Kā zināms drošības vadītājiem, apdraudējumu vide nepārtraukti mainās. Mainoties sociālajai, ekonomiskajai un politiskajai situācijai, organizācijām ir jārisina ar to saistītie draudi un riski. Nesenajā Allied Universal ziņojumā tika analizēti aktuālie draudi, kas 2023. gadā skāra visas pasaules organizāciju galvenos drošības vadītājus (CSO – Chief security officers).
Ziņojumā konstatēts, ka 47% CSO norādīja, ka ekonomiskās problēmas turpmākajos 12 mēnešos radīs bažas. 90% respondentu norādīja, ka kiberdraudi (cyber threats), kas apdraud fiziskās drošības sistēmas, ir izaicinājums organizācijas darbībai. 88% drošības vadītāju apgalvoja, ka organizāciju vadītājus kiberdrošība (cybersecurity) uztrauc vairāk nekā fiziskās drošības draudi.
CSO paredz, ka ekonomiskie nemieri būs lielākais drošības apdraudējums, kas ietekmēs to darbību nākamajos 12 mēnešos, minēja 47% respondentu. 35% procenti CSO paredz, ka nākamajā gadā, visticamāk, radīsies jauni draudi, salīdzinot ar 31% iepriekš. Pieaug arī paredzamo draudu skaits, kas saistīts ar energoapgādes traucējumiem. Saskaņā ar ziņojumu, visticamāk, pieaugs arī kara un politiskās nestabilitātes draudi – 32% respondentu prognozē ar karu un starptautisko kārtību saistītus draudus, salīdzinot ar 25% pagājušajā gadā.
Paredzams, ka klimata pārmaiņas būs otrs drošību ietekmējošais apdraudējums nākamajos 12 mēnešos, par ko ir pārliecināti 38% respondentu. Vairāk nekā trešdaļa (34%) CSO apstiprināja, ka viņu organizācija ir saskārusies ar klimata pārmaiņu radītiem drošības apdraudējumiem.
Pandēmijas kā lielāko drošības apdraudējumu pagājušajā gadā minēja 42% respondentu, un paredzams, ka nākamajā gadā šis apdraudējums mazināsies. Saskaņā ar aptauju tas ir apdraudējums, kas visvairāk korelē ar efektīvākas drošības ieviešanu, t. i., apdraudējums, kas visdrīzāk liks organizācijām uzlabot savu drošību investējot papildus resursus.
Ziņojumā konstatēts, ka 9 no 10 respondentiem rekrutējot darbiniekus – drošības speciālistus – cilvēku prasmes ir svarīgākas par fiziskajām spēka īpašībām. Globālās organizācijas atzīst, ka augsti kvalificēti un inteliģenti drošības profesionāļi, kas aizsargā to svarīgākos aktīvus, tiek novērtēti un 94% aptaujāto atzīst, ka drošības profesionālim ir svarīga prasme runāt vairākās valodās, bet 96% – augstākā izglītība.
25% biržā kotēto uzņēmumu ziņoja par vērtības kritumu pēc ārējiem vai iekšējiem drošības incidentiem pēdējā gada laikā. Divas draudu dalībnieku (Threat actor) grupas, kas iepriekšējo 12 mēnešu laikā izraisīja visvairāk drošības incidentu, bija subversīvie grupējumi – 1) hakeri, protestētāji vai spiegi 2) un ekonomiskie noziedznieki. 39% respondentu ziņoja par draudiem no abām grupām.
Deviņi no desmit respondentiem norādīja, ka viņu organizācija pēdējā gada laikā ir saskārusies ar kāda veida iekšējiem draudiem.
Pilns ziņojums pieejams šeit https://www.worldsecurityreport.com/