Krievijas spiegi kopš 2015. gada ar kiberuzbrukumiem ir vērsušies pret Lielbritānijas parlamenta deputātiem, pēriem, ierēdņiem, žurnālistiem un citiem, cenšoties iejaukties Lielbritānijas politikā, paziņojusi britu ārlietu ministrija.
Deivida Kemerona pakļautībā strādājošais ministrs Leo Dohertijs paziņojis Apvienotās Karalistes Pārstāvju palātai, ka Krievijas Federālais drošības dienests (FSB) izmanto kiberiejaukšanos, lai vērstos pret politiski saistītām personām.
Viņš sacīja, ka par 2018. gadā veikto kiberoperāciju pret Institute for Statecraft ir atbildīgs viens Krievijas grupējums, kura rezultātā divas personas ir pakļautas sankcijām. Krievijas vēstnieks tika izsaukts uz Ārlietu ministriju, lai tiktu informēts par šīm sankcijām.
Dohertijs teica: “Šodien es varu apstiprināt, ka Krievijas Federālais drošības dienests pastāvīgi cenšas iejaukties mūsu demokrātiskajos procesos. Viņi ir vērsušies pret Parlamenta un Lordu palātas deputātiem. Viņi ir vērsušies pret ierēdņiem, žurnālistiem un NVO (nevalstiskām organizācijām). Viņi ir vērsušies pret augsta ranga personām un struktūrām ar skaidru nolūku – izmantot iegūto informāciju, lai iejauktos Lielbritānijas politikā.”
Dohertijs sacīja, ka FSB struktūrvienība ar nosaukumu Centre 18 ir iesaistīta kiberspiegošanā. Tai pakļautā grupa ar nosaukumu Star Blizzard ir iesaistīta hakeru aktivitātēs, kuru mērķis ir “britu parlamentārieši no vairākām partijām”.
Lielbritānijas ārlietu ministrs Deivids Kemerons sacīja: “Krievijas mēģinājumi iejaukties Apvienotās Karalistes politikā ir pilnīgi nepieņemami un apdraud mūsu demokrātiskos procesus.”
“Piemērojot sankcijas atbildīgajām personām un izsaucot Krievijas vēstnieku, mēs atklājam viņu ļaunprātīgos ietekmes mēģinājumus un izgaismojam vēl vienu piemēru tam, kā Krievija izvēlas darboties globālajā mērogā.”
Deputāti jau iepriekš ir sūdzējušies par hakeru uzbrukumiem. Leiboristu deputāts Bens Bredšovs 2019. gadā paziņoja, ka, viņaprāt, viņš ir bijis Krievijas iejaukšanās upuris. Arī 2017. gadā Krievijas valdība tika turēta aizdomās par kiberuzbrukumu parlamentam, kura laikā tika uzlauzti desmitiem deputātu e-pasta kontu.
Bijušais ārlietu ministrs Dominiks Rābs iepriekš apgalvoja, ka ar Apvienotās Karalistes un ASV tirdzniecību saistīto dokumentu noplūdē ir iesaistīta Krievija. Dohertijs komentē, ka tagad tiek uzskatīts, ka par to ir atbildīgs iepriekšminētais grupējums Star Blizzard.
Tomēr šis ir pārliecinošākais valdības apstiprinājums tam, ka Krievija sistemātiski cenšas iejaukties Apvienotās Karalistes demokrātiskajos procesos.
Apvienotās karalistes parlamenta Izlūkošanas un drošības komiteja 2020. gada ziņojumā konstatēja, ka Lielbritānijas valdība un izlūkdienesti nav pienācīgi novērtējuši Kremļa mēģinājumus iejaukties 2016. gada Brexit referendumā.
Ilgi atliktajā ziņojumā par Krieviju tolaik tika teikts, ka ministri faktiski pievēra acis uz apgalvojumiem par Krievijas traucējumiem. Tajā bija teikts, ka valdība nav redzējusi vai meklējusi pierādījumus par veiksmīgu iejaukšanos Apvienotās Karalistes demokrātiskajos procesos. Tajā bija skaidri norādīts, ka nopietni centieni to darīt nav veikti.
Leiboristu deputāts Deivids Lamijs sacīja, ka šīs ziņas ir satraucošas un ir uzbrukums britu demokrātijai.
Viņš sacīja: “2024. gads ir, kad ASV, Indijā un ES notiks vēlēšanas. Vai ministrs ir pārliecināts, ka viņi ir atklājuši visus šī kiberuzbrukuma apmērus? Vai ir veikti konkrēti pasākumi, lai reaģētu uz kiberuzbrukumu parlamentāriešiem un, ja nav, tad kāpēc? Tuvojoties vēlēšanām, kādus pasākumus valdība veic, lai nodrošinātu demokrātiskā procesa godīgumu?”
Dohertijs sacīja, ka ir veikti konkrēti pasākumi, lai uzlabotu preventīvos pasākumus pret kiberuzbrukumiem, taču tagad ir jāuzlabo visu pušu modrība.