Lielbritānijas konservatīvās partijas aktīvists un bijušais BBC World Service žurnālists Sergejs Kristo ir iesniedzis sūdzību izmeklēšanas pilnvaru tribunālam, iesniedzot to pēc sarakstes ar parlamenta Izlūkošanas un drošības komitejas priekšsēdētāju, konservatīvo deputātu Džulianu Lūisu, kurš ieteica viņam nodot informāciju iestādēm.
Komitejas ziņojumā par Krieviju 2020. gadā tika apgalvots, ka drošības dienesti ir pievēruši acis uz “ticamiem pierādījumiem” par Krievijas iejaukšanos, un Kristo apgalvojumi piedāvā potenciāli “sprādzienbīstamus” jaunus pierādījumus, kas apstiprina komitejas secinājumus. Leiboristu deputāts Bens Bredšovs sacīja, ka “apgalvojumi, ka drošības dienesti ignorēja konservatīvo ziņotāja pierādījumus, kas atmasko Krievijas iefiltrēšanos partijas augstākajos līmeņos, ir patiesi šokējoši”, un apgalvoja, ka “Konservatīvās partijas Krievijas problēma” ir pastāvīgs drauds Lielbritānijas nacionālajai drošībai.
Kristo stāsta, ka tieši Krievijas ziņojuma izlasīšana viņam “pēkšņi lika apzināties, ka, iespējams, mans stāsts ir daudz nozīmīgāks, nekā es domāju”, un pēc Lūisa ieteikuma viņš uzrakstīja vēstuli toreizējai Londonas policijas komisārei Kresidai Dīkai.
Viņš saņēma atbildi no pretterorisma vadības (SO15), kas norādīja, ka tas nav Metropoles policijas kompetencē, un ieteica viņam iesniegt šo jautājumu IPT, kas pārrauga drošības dienestus, un viņš to ir izdarījis.
Organizācijas attiecības ar Krievijas diplomātu Sergeju Nalobinu
Apsūdzības ir saistītas ar grupas “Konservatīvie Krievijas draugi” izveidi 2012. gadā. Tā paša gada augustā Krievijas vēstnieks Aleksandrs Jakovenko savas rezidences dārzos Kensingtonā rīkoja greznu grupas atklāšanas ballīti, kurā piedalījās arī bijušais kultūras, plašsaziņas līdzekļu un sporta ministrs Džons Vaitingdeils un Borisa Džonsona tagadējā sieva Kerija Simonda. Krievijas valdība arī finansēja apmaksātu braucienu uz Maskavu, kurā piedalījās īpaši izraudzītas grupas locekļi.
Kristo stāsta, ka viņa aizdomas par Nalobinu, kurš bija vēstniecības politiskais pirmais sekretārs, bija radušās pirms diviem gadiem, kad diplomāts viņu uzrunāja un viņi tikās Carlton klubā. Kad Nalobins uzzinājis, ka Kristo ir brīvprātīgais Konservatīvo kampaņas štāba (CCHQ) kases nodaļā, viņš teicis, ka varētu “iepazīstināt ar Krievijas uzņēmumiem, kas ziedotu naudu Konservatīvo partijai”.
“Es uzreiz sapratu, ka tas, ko viņš ierosināja, saskaņā ar Apvienotās Karalistes tiesību aktiem ir nelikumīgi,” Kristo pagājušajā gadā rakstīja vēstulē Lūisam.
Satraukts par Nalobina centieniem un vēstniecības atbalstu grupai, Kristo sazinājās ar Lūku Hārdingu no laikraksta Guardian un atklāja Nalobina pagātni un viņa satraucošās attiecības ar šo grupu. Hārdings un Krievijas žurnālisti no The Insider atklāja, ka Nalobinam ir ģimenes sakari ar FSB spiegu aģentūru: viņa tēvs Nikolajs bija KGB ģenerālis, kura pienākumos ietilpa Aleksandra Ļitviņenko pārraudzība, bet viņa brālis Viktors arī strādāja FSB.
Rakstu rezultātā no amata atkāpās Konservatīvo Krievijas draugu goda prezidents sers Malkolms Rifkinds un grupa tika pārdēvēta.
Kristo nekad iepriekš nav atklājis, ka viņa neveiksmīgie mēģinājumi panākt drošības dienestu rīcību ir bijuši neveiksmīgi. Viņš apgalvo, ka ziņojis laikrakstam Guardian tikai pēc tam, kad viņa mēģinājumi panākt, lai iestādes rīkojas, cieta neveiksmi. Viņš 2011. gadā vairākkārt mēģināja celt trauksmi MI5. Pēc tam, kad sākotnējā tikšanās ar jaunāko aģentu nevainagojās panākumiem, viņš rakstīja MI5 ģenerāldirektoram, kā rezultātā notika vēl viena tikšanās ar diviem aģentiem valdības ēkā Vaitholā.
Kristo piedāvāja vēlreiz tikties ar Nalobinu un, nēsājot slēpto kameru, iztaujāt viņu par to, kā Krievijas valdība plāno veikt ziedojumus. Arī šis piedāvājums tika noraidīts, un viņam tika ieteikts pārtraukt kontaktus ar Nalobinu.
Pēc sarunas ar Lielbritānijas slavenāko krievu pārbēdzēju Oļegu Gordievski, bijušo KGB pulkvedi, viņš ar savām bažām vērsās arī pie augstākstāvošiem partijas locekļiem. Gordievskis izpētīja Nalobina biogrāfiju un paziņoja Kristo, ka uzskata viņu par spiegu.
“Konservatīvie Krievijas draugi” pārdēvēšana
Konservatīvie Krievijas draugi tika pārveidoti par Vestminsteras Krievijas forumu un tikai pagājušajā gadā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā beidzot tika pilnībā slēgti. Tikmēr Nalobins vēl trīs gadus turpināja uzturēt ciešas attiecības ar parlamenta deputātiem un Konservatīvās partijas aktīvistiem, līdz Ārlietu ministrija atteicās atjaunot viņa vīzu.
2017. gadā laikrakstā Observer tika publicēts raksts, kurā tika pieminēta Nalobina interese par Deivida Kamerona un Borisa Džonsona sāncensību un viņa piespiedu aizbraukšanu no Apvienotās Karalistes. Tas izraisīja virkni niknu e-pasta vēstuļu no Krievijas vēstnieka, kurš centās “labot” rakstu. The Observer atteicās to darīt. Pagājušajā gadā Nalobins parādījās Igaunijā, kad izskanēja ziņa, ka viņš ir izraidīts no valsts par spiegošanu un ir “tieši un aktīvi iesaistījies Igaunijas drošības graušanā”.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir apsūdzēts, ka Londonā izvietojis vairāk izlūkdienestu aģentu nekā Aukstā kara laikā.
“Manuprāt, tas ir svarīgi, jo tam nevajadzēja notikt,” pagājušajā nedēļā sacīja Kristo. “Ja MI5 būtu rīkojusies, Konservatīvie Krievijas draugi nekad nebūtu sākuši darbu un Nalobinam nebūtu ļauts tuvoties tik daudziem svarīgiem konservatīvo politiķiem un partijas biedriem.”