Bijušais Somijas ierēdnis Matti Sārelainens bija spiests atkāpties no Somijas imigrācijas dienesta vadītāja amata gandrīz pirms 20 gadiem tāpēc, ka igauņu izcelsmes sieviete, kuru viņš bija paaugstinājis amatā, bija iesaistīta uzturēšanās atļauju izsniegšanā par to ņemot kukuļus. Kā ziņots, šī sieviete bija pusmāsa Hermanam Simmam, kurš desmit gadus pavadīja cietumā par Igaunijas valsts nodevību.
Hermans Simms 2009. gadā tika atzīts par vainīgu tūkstošiem konfidenciālu dokumentu pārdošanā Krievijas ārējās izlūkošanas dienestam SVR, un līdz pirmstermiņa atbrīvošanai 2019. gada decembrī viņš bija ieslodzīts Tartu cietumā.
Igauņu izcelsmes sieviete bija strādājusi par tulkotāju padomju ceļojumu birojā Intourist, iestādē, kurai bija ciešas saites ar KGB un padomju drošības aparātu, un Rajamäki apgalvo, ka uzskata, ka viņas turpmākā paaugstināšana amatā Somijā pēc Padomju Savienības sabrukuma bija rupja Sārelainena kļūda.
Kā ziņots, Sārelainens viņu paaugstināja amatā 1999. gada rudenī, savukārt nelikumīgā Somijas uzturēšanās atļauju pārdošana nāca gaismā 2003. gadā.
Sieviete noliedz apsūdzības un apgalvo, ka viņas finansiālā situācija tajā laikā bija pamudinājusi viņu aizņemties naudu, ziņo Iltalehti.
2003. gadā, kad apsūdzības nāca gaismā, Somijas Iekšlietu ministrija pieprasīja veikt izmeklēšanu, kurā atklājās, ka imigrācijas biroja vadība nebija gatava atklāt sievietes darbības.
Matti Sārelainenam ir bijusi visai raiba karjera,viņš ieņēma amatu imigrācijas birojā arī tad, kad Krievijas oligarham Genādijam Timčenko “neskaidru” iemeslu dēļ tika piešķirta Somijas pilsonība.
Sarelainens iesaistīts arī Krievijas oligarha Genādija Timčenko apšaubāmajā Somijas pilsonības iegūšanā
Iltalehti pagājušā gada maijā ziņoja, ka Sārelainens bija iesaistīts arī Somijas pilsonības iegūšanā Krievijas oligarham Genādijam Timčenko pēc Sārelainena drauga, uzņēmēja Kai Paananena, lūguma.
Savukārt domājams, ka Timčenko Somijas pilsonības piešķiršanas brīdī bija tuvs Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam un pagātnē bija strādājis KGB.
Somijas Drošības izlūkošanas dienests (Supo) 1999. gadā paziņoja, ka šī pilsonības piešķiršanas procedūra tika veikta tādā veidā, kas liedza iestādei savlaicīgi iejaukties vai apturēt procesu – piemēram, vairākiem galvenajiem darbiniekiem gadījās būt atvaļinājumā laikā, kad tika iesniegts pilsonības pieteikums.
Sārelainens bija arī Supo darbinieks, strādājot trīs posmos – 1991-1998, 2004-2005 un 2017-2022. gadā.
Timčenko jau bija Supo redzeslokā, jo deviņdesmitajos gados viņš Somijā vadīja uzņēmumu IPP, ko bija dibinājis bijušais KGB darbinieks, kurš tika izraidīts no Zviedrijas par spiegošanu.
Uzņēmums IPP, agrāk Urals Finland Oy, kas bija Putina apstiprināts uzņēmums, bija Krievijas degvielas importētājs un tālākpārdevējs.
Tā Espo biroju bieži apmeklēja Krievijas diplomāti un uzņēmēji, ziņo Iltalehti.
Britu un ASV izlūkdienestu amatpersonas bija pārsteigtas par to, ka Timočenko, ņemot vērā šādu situāciju, tika piešķirta pilsonība, kas viņam ļāva brīvi pārvietoties pa ES un citām Rietumvalstīm līdz pat 2022. gada pavasarim un tas viņu pasargāja no jebkādām iespējamām ES sankcijām.
Sārelainens apsūdzēts arī seksuālā uzmācībā
Tikmēr Sārelainenam 2017. gadā nācās atkāpties no Eiropas Hibrīdo draudu izcilības centra direktora amata, jo viņš tika apsūdzēts seksuālā uzmācībā.
Pēc tam viņš atgriezās darbā Supo, acīmredzot aizmirstot par viņam izvirzītajām apsūdzībām saistībā ar Timčenko, un tikai pagājušā gada novembrī paziņoja par savu aiziešanu pensijā.
Sārelainens strādāja arī Somijas valdības birojā no 2005. līdz 2008. gadam.