Saskaņā ar pagājušā gada nogales Starptautiskās Darba Organizācijas (ILO – Interntional Labour Organization) aprēķiniem gandrīz trīs miljoni darba ņēmēju katru gadu mirst nelaimes gadījumos darbā un arodslimību dēļ. Tas ir par 5% vairāk, nekā 2015. gadā. Šis skaitlis uzsver pastāvīgās problēmas, kas saistītas ar darba ņēmēju veselības un drošības nodrošināšanu visā pasaulē, vēsta Starptautiskā Darba Organizācija.
Asinsrites slimības, ļaundabīgie audzēji un elpošanas ceļu slimības
Lielākā daļa ar darbu saistītajiem letālajiem gadījumiem, kuru kopējais skaits ir 2,6 miljoni, ir saistīti ar arodslimībām. Saskaņā ar analīzes datiem vēl 330 000 letālu gadījumu ir saistīti ar nelaimes gadījumiem darbā. Asinsrites slimības, ļaundabīgie audzēji un elpošanas ceļu slimības ir starp trim galvenajiem ar darbu saistītajiem nāves cēloņiem. Kopā šīs trīs kategorijas veido vairāk nekā trīs ceturtdaļas no kopējās ar darbu saistītās mirstības.
Jaunie dati, kas iekļauti jaunajā ILO ziņojumā “A Call for Safer and Healthier Working Environments”, tika prezentēti 23. Pasaules kongresā par drošību un veselību darbā (23rd World Congress on Safety and Health at Work). Tā ir viena no lielākajām starptautiskajām konferencēm par šo tematu un tā notika Sidnejā, Austrālijā.
Ziņojumā uzsvērts, ka ar darbu saistītos negadījumos mirst vairāk vīriešu (51,4 uz 100 000 pieaugušo darbspējīgā vecumā), nekā sieviešu (17,2 uz 100 000). Āzijas un Klusā okeāna reģionā ir visaugstākā ar darbu saistītā mirstība (63 % no kopējā pasaules līmeņa), jo šajā reģionā ir liels darbaspēks.
Lauksaimniecība, būvniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība, kā arī apstrādes rūpniecība ir visbīstamākās nozares, kurās katru gadu notiek 200 000 letālu traumu, kas ir 63% no visiem letālajiem nelaimes gadījumiem darbā. Ziņojumā teikts, ka katrs trešais letālais darba ievainojums pasaulē ir noticis lauksaimniecības nozares strādājošo vidū.
Jauns plāns pasaulei
Lai veicinātu globālos centienus nodrošināt drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi, ILO ir ieviesusi jaunu plānu – Darba drošības un veselības aizsardzības globālo stratēģiju 2024-2030. gadam (Global Strategy on Occupational Safety and Health for 2024-2030). Mērķis ir piešķirt prioritāti darba ņēmēju labklājībai saskaņā ar ILO apņemšanos nodrošināt sociālo taisnīgumu un veicināt pienācīgas kvalitātes nodarbinātību visā pasaulē.
Stratēģija mudina ILO dalībniekus rīkoties, pamatojoties uz trim pīlāriem.
- Pirmkārt, uzlabot valsts darba drošības un veselības aizsardzības (OSH – Occupational Safety and Health) sistēmas, uzlabojot pārvaldību, veicinot uzticamus datus un paaugstinot kompetenci.
- Otrkārt, stiprināt koordināciju, partnerattiecības un ieguldījumus OSH jomā valsts un pasaules līmenī.
- Treškārt, uzlabot OSH vadības sistēmas darbavietās, popularizējot ILO-OSH 2001 principus, izstrādājot dzimumu līdztiesības veicināšanas vadlīnijas un pielāgojot tās konkrētiem apdraudējumiem, riskiem, nozarēm un profesijām.