Esam nonākuši pie Par drošību! jaunās rakstu sērijas otrā mūsu tautas drosmīgā un motivētākā cilvēka, kam ir svarīga gan tautas, gan valsts drošība. Uldis Lībietis drošības nozarē nonācis soli pa solim. Lielākā motivācija bija iekšējā vēlme cīnīties ar nejēdzībām vai trūkumiem jau no jaunības gadiem. Pieredze sākās kā virpotājam-frēzētājam, taču tagad veicina jauno prātu attīstību gan kā pasniedzējs, gan Tet IT drošības vadītājs. Tālākajā rakstā iepazīsim drošībnieku Uldi Lībieti nedaudz tuvāk.
Ceļš līdz drošībai
Uldis Lībietis līdz drošībai nonāca laika gaitā, soli pa solim. Jau no jaunības gadiem Uldis izjuta vēlmi cīnīties ar nejēdzībām vai trūkumiem, rezultējoties kā lielai iekšējai motivācijai, kas palīdzēja uzsākt ceļu līdz drošībai. Sākotnēji visapkārt bija telekomunikācijas, internets un datori, kas virzīja Uldi būt par nodaļas vadītāju ar drošības funkcijām. Tālāk turpinājās televīzijas pakalpojumu vadība, kur vairāki gadi tika veltīti televīzijas jautājumu attīstībai un ekspluatācijai. 100% drošībai – kiberdrošībai, datu aizsardzībai un IT drošībai, Uldis pievērsās 2016. gadā. Ja iepriekš tā bija pieaugoša funkcija, tad pēdējie 7 gadi ir pavadīti 100% šajā jomā.
Lai nonāktu līdz drošībai, visi aizsākumi norisinājās 1990. gados, ko Uldis uzskata par pirmo pagrieziena punktu līdz darbībai drošībā. Deviņdesmitajos gados Uldis ieguva izglītību Rīgas tehniskajā universitātē telekomunikāciju studijās, kur rakstīja bakalaura darbu par elektroniskā pasta programmatūru. Tas savienojas ar faktu, ka šajā gadā Latvijā tika nosūtīts arī pirmais e-pasts.
Turpinājumā bija Lattelecom, kur Uldis tika iecelts par vadītāju dažādos amatos, sākotnēji Jelgavā, bet pēc tam jau visā Latvijā, ciparu centrālēs. Pieredzes krājumā pievienojās arī mācības Norvēģijā, kur paralēli fonā sekoja līdzi jaunajām tehnoloģijām, notika nepārtraukta cīņa ar telefonu zagļiem, cilvēkiem, kuri vēlas apmānīt taksofonus un vēlējās piezvanīt bez maksas. Tālāk sekoja interneta pakalpojumi, mājaslapas, e-pasta serveri, parādījās datu centri un pēc tam televīzija.
“Strādāju uzņēmumā, kurš Latvijā, šajā jomā ir viens no senākajiem. 7 vai 8 datu centri ar tūkstošiem klientu serveriem un dažādām sertifikācijām.”
Pēc studijām Rīgas Tehniskajā universitātē Ulda pirmais mēģinājums apgūt kiberdrošību bija Baltijas Datoru Akadēmijā, kur 2010. gadā ieguva Comptia Security+ sertifikāciju, kas ir profesionālās pilnveides programma. Turpinājumā iegūta sertifikācija kā sertificētam informācijas sistēmu drošību auditoram (CISA), papildus, protams, Uldis arī ir sertificēts informācijas sistēmas drošības vadītājs(CISM).
“Tagad ir iespējams apgūt kiberdrošību augstskolās, taču esmu no iepriekšējās paaudzes un esmu mācījies, ko citu. Kiberdrošība tika piemācīta klāt specifiskā lielo ārzemju organizāciju programmā.”
Tet datu aizsardzības un IT risku nodaļas vadītājs
Pakāpeniski izglītības iegūšanai un personīgajai izaugsmei, kā jau iepriekš minēts, Uldis 30 gadus ir strādājis vienā uzņēmumā – Tet (iepriekš Lattelecom). Šajā iestādē laika gaitā tika piedzīvoti dažādi amati, kuri sniedza iespēju iegūt lielāku redzesloku, vairāk pienākumus un ļoti lielu pieredzi. Tomēr Ulda pati pirmā profesija ir bijusi virpotājs-frēzētājs.
Uldis arī iesmej, ka sen neko no tā nav darījis, bet, visticamāk, prasmes nebūs izzudušas, tikai varbūt nedaudz ierūsējušas. Tas Uldim būtu tāpat kā braukt ar riteni.
“Esmu daudz strādājis arī rūpnīcā, laikā, kad visiem bija nepieciešams apgūt darba ļaužu prasmes PSRS izjukšanas pēdējā gadā.”
Uldis nepārtraukti guvis piedzīvojis izaugsmi, tādēļ tā ir arī viena no lietām, kas viņam visvairāk patīk drošības nozarē. Tajā norisinās nepārtraukta attīstība un evolūcija. Taču ir viena lieta, kas paliek nemainīga un tie ir cilvēki. It sevišķi tie, kuri spiež un dara muļķības, bet tīri tehniskā ziņā, visu laiku attīstās vide, kurā tas notiek un, ar kādām metodēm tas notiek. Uldis papildus komentē – kā cilvēks pirms 20 gadiem spieda uz nepareizām saitēm un izvēlējās nedrošas paroles, tāpat arī šodien to cilvēki turpina darīt.
“Visus šos gadus esmu šajā notikumu attīstības epicentrā. Tad tas arī ir visjaukākais un visinteresantākais, ko var piedzīvot visā lielajā darba pieredzē.”
Visa Ulda daudzu gadu pieredzē, viņam visvairāk atmiņā palicis fakts, ka viņi šeit Latvijā un Tet uzņēmumā bija vieni no pirmajiem pasaulē, kas ieviesa attiecīgos televīzijas risinājumus, gan virszemes televīzijas ciparu televīziju, gan interneta televīziju.
“Šobrīd tas ir visapkārt, bet mēs bijām kā celmlauži un vieni no pirmajiem pasaulē, kuri šos risinājumus ieviesa.”
Šis notikums parāda, ka tiešām, pavadītie 30 gadi vienā uzņēmumā ir ļoti liela pieredze, kuras laikā ir iespējams piedzīvot vēsturiskus momentus. Tāpat Uldis atgādina, ka mums Latvijā vieniem no pirmajiem arī bija ātrākais internets Eiropā, kas nav noliedzams fakts, jo mūsdienās vēl joprojām esam vieni no vadošajiem interneta ātrumā. Uldis uzskata, ka tas ir ļoti daudz, ko devis Latvijai un tās attīstībai.
Šobrīd Uldim, turpinot darbu Tet uzņēmumā, viņa viens no galvenajiem darba pienākumiem ir vadīt drošības profesionāļu ekspertu komandu. Uz šo momentu viņi jau ir vairāk nekā 10 cilvēki, kas tieši darbojas ar paša uzņēmuma Tet un to klientu drošības uzraudzību un incidentu izmeklēšanu. Klientiem tiek sniegta palīdzība pie dokumentācijas sagatavošanas, notiek arī klientu auditēšana un, protams, viņi iesaka klientiem labākos un piemērotākos risinājumus.
Uldis komentē, ka pateicoties situācijai austrumos šobrīd netiek uzdoti jautājumi, kāpēc kiberdrošība ir nepieciešama, kādēļ ir jātērē nauda un resursi uz to un, kāpēc mums vispār ir vajadzīga drošība. Ir gan izpratne, gan vadības atbalsts, taču Ulda baža ir par brīdi pēc tam, kad situācija austrumos normalizēsies.
“Mana baža ir, ka tiklīdz situācija austrumos normalizēsies, tā atpakaļ būs, tāds vecais, iespējams nihilistiskais piegājiens, ka nebūs vairāk drošība pirmajā vietā, bet drošība vienā vietā.”
Lielākoties Uldis uztraucas par spējām pamatot organizāciju vadībai, to, ka ir jāpieliek pietiekošas pūles, lai vismaz Tu pats nebūtu sliktāks par citiem kiberdrošībā. Pie reizes pieturot cerību, ka tiks meklēts vieglāk uzlaužams mērķis.
Vērtējums par drošības nozari Latvijā
Intervijas laikā Uldim tika vaicāts arī viņa personīgais viedoklis par drošības nozari Latvijā.
Uldis uzskata, ka nozare pati par sevi attīstīsies, taču viņu satrauc kopējais fons, kad lūkojamies uz dažādu profesiju standartiem. Uldis uzsver, ka redzam mūsdienās izveidotās studiju programmas, kurās tiek mācīta drošība, kiberdrošība, taču paskatoties uz programmētāju profesiju standartiem, tur nav atrodama informācija, par to, ka viņiem ir nepieciešams apgūt kiberdrošību. Tiek mācīta darba drošība un ugunsdrošiba, kas ir nepieciešams, bet, ja programmētājiem netiek mācīta kiberdrošība un kiberdrošības pamati, tad Uldis izceļ, ka daudz, ko mēs nevaram sagaidīt.
“Šie paši programmētāji radīs tehnoloģiju brīnumus un viegli uzlaužamas vai ietekmējamas sistēmas. Protams, pēc kāda laika, saskaroties tīri praktiski, kad viņu darbi tiks uzlauzti un piesmieti, viņi apgūs šīs lietas.”
Tādēļ Uldim ir uztraukums un zināmas skumjas par to, ka jau skolās jaunajiem speciālistiem šīs zināšanas netiek iedotas.
Šī iemesla dēļ Uldis atbalsta nepārtrauktu darbinieku izglītošanu un attīstību. It sevišķi, kad tiks izdots jaunais Nacionālās kiberdrošības likums, kurā arī parādās pienākums veikt darbinieku apmācības, tādēļ Uldis cer, ka likumu apstiprinās. Tomēr viņu nepamet uztraukums par to, ka tas var nebūt pietiekamā apmērā.
Brīvais laiks ārpus drošības ikdienas
Uldis ir daudzbērnu ģimenes tētis, viņš iesmej, ka tas jau daudz ko izsaka par viņa brīvā laika esamību vai neesamību. Tomēr Uldim patīk daudz kur aizbraukt un paceļot. Daba, dārzs, māja ir viņa komforta vietas. Un, protams, ja Uldis ir dusmīgs, tad labprāt dodas pļaut zāli, jo tas vienmēr palīdzot.
Tāpat Uldis ārpus darba Tet 3 gadus jau piestrādā Biznesa augstskola “Turība”, kur pasniedz kiberdrošības studiju kursu. Studentu mazo lekciju skaita dēļ, studentiem grūti ir iemācīt visu nepieciešamo, taču tāpat Uldis cenšas veicināt jauno prātu attīstību un domāšanu droši.
Uldis noslēgumā uzsver, ka katram jādomā sev līdzi, ar savu galvu un jādomā arī par saviem ģimenes locekļiem.
“Tēma būs aktuāla. Kiberdrošība būs mums riņķī. Visādi krāpēji un lauzēji nezudīs, viņi tikai būs arvien vairāk. Tādēļ novēlu visiem saglabāt vēsu prātu un kritisko domāšanu.”