2023. gadā valstī reģistrēti 35 719 noziedzīgi nodarījumi, kas, salīdzinot ar 2022. gadu, ir par 1 898 jeb 5,6% vairāk. Tomēr, ja raugāmies uz kopējiem statistikas datiem pēdējo desmit gadu griezumā, secināms, ka valstī noziedzīgu nodarījumu skaits krītas.
92,2% no noziedzīgajiem nodarījumiem reģistrējusi Valsts policija
Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks, iesākot preses konferenci: “Gads nebija vienkāršs! Ir bijuši daudz rezonansi izraisoši notikumi, gan tie, kas ir saistīti ar ģeopolitisko situāciju reģionā, gan arī tiem, kas saistīti ar dažādiem iekšējiem procesiem. Tomēr kopumā, vērtējot situācijā Latvijā, varu apgalvot, ka dzīvojam drošā valstī!” Turpinot “Ir atsevišķas situācijas, kur mums neveicās tik labi. Bet ir bijuši arī ļoti labi darbi, pat teicami darbi!”, vērtē A. Ruks.
Būtiski ir pieminēt, ka 92,2% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem reģistrējusi Valsts policija.
Pētot atsevišķas noziedzīgu nodarījumu grupas, secināms, ka vairāk nekā puse jeb 65% no visiem valstī izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem ir mazāk smagi noziegumi, kam seko smagi noziegumi, sevišķi smagi noziegumi un kriminālpārkāpumi.
Sevišķi smago noziegumu sakaits kopumā samazinās
Pozitīvi vērtējams, ka 2023. gadā Valsts policijā par teju 12% samazinājies sevišķi smago noziegumu skaits – 1408, kuru īpatsvars kopējā noziedzīgu nodarījumu kopskaitā ir ļoti neliels – 4,3%. Sevišķi smago noziegumu skaita samazinājumu pamatā veido tādi noziegumi kā: noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana lielā apmērā vai organizētā grupā; slepkavības; piesavināšanās, ja tā izdarīta lielā apmērā; zādzības lielā apmērā vai organizētā grupā. Savukārt pieauguši tādi sevišķi smagi noziegumi kā: slepkavība pastiprinošos apstākļos; seksuāla vardarbība; izvarošana un izspiešana.
Smago noziegumu skaits palicis gandrīz nemainīgs
Valsts policijā reģistrēts gandrīz nemainīgs smago noziegumu skaits – 6 927, kuru īpatsvars noziedzīgu nodarījumu kopskaitā ir nedaudz vairāk kā 1/5 daļa jeb 21%. Smago noziegumu kopskaitā pieaudzis tādu noziedzīgu nodarījumu skaits kā: viltotu naudas zīmju, monētu, valsts finanšu instrumentu vai ārvalstu valūtas pārvadāšana, pārsūtīšana, iegādāšanās vai glabāšana nolūkā to izplatīt vai to izgatavošana, kā arī šāda viltojuma izplatīšana; krāpšana ievērojamā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās; dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošana un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšana un izmantošana, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tas radījis būtisku kaitējumu un izspiešanu skaits. Savukārt samazinājies tādu smagu noziedzīgu nodarījumu skaits kā: zādzība, ja tā izdarīta, iekļūstot transportlīdzeklī, dzīvoklī vai citā telpā, vai ja tā izdarīta no glabātavas vai ietaises, kas savieno glabātavas, kā arī transportlīdzekļa zādzība; kukuļdošana; tīši smagi miesas bojājumi un nelikumīgu alkoholisko dzērienu realizācija, ja tas izraisījis smagas sekas, ja tas izdarīts lielā apmērā vai ja tas izdarīts organizētā grupā.
Mazāk smagu noziegumu skaits pieaudzis
Vairāk kā par 10% pieaudzis mazāk smagu noziegumu skaits – 21 392 (+12%), kuru īpatsvars kopējā noziedzīgo nodarījumu skaitā ir vairāk kā puse jeb 64,9%. Pieaudzis skaits par zādzībām, krāpšanām un piesavināšanos nelielā apmērā; krāpšanu un krāpšanu automatizētā datu apstrādes sistēmā; vajāšanām; draudiem izdarīt slepkavību un nodarīt smagus miesas bojājumu; nolēmumiem par aizsardzības pret vardarbību nepildīšanu un transportlīdzekļu vadīšanu apreibinošu vielu ietekmē. Vienlaicīgi samazinājies skaits par ziņu nesniegšanu un nepatiesu ziņu sniegšanu par līdzekļu piederību un patieso labuma guvēju; tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju nelielā apmērā un nelikumīgu alkoholisko dzērienu realizāciju.
Kriminālpārkāpumu skaits būtiski samazinājies
Būtiski ir samazinājies arī kriminālpārkāpumu skaits – 1 329 (-39,6%), kuru īpatsvars noziedzīgu nodarījumu kopskaitā ir samazinājies līdz 4%. Samazinājies: izvairīšanās no uzturēšanas; nolēmumu par aizgādības, aprūpes un saskarsmes tiesībām ar bērnu nepildīšanas un nepatiesu ziņu sniegšanas valsts institūcijai gadījumu skaits. Turpretī pieaudzis: neslavas celšanas; dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanas un patvarības gadījumu skaits.