Neatkarīgi no darba vietas apsardzes darbinieki un citi drošības profesiju pārstāvji saskaras ar tādiem darba drošības apdraudējumiem kā nevienā citā nozarē. Tie ir “neredzamie” cilvēki, kas atrodas publisko telpu un pakalpojumu tuvumā, rūpējoties par cilvēku drošību.
Veicot šo svarīgo darbu, šie cilvēki var saskarties ar traumām saskaroties ar vardarbīgiem sabiedrības locekļiem, bīstami paslīdot vai krītot, toksiskām vielām un gāzēm, kā arī ar psiholoģisko stresu, kas rodas, strādājot ar šiem apdraudējumiem. Tomēr apsardzes darbinieki ir pakļauti lielākam šo apdraudējumu riskam, ja viņi strādā vieni vai izolēti.
Kas tiek uzskatīts par vientuļo darbinieku?
“Vientuļais darbinieks” ir persona, kas veic savu darbu un uzdevumus laikposmā, kurā nav viegli pieejama neatliekamā palīdzība, ja tā ir nepieciešama. Tas ietver darbu bez kolēģiem vai cilvēkiem tuvumā, piemēram, patrulēšanu tukšā ēkā, kā arī darbu vietās, kur mobilo sakaru uztveršana un saziņa ir apgrūtināta. Tas ietver arī tādu telpu uzraudzību kā lielveikali, mazumtirdzniecības vietas, lidostas, skolas un ražošanas ēkas.
Saskaņā ar Starptautiskās drošības līgas datiem 2017. gadā apsardzes darbinieku neletālo traumu līmenis bija 14 uz 1000 pilna laika darbiniekiem, bet inkasācijas darbinieku – 36 uz 1000 cilvēkiem; 11 gadu ilgā pētījumā pētnieki arī konstatēja, ka slimnīcu apsardzes darbinieku traumatisms bija 13 reizes augstāks nekā medmāsu personāla. Savukārt 2009. gadā ASV Darba statistikas birojs ziņoja, ka apsardzes darbs ir augsta riska darbs un apsardzes darbinieki guvuši 63 letālus darba ievainojumus un gandrīz 9 000 neletālo traumu, kuru dēļ bija nepieciešama vismaz viena darbadiena uz slimības lapas.
Kā aizsargāt vientuļos apsardzes darbiniekus?
Tie ir pārsteidzoši skaitļi, jo īpaši tāpēc, ka daļa no šo darbinieku darba pienākumiem ir palīdzēt aizsargāt cilvēkus, īpašumu, sabiedriskos objektus un infrastruktūru. Lai gan drošības dienestu vadītāji nevar paredzēt visus incidentus un ārkārtas situācijas, ir proaktīvi drošības pasākumi, ko var veikt jau tagad, lai aizsargātu apsardzes darbiniekus nākotnē.
Veiciet risku analīzi: Veiciet rūpīgu apdraudējumu novērtējumu, kurā identificējiet visus darba vides, darba drošības un veselības aizsardzības riskus. Veicot apdraudējumu novērtējumu, tiek noteikti apdraudējumi, tie tiek dokumentēti un ļauj darba devējam pēc tam izskatīt stratēģijas, kā mazināt katru apdraudējumu.
Darba vienatnē politika: Lai veicinātu konsekvenci darba drošības un veselības aizsardzības praksē, būtu jāapsver politikas “Darbs vienatnē” izstrāde. Politikai jāietver noteikumi, procedūras un nepieciešamie individuālie aizsardzības līdzekļi (IAL), kas nepieciešami, strādājot vienatnē, kā arī iespējamie apdraudējumi un pasākumi to novēršanai. Pienācīga apmācība un izglītošana par darba vienatnē politiku visiem iesaistītajiem komandas locekļiem ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu viņu drošību un ļautu viņiem pieņemt informētus lēmumus par savu drošību darbā. Tas būs arī lielisks papildinājums Jūsu drošības kultūrai.
Darbinieku pārbaudes: Ļoti vienkāršs un efektīvs drošības pasākums vientuļajiem darbiniekiem ir darbinieku pārbaudes, lai pārliecinātos par darbinieka labsajūtu. Iepriekš noteiktos laikos un intervālos darbinieks sazinās ar darba devēju, lai informētu, ka viņš ir drošībā. To var darīt manuāli, izmantojot tāfeli (ja kāds vēl šo tāfeli redz darba vietā) vai zvanot pa tālruni, vai arī izmantojot automatizētu drošības sistēmu, kas darbiniekam liks pierakstīties un paziņos ārkārtas kontaktpersonām, ja pierakstīšanās nebūs notikusi.
Darbs komandās: Tas var šķist pašsaprotami, tomēr darbiniekiem, kas klasificēti kā vientuļie darbinieki, vadītājiem ir jāmeklē iespējas, kur viņi var norīkot kolēģi uz to pašu darba vietu vai koordinēt augsta riska uzdevumus tā, lai tajos piedalītos vismaz divi cilvēki.
Trauksmes pogas: Ja darbinieki nonāk situācijā, kad viņi ir vieni un viņu drošība ir apdraudēta, drošības personālam jābūt aprīkotam ar trauksmes pogām, kas ātri un diskrēti pieprasa tūlītēju palīdzību. Dažās nozarēs, piemēram, viesnīcu un viesmīlības nozarē, tiek prasīts, lai darbinieki, kuri strādā vieni, būtu aprīkoti ar trauksmes pogām. Tā ir arī vispārēja labā prakse Latvijā tirdzniecības vietās un medicīnas iestādēs.
Precīza atrašanās vietas izsekošana: Ja drošības dienestā strādājošajam nepieciešama steidzama palīdzība, pirmā un vissvarīgākā informācija, kas nepieciešama, lai sāktu neatliekamās palīdzības sniegšanu, ir personas atrašanās vieta. Īpaši patrulējot lielās ēkās un teritorijās, var būt ļoti grūti noteikt darbinieka atrašanās vietu. Ir pieejamas vairākas atrašanās vietas uzraudzības ierīces un tehnoloģiskās iespējas, tostarp GPS un satelītierīces, kas paredzētas apsardzes darbiniekiem attālos rajonos, kur mobilo sakaru pakalpojumi ir vāji pieejami, ja vispār ir pieejami.