Lai gan Eiropas Komisijas jaunais direktorāts, kas atbild par Digitālo pakalpojumu akta (DSA) īstenošanu, vēl nav pilnībā pabeigts, tam jau tagad jārisina vairāki uzdevumi. Sākot no sadarbības ar citām struktūrām līdz saskaņošanai bloka ietvaros un iespējamam prasmju trūkumam.
DSA stājās spēkā visā Eiropas Savienībā (ES) 25. augustā. Ar to Eiropas Komisijai tika piešķirtas izpildpilnvaras pār 19 noteiktajām ļoti lielām tiešsaistes platformām (VLOP – very-large online platforms) un ļoti lielām tiešsaistes meklētājprogrammām (VOSE – very-large online search engines).
Augsta ranga ES amatpersona, ievērojot anonimitātes nosacījumu, vēstīja EURACTIV, ka platformas dažkārt neapzinās riskus, ar kuriem saskaras to lietotāji. Tāpēc DSA noteica, ka platformām ir obligāti jāveic riska novērtējums.
Tomēr šis jaunais pienākums, kas saistīts ar algoritmu revīzijas prasībām un citiem tiesiskā regulējuma uzdevumiem, rada virkni izpildes problēmu, ar kurām jaunajam ES direktorātam ir jāsaskaras.
Sadarbības izaicinājums
Komisijai līdz 2024. gada 24. februārim ir jāparaksta sadarbības nolīgumi ar valstu regulatīvajām iestādēm, ES aģentūrām un kompetences centriem.
Lai izveidotu funkcionējošu regulatīvo ekosistēmu ES un valstu līmenī, ES amatpersona norādīja, ka Komisija apspriežas ar iestādēm, kas atbild par digitālo regulējumu lielākajās ES valstīs. Piemēram, Francijā, Vācijā, Itālijā, Spānijā, Polijā, Polijā, Īrijā un Nīderlandē.
Šo valstu digitālo regulatīvo aģentūru uzdevums ir izveidot Eiropas digitālo pakalpojumu padomi. Padomes uzdevums būs koordinēt, noteikt pamatnostādnes un sniegt ieguldījumu DSA īstenošanā visā Eiropas Savienībā.
Komisijas komandai ir jānoslēdz arī vienošanās ar Eiropolu, ES tiesībaizsardzības aģentūru, kas ir skaidri minēta DSA. Jo tā palīdz risināt tās kompetencē esošos jautājumus, piemēram, smagus noziegumus.
Jaunajam direktorātam ir arī cieši jāsadarbojas ar jaunizveidoto 30 cilvēku komandu “Eiropas Algoritmiskās pārredzamības centrs”, ko Seviļā izveidojis Komisijas zinātnes dienests – Kopīgais pētniecības centrs (Joint Research Center).
“Šie eksperti sniegs atbalstu Komisijai, jo īpaši attiecībā uz bērnu aizsardzību tiešsaistē, noziegumiem tiešsaistē vai intelektuālā īpašuma pārkāpumiem”, teica ES amatpersona.
Saskaņošanas izaicinājums
Cita Komisijas amatpersona sacīja EURACTIV, ka nākamais uzdevums būs panākt, lai DSA un valstu digitālās ieviešanas tiesību akti izveidotu tiesisko regulējumu pilnībā saskaņotam digitālajam vienotajam tirgum.
Turklāt amatpersona paskaidroja, ka Komisijā ir izveidots īpašs departaments, kas nodarbosies ar valstu tiesību aktu juridisko saskaņotību un koordinēs darbu ar Eiropas Savienības Tiesu (Court of Justice of the European Union).
Prasmju izaicinājums
Komisijas pārstāvis sacīja EURACTIV, ka jaunajā direktorātā līdz 2024. gadam vajadzētu būt 123 cilvēkiem, kas strādās pilnu slodzi. “Komandā strādās tiesību eksperti, datu zinātnieki un politikas speciālisti”, norādīja pārstāvis.
Tomēr eksperti jau iepriekš sacīja EURACTIV, ka Komisija, kā arī pārējā digitālā ekosistēma varētu saskarties ar prasmju trūkumu. Skaidrojot, ka lielākajai daļai DSA juridisko pienākumu nepieciešams ļoti specifisks prasmju kopums, kas, iespējams, vēl nav pieejams.
Jautājot par iespējamo prasmju trūkumu, pirmais ES ierēdnis sacīja, ka ekspertu ir pietiekami daudz un atskatoties uz Vispārīgo datu aizsardzības regulu (GDPR) – ES datu privātuma tiesību aktu, kas stājās spēkā 2018. gadā – nav pamata uztraukties.