“Corporate Solutions” grupa aicina Latvijas mazos uzņēmumus pieteikties kiberdrošības un pikšķerēšanas bezmaksas apmācībām.
“Kibernoziedznieki sitīs sāpīgi Tavam biznesam! Mācies, lai neuzķertos!” ir sociāla akcija, ko līdz 2023. gada 31. janvārim īsteno IT uzņēmumu grupa “Corporate Solutions”, nodrošinot visiem Latvijā reģistrētajiem mazajiem uzņēmumiem bezmaksas apmācības kiberdrošības un pikšķerēšanas jomā.
Pikšķerēšanas uzbrukumos iekrīt no 20% – 70% darbinieku
Lai arī Latvijas lielā un vidējā biznesa pārstāvji savus darbiniekus šajās jomās izglīto arvien aktīvāk, tomēr šo prasmju testi un lielais Latvijā reģistrēto dažāda veida krāpniecības apjoms digitālajā vidē liecina par būtisku zināšanu trūkumu visu nozaru uzņēmumos un visu speciālistu līmeņos. Uz pikšķerēšanas e-pastiem uzķeras no 20% līdz pat 70% darbinieku. “Aicinām ikvienu mazā biznesa uzņēmumu izmantot šīs bezmaksas apmācības, jo mazo uzņēmumu rīcība nav tādu IT risinājumu, IT speciālistu un arī finanšu resursu, lai sava biznesa kiberdrošību nodrošinātu augstas drošības pakāpes līmenī,” teikts izplatītajā informācijā.
“Uzņēmumam var būt vislabākās antivīrusu programmas, vislabākie ugunsmūri, bet pietiek ar vienu darbinieka kļūdu, un datori “nobrūk”, bizness uz laiku apstājas. Mūsu pieredze ar e-apmācību platformas “CloudStudy” klientiem parāda, ka elementārus pikšķerēšanas e-pastus atver vidēji 20% darbinieku, bet ir uzņēmumi un iestādes, kur “iekrīt” līdz pat 75% darbinieku. Tas ir katastrofāli! Satraucoši ir tas, ka zināšanu trūkst visu līmeņu un visu jomu darbiniekiem gan Rīgā, gan reģionos,” pauž IT uzņēmumu grupas “Corporate Solutions” vadītājs Aigars Ceruss.
Uzķeras visi, rādītāji krītas tikai pēc apmācībām
“Tas ir mīts, ka IT speciālisti, grāmatveži, iekšējie auditori vai juristi uzķeras reti! Uzķeršanās rādītāji krītas tikai tad, ja šādas apmācības ir veiktas un pēc tam laiku pa laikam darbinieki saņem “pikšķerēšanas testus”. Ņemot vērā mūsu pieredzi, strādājot ar lielajiem un vidējā biznesa uzņēmumiem, un nesen izskanējušo banku sektora statistiku par izkrāptajiem līdzekļiem, nolēmām, ka palīdzēsim tieši mazā biznesa pārstāvjiem, kas šobrīd ir visvairāk neaizsargāti. Tāpēc īstenojam sociālo akciju mazā biznesa uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām “Kibernoziedznieki sitīs sāpīgi Tavam biznesam! Mācies, lai neuzķertos!” un nodrošināsim bezmaksas apmācības e-apmācību platformā “CloudStudy” visiem, kas tur pieteikties līdz decembra beigām. Digitālajā laikmetā darbinieku prasmes kiberdrošības jomā ir elementāra ikdienas nepieciešamība,” pauž Ceruss.
Uz šādu apmācību nepieciešamību norāda arī lielākās uzņēmēju biedrības – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Jānis Lielpēteris: “Lielajiem uzņēmumiem un valsts iestādēm ir pieejami plašāki resursi, lai varētu atļauties IT sistēmu drošības uzraudzību un regulāras apmācības saviem darbiniekiem, savukārt mazie uzņēmumi nevar atļauties tam veltīt ne tik daudz laika, ne resursu. Tomēr iespējamās pikšķerēšanas vai kiberuzbrukuma sekas mazam uzņēmumam visbiežāk būs daudz dramatiskākas nekā lielam uzņēmumam, kuram ir resursi, lai ātri risinātu šādas problēmas.”
“Lielākā kļūda ir domāt vai izlikties, ka ar mani un manu biznesu tas nenotiks! Diemžēl notiek un notiks! Un vājākais punkts šajā visā ir darbinieks – viens nezināšanas dēļ neapdomīgi atvērts e-pasts var iedarbināt veselu problēmu lavīnu biznesam. Tāpēc šī sociālā akcija, ir vērtīga Ziemassvētku dāvana ikvienam mazā biznesa uzņēmumam un tā darbiniekam,” turpina Lielpēteris.
Apmācību programmu veido izglītojoši video, kam seko zināšanu pārbaudes testi šādās šobrīd visaktuālākajās kiberdrošības jautājumu jomās:
- paroļu drošība;
- e-pastu drošība;
- sociālo tīklu lietošana;
- IT drošības pamatprincipi organizācijā;
- Wi-fi tīklu drošība un pikšķerēšana.
Lai izmantotu iespēju pieteikties bezmaksas apmācībām, mazā biznesa uzņēmumiem (līdz 20 darbiniekiem) līdz 2023. gada 6. janvārim ir jāaizpilda pieteikums “www.cloudstudy.lv” mājaslapā un jāiesniedz apmācāmo darbinieku saraksts. Nav jānorāda darbinieku vārdi vai uzvārdi – derēs arī privātu e-pastu adreses, mobilā tālruņa numurs, lai apmācību platforma nosūtītu pieejas datus un spētu pēc tam iesniegt pārskatu par visu darbinieku kopējo zināšanu līmeni.