidnieka HUMINT tīkla darbībai” un paziņoja, ka kopš kara sākuma februārī ir notverti 33 priesteri, kas tiek turēti aizdomās par informācijas vākšanu vai Krievijas artilērijas novērotāju darbību.
Krievijas Pareizticīgā baznīca nosodīja reidus kā “iebiedēšanas aktu”.
Dzied prokrieviskas dziesmas un aizlūdz par Krieviju
Pagājušajā nedēļā Pečerskas klostera abats metropolīts Pavlo (Lebids) noliedza, ka liturģijas laikā būtu lūgts par Krieviju, pēc tam, kad atklātībā nonāca videoieraksti, kuros redzams, ka klosterī cilvēki dzied prokrievisku dziesmu.
Ukrainas amatpersonas jau iepriekš ir apsūdzējušas Sviatohirskas Lavru, klosteri Doņeckas apgabalā, ka 2014. gada kara laikā Donbasā viņš ir sargājis Krievijas kaujiniekus. Tur esošie priesteri ir nolieguši šo apsūdzību.
Tikmēr Ukrainas izmeklētāji paziņoja, ka nesen atbrīvotās Hersonas pilsētas cietuma amatpersona tiek turēta aizdomās par nodevību, jo pirms Krievijas armijas atkāpšanās atbrīvojusi ieslodzītos.
Krievijas armija 11. novembrī atvilka spēkus no dienvidu pilsētas Hersonas, sagādājot lielu neveiksmi reģionā, kuru Vladimirs Putins apgalvoja anektējis.
Ukrainas Valsts izmeklēšanas birojs paziņoja, ka amatpersona, kas atbild par vietējā cietuma apsardzi, sadarbojusies ar Krievijas spēkiem un ļāvusi ieslodzītajiem aizbēgt pirms Krievijas atkāpšanās.