Uzņēmums OpenAI gatavojas atvērt savu pirmo biroju Eiropas Savienībā (ES). Papildus plānojot pieņemt darbā vairākus stratēģiski svarīgus darbiniekus juridiskajos, privātuma un mediju attiecību jautājumos, jo uzņēmums gatavojas regulatīvajām grūtībām.
ChatGPT ražotājs apgalvo, ka pēc Sanfrancisko un Londonas biroja, savu trešo biroju plāno atvērt Īrijā. To pamatojot, ka Īrija ir kļuvusi gandrīz par otro mājvietu neskaitāmiem ASV tehnoloģiju uzņēmumiem, kuri vēlas veidot ciešākas saiknes ar Eiropas likumdevējiem un klientiem. Vienlaikus maksājot arī izdevīgāku nodokļu likmi.
Saskaņā ar OpenAI karjeras lapu OpenAI šobrīd Īrijas galvaspilsētā Dublinā pieņem darbā deviņus darbiniekus, un amati, kurus uzņēmums vēlas aizpildīt, zināmā mērā liecina par to, kāds šobrīd ir tā virziens.
Uzņēmums pieņem darbā ne tikai dažus amatus, kas saistīti ar darba samaksu un klientiem, bet arī galvenā padomnieka vietnieku, politikas un partnerības vadītāju globālo jautājumu jomā, privātuma programmas vadītāju, programmatūras inženieri, kas koncentrējas uz privātuma jautājumiem, un mediju attiecību vadītāju.
Īsāk sakot, OpenAI gatavojas parādīt Briselei, ka tā nopietni domā par privātumu, un plāno par to neklusēt.
Eiropas faktors
Kontekstam – OpenAI ir vairāk nekā rūpīgi pārbaudīta saistībā ar ChatGPT – ģeneratīvā mākslīgā intelekta (MI) tērzēšanas robotu, kas pasauli pārsteidza ar savu spēju ģenerēt plašu saturu no vienkāršiem teksta norādījumiem. Itālija martā lika bloķēt ChatGPT, jo bija bažas par datu aizsardzību, proti, par to, ka ChatGPT varētu nelikumīgi apstrādāt cilvēku datus, kā arī par to, ka nav pietiekami nodrošināta nepilngadīgo aizsardzība. Spānija nekavējoties sekoja šim piemēram, lai gan OpenAI atsāka ChatGPT darbību Itālijā pēc tam, kad bija ieviesti daži privātuma informācijas atklāšanas un kontroles pasākumi.
Nesen drošības un privātuma pētnieks apsūdzēja OpenAI neskaitāmos datu aizsardzības pārkāpumos. Tika iesniegta sūdzība Polijas datu aizsardzības iestādei, apgalvojot, ka OpenAI pārkāpj bloka Vispārīgo datu aizsardzības regulu (GDPR) tādās jomās kā nepietiekama pārredzamība, datu piekļuves tiesības, likumīgais pamats (datu apstrādei), godīgums un integrēta privātuma aizsardzība.
Tomēr pie apvāršņa ir ES MI akts, kas paredz regulēt MI lietojumprogrammas, pamatojoties uz to uztverto risku. Kad tas tiks pieņemts, tas būs pirmais nozīmīgais MI regulējums visā pasaulē, un tas varētu kalpot kā paraugs citām valstīm, kam sekot.
Šī gada sākumā OpenAI vadītājs Sems Altmans devās Eiropas pieredzes apmaiņas braucienā, kur viņš tikās ar regulatoriem un acīmredzot brīdināja par pārāk lielu MI regulējumu. Taču tas notika, neskatoties uz to, ka nesen ASV regulatoriem paziņoja, ka MI regulējums ir ļoti svarīgs un ir nepieciešama starptautiska MI regulējošā iestāde.
Tieši tāpēc OpenAI ir jāveido birojs ES, lai gan tās pašreizējais darbā pieņemšanas grafiks, salīdzinot to ar ES spēku, šķiet samērā viegls. Tas ir arī niecīgi salīdzinājumā ar miljoniem, ko uzņēmumi kā Meta, Alphabet un Microsoft ir iztērējuši, cīnoties pret regulējumu Eiropā.
Jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka Eiropa kļūs par galveno kontaktpunktu visiem uzņēmumiem, kas strādā MI jomā. Papildus kā vienam no lielākajiem līderiem plaukstošajā ģeneratīvā MI jomā varam sagaidīt, ka OpenAI paplašinās savu klātbūtni un lobēšanas centienus sākot no šī brīža.