Austrālijas iekšējās izlūkošanas aģentūras vadītājs apgalvo, ka valsts saskaras ar vēl nebijušiem spiegošanas un ārvalstu iejaukšanās draudiem, jo ārzemju aģentu mērķis ir vērsts pret vēl nebijušu austrāliešu skaitu.
Vairākas valstis izmanto spiegošanu un ārvalstu iejaukšanos, lai veicinātu savas intereses un kaitētu Austrālijas interesēm, savā 21 lappusi garajā novērtējuma runā sacīja Austrālijas Drošības izlūkošanas organizācijas drošības ģenerālsekretārs Maiks Bērdžess.
“Tās izmanto spiegošanu, lai slepeni izprastu Austrālijas politiku un lēmumu pieņemšanu, mūsu alianses un partnerattiecības, kā arī mūsu ekonomikas un politikas prioritātes,” sacīja Bērdžess.
“Pamatojoties uz to, ko novēro ASIO, vairāk austrāliešu ir kļuvuši par spiegošanas un ārvalstu iejaukšanās mērķi nekā jebkad agrāk Austrālijas vēsturē – vairāk naidīgu ārvalstu izlūkdienestu, vairāk spiegu, vairāk mērķu, vairāk kaitējuma, vairāk ASIO izmeklēšanu, vairāk ASIO darbības traucējumu.”
Viņa komentāri tika izplatīti plašsaziņas līdzekļiem pirms uzstāšanās ASIO galvenajā mītnē Austrālijas galvaspilsētā Kanberā.
Viņš sacīja, ka viņa aģentūra ir novērojusi, ka kopš 2021. gada septembra, kad ASV prezidents Džo Baidens, toreizējais Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons un toreizējais Austrālijas premjerministrs Skots Morisons paziņoja par trīspusēju vienošanos, kas pazīstama kā AUKUS, par Austrālijas apgādāšanu ar ASV kodoltehnoloģijās darbināmu zemūdeņu floti, ir palielinājies Austrālijas aizsardzības nozarē strādājošo cilvēku skaits tiešsaistē.
“Tā kā mēs virzāmies uz priekšu AUKUS, ir ļoti svarīgi, lai mūsu sabiedrotie zinātu, ka mēs varam saglabāt savus noslēpumus un saglabāt viņu noslēpumus,” sacīja Bērdžess.
Starp austrāliešiem, pret kuriem vēršas ārvalstu valdības, ir tiesneši, plašsaziņas līdzekļu komentētāji un žurnālisti, sacīja Bērdžess, piebilstot, ka “aizdomīgām pieejām” ir pakļauts neliels skaits “tieslietu jomas pārstāvju”.
Spiegi centās izmantot tiesvedību kā “izlūkdatu vākšanas nodevu”, sacīja Bērdžess.
ASIO bija atklājusi un apturējusi sazvērestību, kuras mērķis bija potenciāli vervēt Austrālijas žurnālistus, izmantojot apmaksātas “mācību ekskursijas” uz kādu ārvalsti. Aģentūra vairākus gadus bija arī izsekojusi bijušos Austrālijas militārpersonas, kuras bija gatavas pārdot savu apmācību un zināšanas ārvalstu valdībām, sacīja Bērdžess.
Ķīna cenšas pārvilināt militārās zināšanas
Austrālijas, Lielbritānijas un Kanādas aizsardzības amatpersonas pēdējos mēnešos ir paudušas bažas, par Ķīna centieniem iegūt militārās zināšanas, piemēram, par iznīcinātāju pilotiem. Amerikas Savienotās Valstis mēģina izdot no Sidnejas bijušo ASV pilotu Danielu Dugganu saistībā ar apsūdzību, ka viņš kopā ar citām personām 2010. un 2012. gadā bija sazvērējies, lai nodrošinātu apmācību Ķīnas pilotiem.
“Trešās puses uzņēmumi ir piedāvājuši austrāliešiem simtiem tūkstošu dolāru un citas ievērojamas priekšrocības, lai palīdzētu autoritāriem režīmiem uzlabot viņu kaujas prasmes,” sacīja Bērdžess.
Viņš sacīja, ka dažos gadījumos iestādēm ir izdevies apturēt bijušo iekšējās informācijas turētāju ceļošanu uz ārzemēm, lai sniegtu apmācību, bet citos gadījumos tiesībaizsardzības iestāžu iespējas iejaukties ir apgrūtinājusi juridiska neskaidrība.
ASIO uzskata, ka Austrālija joprojām ir potenciāls teroristu mērķis, taču ekstrēmistu, kas plāno veikt uzbrukumus Austrālijā, ir mazāk nekā 2014. gadā, kad tika paaugstināts draudu līmenis, sacīja Bērdžess.