Tiek apgalvots, ka staciju Ņujorkas ķīniešu rajonā vadīja Pekinas Sabiedriskās drošības ministrija, lai izsekotu ķīniešu disidentus.
FIB ir arestējusi divus vīriešus, kas apsūdzēti par slepenas Ķīnas policijas stacijas vadīšanu Ņujorkā un tās izmantošanu, lai izsekotu ASV dzīvojošos Ķīnas disidentus.
Tiek apgalvots, ka staciju Manhetenas ķīniešu rajonā 2022. gada februārī izveidoja un vadīja Pekinas Sabiedriskās drošības ministrija (MPS), īstenojot starptautisku represiju kampaņu pret Ķīnas demokrātijas aktīvistiem un citiem politiskajiem pretiniekiem visā pasaulē.
Tieslietu ministrija pirmdien arī paziņoja par apsūdzībām pret 40 MPS darbiniekiem un vēl četriem cilvēkiem par iespējamu interneta troļļu operācijas vadīšanu pret disidentiem ASV, viltotu sociālo plašsaziņas līdzekļu kontu veidošanu, lai viņus vajātu, un ASV telekomunikāciju uzņēmuma darbinieka vervēšanu, lai panāktu demokrātiju atbalstoša aktīvista izņemšanu no platformas. Tiek uzskatīts, ka šie darbinieki, kuri, domājams, atrodas Ķīnā, ir MPS vienības “912 īpašā projekta darba grupa” locekļi, kas nodarbojas ar disidentu vajāšanu ārvalstīs.
Oktobrī Ņujorkā tika veikta kratīšana iespējamajā slepenās policijas nodaļā, un pirmdienas rītā FIB arestēja divus Ņujorkas iedzīvotājus, kas tiek turēti aizdomās par tās vadīšanu.
Ķīna uzstāj, ka Ņujorkas vietu un līdzīgus birojus visā pasaulē vada brīvprātīgie un tie nav saistīti ar policiju. Otrdien Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis atkal noliedza visas apsūdzības par aizjūras policijas klātbūtni un apsūdzēja ASV “nepamatotās apsūdzībās”.
ASV Ņujorkas austrumu apgabala prokurors Breon Peace sacīja, ka tagad ir pierādījumi par tiešu saikni starp Ķīnas policiju un Ņujorkas vietni.
“Divas jūdzes no mūsu biroja, tikai pāri Bruklinas tiltam, šai neizteiksmīgajai biroju ēkai rosīgās ķīniešu kvartāla centrā Manhetenas lejasdaļā vēl pirms dažiem mēnešiem bija tumšs noslēpums. Visā šīs ēkas stāvā atradās nedeklarēts Ķīnas valsts policijas iecirknis,” teica Breon Peace.
Stacija sniedza dažus Ķīnas valdības pakalpojumus, piemēram, palīdzēja atjaunot autovadītāja apliecības, bet nebija reģistrējusies tieslietu departamentā kā ārvalstu valdības aģents, teikts apsūdzībās.
“Tomēr vēl satraucošāks ir fakts, ka slepenajai policijas stacijai, šķiet, ir bijis daudz draudīgāks pielietojums,” teica Breaon Peace. “Vismaz vienā gadījumā Ķīnas valsts policijas amatpersona vienam no apsūdzētajiem, ASV pilsonim, kurš strādāja slepenajā policijas iecirknī, lika palīdzēt atrast Kalifornijā dzīvojošu ķīniešu izcelsmes demokrātijas aktīvistu. Citiem vārdiem sakot, Ķīnas valsts policija, šķiet, izmantoja šo staciju, lai izsekotu ASV iedzīvotāju ASV teritorijā.”
Abi arestētie Ņujorkas iedzīvotāji, 61 gadu vecais “Harijs” Lu Dzjanuans un 59 gadus vecais Čens Dzjiņpins, ir apsūdzēti arī par kavēšanu tiesiskuma nodrošināšanā, jo, iespējams, pirms FIB pagājušā gada oktobrī veica kratīšanu Ķīniešu policijas iecirknī, savos tālruņos izdzēsa pierādījumus par saviem kontaktiem ar MPS amatpersonu. Tieslietu departaments paziņoja, ka abi vīrieši atzina, ka izdzēsuši materiālus no saviem telefoniem.
“Tas ir vienkārši apkaunojoši, ka Ķīnas Sabiedriskās drošības ministrija uzskata, ka tā var iztikt bez soda, izveidojot slepenu, nelikumīgu policijas iecirkni ASV teritorijā, lai atbalstītu savus centienus eksportēt represijas un graut mūsu tiesiskumu,” sacīja FIB pretizlūkošanas nodaļas direktora palīga pienākumu izpildītājs Kurts Ronnovs. “Šis gadījums kalpo kā spēcīgs atgādinājums, ka Ķīnas Tautas Republika neapstāsies ne pie kā, lai pakļautu cilvēkus savai gribai un apklusinātu ziņojumus, kurus tā nevēlas, lai kāds dzirdētu.”
Spānijas pilsoņu tiesību aizstāvju grupa Safeguard Defenders pagājušajā gadā apgalvoja, ka pilsētās visā pasaulē ir desmitiem Ķīnas policijas iecirkņu, kas slepeni veic novērošanu un vajāšanu. Minētās iespējamās stacijas lielākoties atradās Eiropā – deviņas Spānijā, četras Itālijā, trīs Francijā, divas Nīderlandē un trīs Apvienotajā Karalistē, Londonā un Glāzgovā, kur to darbību izmeklēja policija. Trīs citas bija Kanādā, kur iespējamās operācijas palīdzēja palielināt pieaugošo politisko spriedzi starp Otavu un Pekinu.