Eiropas Savienība pirmo reizi plāno piemērot sankcijas uzņēmumiem Ķīnā un citās valstīs, tostarp Turcijā, Indijā un Serbijā par palīdzību Krievijai apiet sankcijas un iegādāties divējāda lietojuma preces. Vairāki augsta ranga diplomāti apstiprināja šos plānus izdevumam POLITICO Brussels Playbook, par kuriem iepriekš arī ziņoja aģentūra Bloomberg.
Saskaņā ar priekšlikuma projektu, Brisele gatavojas piemērot sankcijas četrām Ķīnas struktūrām, kuras, pēc tās domām, palīdz Kremlim iegādāties Eiropas divējāda lietojuma preces. Sarakstā iekļauts arī viens uzņēmums Kazahstānā, viens Taizemē, viens Turcijā, viens Šrilankā, viens Indijā un viens Serbijā, kā arī vēl 11 uzņēmumi Krievijā – kopā 21 uzņēmumi.
Bloks vēlas pabeigt 13. sankciju paketes īstenošanu pret Krieviju līdz 24. februārim, kad apritēs divi gadi kopš Putina pavēles par iebrukumu Ukrainā. Eiropas Komisija ir arī aicinājusi valstu valdības veikt saskaņotas darbības, lai pastiprinātu sankciju izpildi.
Ja ES valstis piekritīs, Eiropas uzņēmumiem būs aizliegts sadarboties ar šiem uzņēmumiem. Jau esošos centienos apturēt Maskavas kara ekonomiku, kas ražo dronus, tankus un vadāmās raķetes, ES un G7 (Lielais septītnieks) sabiedrotie ir aizlieguši saviem uzņēmumiem eksportēt divējāda lietojuma preces, piemēram, mikroelektroniku vai pat lodīšu gultņus. Taču citās valstīs, piemēram, Apvienotajos Arābu Emirātos, Serbijā, Kazahstānā un Ķīnā, ātri parādījās starpnieki, kas pārdeva Krievijai aizdomīgi lielu daudzumu šo Eiropas produktu.
Saskaņā ar šo jauno priekšlikumu ES piemēros sankcijas tikai konkrētiem uzņēmumiem, kas aktīvi grauj sankcijas. Tomēr tā būs pirmā reize, kad ES atklāti vērsīsies pret Ķīnas uzņēmumiem – tas ir, ja 27 ES valdības šonedēļ vienosies par jauno sankciju paketi.