Eiropas Savienības Tiesa piektdien apstiprināja, ka ir saņēmusi četras sūdzības. Divas saņemtas no Apple un pa vienai no Meta un TikTok. Sūdzības iesniegtas par Eiropas lēmumu šos tehnoloģiju tirgus dalībniekus un to lietotnes uzskatīt par vārtziņiem (gatekeepers) saskaņā ar Digitālā tirgus akta.
Uz šiem operatoriem kā vārtziņiem attieksies stingri noteikumi. Tie izstrādāti, lai nodrošinātu programmatūru un pakalpojumu sadarbspēju ar konkurentiem, ka lietotāji var paņemt savus datus, lai tos izmantotu citur un tie nav piesaistīti lietotnēm un vietnēm. Tāpat tie izstrādāti, lai nodrošinātu, ka korporācijas darbojas godīgi, pārredzami un saprātīgi attiecībā uz sūdzībām, noteikumiem un nosacījumiem un maksām, un, lai šie uzņēmumi skaidri norāda savus algoritmus, klasifikāciju, satura filtrēšanu, informācijas apstrādi un citus aspektus.
Šo noteikumu pārkāpšana var novest pie soda naudas līdz pat 20% no uzņēmuma apgrozījuma visā pasaulē, kā arī citiem sodiem, piemēram, prasībām sadalīt savas impērijas un pārdot savas struktūrvienības.
TikTok oficiālais iebildums nebija nekāds pārsteigums, ņemot vērā, ka ByteDance piederošais lietotņu veidotājs nāca klajā ar publisku paziņojumu par šo jautājumu. Sniedzot sūdzību, ka tas nesasniedz Digitālā tirgus likuma (DMA – Digital Markets Act) noteikumos noteikto lieluma slieksni, lai tiktu uzskatīts par vārtzini, tādējādi varētu pārsūdzēt Eiropas Komisijas definīciju par “vārtziņa pakalpojumu”, t.i., par tādu, kam nepieciešams stingrāks regulējums.
“Mūsu apelācijas pamatā ir pārliecība, ka mūsu iecelšana var apdraudēt paša DMA izvirzīto mērķi, aizsargājot faktiskos vārtsargus no jaunākiem konkurentiem, piemēram, TikTok,” teikts apelācijā.
“Mūsu platforma, kas Eiropā darbojas tikai nedaudz vairāk nekā piecus gadus, nebūt nav vārtzinis, bet, iespējams, ir visspējīgākais izaicinātājs vairāk iesakņotajiem platformu uzņēmumiem.”
Arī Meta ir paziņojusi, ka plāno apstrīdēt komisijas lēmumu, kurā Messenger un Marketplace platformas klasificētas kā vārtziņa pakalpojumi. Tomēr, kā ziņots, tā nolēma neapstrīdēt Facebook, Instagram un WhatsApp vārtziņa statusu – tam būtu nepieciešams spēcīgs jurists.
Uzņēmumam Apple ir bijušas vairākas problēmas ar visu vārtziņa statusa jautājumu, un rezultāti ir ļoti dažādi. Nedaudz dīvainā kārtā iPhone gigants apgalvoja, ka Safari pārlūkprogramma nav viens produkts, bet gan trīs produkti regulēšanas nolūkos. Eiropa to noraidīja un nekavējoties sāka izmeklēšanu par iPadOS un iMessage.
Tiesa nav sniegusi sīkāku informāciju, un Apple nav atbildējusi uz lūgumu sniegt komentārus. Zināms tikai tas, ka MAC titāns tagad ir iesniedzis divas sūdzības pret Eiropu saistībā ar tās vārtziņa statusu saskaņā ar DMA.
ES nosauca sešu tehnoloģiju gigantu produktu līnijas kā vārtziņus, uz kuriem attieksies iepriekšminētie konkurences noteikumi, cerot izvairīties no konkurences ierobežošanas. Apple, Meta un ByteDance ir vērsušās tiesā, lai atceltu šo klasifikāciju un pārbaudi. Microsoft, viens no sešiem uzņēmumiem, visticamāk, darīs to pašu, un Alphabet un Amazon, pārējie divi, šķiet, ir piekāpušies un (viņu skatījumā) kļuvuši atbilstoši DMA prasībām.