Maskava izmanto spiegu kuģus, kas maskēti kā zvejas kuģi, lai pētītu potenciālos sabotāžas mērķus, ziņo Dānijas raidorganizācijas.
Vairāku Ziemeļvalstu sabiedrisko raidorganizāciju kopīgā izmeklēšanā tiek apgalvots, ka Krievija ir izveidojusi valsts vadītu programmu, izmantojot spiegu kuģus, kas maskēti par zvejas kuģiem, lai varētu uzbrukt vēja ģeneratoru stacijām un sakaru kabeļiem Ziemeļjūrā.
Izmeklēšanā citēts Dānijas pretizlūkošanas virsnieks, kurš stāsta, ka sabotāžas stratēģija ir izstrādāta, lai to īstenotu gadījumā, ja starp Krieviju un Rietumiem izceltos plaša apjoma konflikts.
Norvēģu izlūkdienesta virsnieks raidorganizācijām pastāstīja, ka Kremlis šai shēmai ir piešķīris milzīgu nozīmi – un līdz ar to arī resursus – un to tieši kontrolē no Maskavas.
Raidorganizācijas apgalvo, ka Krievija dažus spiegu kuģus Ziemeļjūrā ir maskējusi par zvejas traleriem un zinātniskās pētniecības kuģiem. Saskaņā ar izlūkošanas avotiem, kurus citē raidorganizācijas, uz kuģiem ir zemūdens novērošanas aparatūra, ko var izmantot, lai kartētu svarīgus apskates objektus, kurus Maskava uzskata par potenciāliem sabotāžas mērķiem.
Otrdien Dānijas valdība publiskoja oficiālus dokumentus, kuros pirmo reizi detalizēti aprakstīts, kā Dānijas krasta apsardzes patruļas ir nofotografējušas 112 Krievijas kuģus pie Dānijas krastiem dažas dienas pirms Nord Stream cauruļvada eksplozijas Baltijas jūrā septembrī. Sprādziens iznīcināja cauruļvadu un izraisīja lielu gāzes daudzuma noplūdi.
Vācijas ziņu portāls bija ziņojis par Dānijas patruļas operāciju septembrī, dažas dienas pirms sprādziena. Portāla ziņojumā bija teikts, ka Krievijas kuģi bija aprīkoti ar kraušanas celtņiem un mini zemūdeni un darbojās tieši ārpus Dānijas un Zviedrijas radaru zonām.
Dānijas, Zviedrijas un Vācijas iestādes veic kopīgu sprādziena izmeklēšanu. Lai gan pastāv vienprātība, ka sprādzieni notikuši sabotāžas uzbrukuma rezultātā, atbildība nav galīgi noskaidrota, lai gan “skaidrs galvenais scenārijs”, pamatojoties uz izmantotās sprāgstvielas raksturu, ir tāds, ka iesaistīts valsts sponsorēts grupējums, apgalvo izmeklēšanā iesaistītais Zviedrijas prokurors.
Tiek ziņots, ka Vācijas izmeklētāji seko līdzi pavedienam, kas saistīts ar buru jahtas un tās vidēja lieluma apkalpes pārvietošanos, kas, domājams, varētu būt bijusi uzbrukuma pamatā.
Ziemeļvalstu raidorganizāciju izmeklēšanā tika identificēti tā dēvētie spoku kuģi – kuģi, kas ir izslēguši raidītājus, lai saglabātu savu atrašanās vietu noslēpumā. Iestādes ir novērojušas pārtverto saziņu starp kuģiem, un raidorganizācijām ir bijuši pieejami arī tās ieraksti.
Īpaša uzmanība tika pievērsta kuģim “Admiral Vladimirsky”, kas ir reģistrēts kā ekspedīcijas okeanogrāfijas kuģis, bet tiek uzskatīts par Krievijas spiegu kuģi.
Neidentificēts bijušais Karaliskā jūras kara flotes eksperts vienā no saviem braucieniem sekoja maršrutam, pa kuru kuģis “Vladimirsky” piebrauca pie septiņām vēja ģeneratoru stacijām Apvienotās Karalistes un Nīderlandes piekrastē. Viņš aprakstīja, ka kuģis, kas nebija ieslēdzis savu raidītāju veselu mēnesi, ievērojami samazināja ātrumu, tuvojoties vēja ģeneratoru atrašanās vietām, un šķita, ka tas šajās teritorijās kavējas.
Reportierim, kurš pietuvojās kuģim, pretī stājās balaklavā un bruņuvestē tērpts vīrietis, kuram šķita, ka rokās ir militāra šautene.
Apvienotās Karalistes žurnāls “Defence Journal” novembrī ziņoja, ka tas pats kuģis tajā pašā mēnesī tika novērots pie Skotijas krastiem, iebraucot Moray Firth un pamanīts netālu no Lossiemouth, kur atrodas Karalisko gaisa spēku jūras patruļlidmašīnu flote.
Pirms diviem mēnešiem Nīderlandes izlūkdienesti brīdināja par iespējamiem mēģinājumiem izjaukt vai iznīcināt jūras infrastruktūru pēc tam, kad Krievijas kuģis tika pamanīts netālu no vēja ģeneratoru parka Ziemeļjūrā, kur, domājams, tas veica zemūdens kartēšanu.
Tiek uzskatīts, ka arī zemūdens datu kabeļa pārrāvums pie Norvēģijas krastiem pagājušajā gadā, ko, pēc iestāžu teiktā, varētu būt izraisījusi cilvēku darbība, iespējams, ir saistīts ar Krievijas programmu. Šī mēneša sākumā Norvēģija izraidīja 15 Krievijas amatpersonas, kuras tā apsūdzēja spiegošanā.