Kā ziņo portāls “Sargs.lv”, Krievijas hakeru grupējumi, piesaistot arī citu valstu hakerus, kopīgi veic uzbrukumus Izraēlas valsts iestāžu mājaslapām, kā arī citām vietnēm, kas Izraēlas iedzīvotājiem nodrošina svarīgus pakalpojumus, portālu “Sargs.lv” informēja aizsardzības nozares kibereksperti, kuru identitātes drošības apsvērumu dēļ neatklājam.
Latvijas aizsardzības nozares kiberekspertu rīcībā ir informācija, ka drīz pēc Izraēlas paziņojuma par atbildes uzbrukumu teroristiskajam grupējumam “Hamās” Gazas joslā virkne Krievijas hatīvistu grupējumi uzsāka uzbrukumus pret Izraēlas valsts iestāžu tīmekļa vietnēm, kā arī mājaslapām, kuras nodrošina sabiedrībai svarīgus pakalpojumus, lai gūtu pēc iespējams lielāku rezonansi. Šādi līdzīgi uzbrukumi tika veikti arī pret Eiropas Savienības valstīm un īpaši Baltijas valstīm.
Kibereksperti norāda, ka ir novērojama pastiprināta aktivitāte krievu haktīvistu “Telegram” kanālos, kurās tiek izteikts skaidrs atbalsts “Hamās” asiņainajam uzbrukumam Izraēlai un ar necenzētiem vārdiem un attēliem tiek nomelnota Izraēla, kuras sabiedrība ir “Hamās” vardarbības upuri.
Papildus nozares pārstāvji arī atklāj, ka “Hamās” grupējuma mājaslapa atrodas uz Krievijas serveriem.
Krievijas haktīvistu grupējumi aicina arī citu valstu, jo īpaši Irānas hakerus pievienoties uzbrukumiem pret Izraēlu, veidojot hakeru grupas. To darbība tiek organizēta caur “Telegram” kanāliem, kuros skaidri novērojama Kremļa ietekme to operatīvās darbības organizēšanā. Lielākie grupējumi, kas pašlaik veic uzbrukumus Izraēlai, ir “Noname057”, “DDOSIA PROJECT”, “KILLNET”.
Kā stāsta eksperti, pārsvarā tie ir Pakalpojumatteices uzbrukumi jeb DDoS uzbrukumi. Tomēr reģistrēti arī mērķtiecīgi mēģinājumi uzlauzt sistēmas vai kaut kā citādi traucēt to darbību.
“Telegram” kanālos ir novērojama sensitīvas informācijas datu noplūde no dažādām Izraēlas iestādēm, kur atbildību par uzbrukumu uzņemas viens vai otrs grupējums.
Kibereksperti gan atzīst, ka, pieaugot uzbrukumiem pret Izraēlu, to skaits pret Latviju, Lietuvu un Igauniju samazinās.
Lai gan haktīvisti apgalvo, ka viņi ir pašorganizētās grupās, taču ir vairāki indikatori, kas norāda, ka viņus organizē, finansē un atbalsta, kā arī mērķus koordinē Kremlis. Tas īpaši novērojams, kad tiek samazināts finansiāls atbalsts. Tagad Kremli atbalstošie hakeri “Telegram” kanālos sāk sūkstīties, ka no valdības nesaņem pietiekamu finansiālu atbalstu par savām operācijām.
Par mērķu koordinēšanu liecina politiskie un ģeopolitiskie notikumi, kas ietekmē hakeru grupējumu darbību un liecina par to koordināciju. Piemēram, Latvijā pērn drīz pēc tā sauktā “uzvaras pieminekļa” nogāšanas pieauga pret mūsu valsti vērsto Krievijas hakeru kiberuzbrukumu skaits. To skaits palielinājās arī šogad – pēc tam, kad Krievijas valdība izplatīja melīgus apgalvojumus, ka bezpilota lidaparātu uzbrukums Pleskavas militārajai lidostai veikts no Latvijas teritorijas.
Vēl viens indikators, ka haktīvistu grupējumus vada Kremlis, bija novērojams 24. jūnijā, kad algotņu grupējums “Vagner” devās savā “taisnīguma gājienā” uz Maskavu. Nozares pārstāvis atklāj, ka pirmo reizi Krievijas kibergrupējumu novērošanas vēsturē Krievijas haktīvisti masveidā sāka uzbrukt “Vagner” resursiem, kuri darbojās “.ru” domēnā.
Pašlaik atbalsts “Hamās” nav tik atklāts kā pret Eiropas Savienības valstīm un Baltijas reģionu konkrēti, kas liecina par šo operāciju nošķiršanu.
Savos “Telegram” kanālos haktīvistu grupējumi kiberuzbrukumus Izraēlai pamato tikpat ciniski, kā to dara par smagiem kara noziegumiem Ukrainā vainotais un starptautiski meklētais Krievijas diktators Vladimirs Putins. Tāpat kā viņu politiskais vadonis, arī Krievijas hakeru grupējumi savu darbību attaisno ar centieniem “aizstāvēt Palestīnu” un vērsties pret “Izraēlas pastrādātajiem kara noziegumiem”, ar to patiesībā domājot likumīgo Izraēlas bruņoto spēku darbību, vēršoties pret teroristiem un cenšoties atbrīvot sagrābtos ķīlniekus.