Kas iepriekš bija tikai baumas, tagad ir apstiprinājies: Ķīnas uzņēmuma ByteDance, kam pieder TikTok un tā ķīniešu partneris Douyin, darbinieki piekļuvuši datiem no TikTok, lai izsekotu Financial Times žurnālistu un bijušo BuzzFeed žurnālistu, cenšoties noskaidrot informācijas noplūdes avotu medijiem. 2022. gada 23. decembrī aģentūrai Agence France Presse (AFP) nosūtītā e-pastā atzina ByteDance galvenais padomnieks Ērihs Andersens.
Pēc Andersena teiktā, darbinieki bija ieguvuši žurnālistu IP adreses, lai noskaidrotu, vai viņi atradās tajā pašā vietā, kur ByteDance kolēģi, kurus turēja aizdomās par konfidenciālas informācijas izpaušanu.
Tomēr plāns neizdevās, daļēji tāpēc, ka IP adreses atklāja tikai aptuvenus atrašanās vietas datus.
Andersens piebilda, ka ByteDance nosodīja kļūdaino iniciatīvu, kas nopietni pārkāpa uzņēmuma rīcības kodeksu, un, ka neviens no iesaistītajiem darbiniekiem nav palicis darbā uzņēmumā. The Guardian ziņoja, ka persona, kas bija informēta par šo jautājumu, sacīja, ka četri incidentā iesaistītie ByteDance darbinieki tika atlaisti, no tiem divi Ķīnā un divi ASV.
TikTok izpilddirektors Šou Zi Čivs (Shou Zi Chew) atsevišķā e-pasta vēstulē darbiniekiem, kuru apskatīja Reuters, norādīja “Šāda nepareiza rīcība nebūt neatspoguļo mūsu uzņēmuma principus.”
Viņš teica “Uzņēmums turpinās uzlabot šos piekļuves protokolus, kas jau ir ievērojami uzlaboti un nostiprināti kopš šīs iniciatīvas īstenošanas.”
Laikraksts Financial Times norādīja “Žurnālistu izspiegošana, iejaukšanās viņu darbā vai avotu iebiedēšana ir pilnīgi nepieņemama. Pirms mēs pieņemsim lēmumu par mūsu formālo atbildi, mēs sīkāk izpētīsim šo stāstu.”
BuzzFeed News preses pārstāve Lizija Gramsa sacīja, ka uzņēmums ir ļoti satraukts par šo ziņojumu, norādot, ka tas liecina par klaju žurnālistu, kā arī TikTok lietotāju privātuma un tiesību neievērošanu.
Forbes ziņoja, ka ByteDance izsekoja vairākus savus žurnālistus, tostarp dažus, kuri agrāk strādāja BuzzFeed, slepenas novērošanas kampaņas ietvaros, lai atklātu noplūdes avotus. Forbes satura direktors Rendals Leins to nosauca par tiešu uzbrukumu brīvas preses idejai un tās izšķirošajai lomai demokrātijas funkcionēšanā.
Tas notiek pēc tam, kad TikTok bija ieguldījis lielas pūles, lai pārliecinātu klientus un lielāko tirgu valdības, piemēram, Amerikas Savienoto Valstu, ka lietotāju datu konfidencialitāte ir aizsargāta, un, ka tas nerada draudus nacionālajai drošībai.
ASV Pārstāvju palāta drīzumā varētu pieņemt likumu, kas aizliedz izmantot TikTok civildienesta ierēdņu profesionālajos tālruņos, solis, kas sekotu aizliegumiem aptuveni 20 ASV štatos.