Ķīnas Kibertelpas pārvalde (Cyberspace Administration) ir devusi rīkojumu uzņēmumam Apple no Ķīnas iOS App Store izņemt virkni dažādu lietotņu, tostarp Threads, WhatsApp, Signal un Telegram, tādējādi aizliedzot to lietošanu valstī. Lēmums pieņemts, jo ziņotas bažas par Ķīnas nacionālo drošību un dažos ziņojumos ir problemātiskas piezīmes par Ķīnas prezidentu. Visas šīs lietotnes Ķīnā tika izņemtas piektdien.
“Mūsu pienākums ir ievērot likumus valstīs, kurās mēs darbojamies, pat tad, ja mēs tiem nepiekrītam,” laikrakstam The Wall Street Journal (WSJ), kas pirmais ziņoja par šo notikumu, norādīja Apple pārstāvis.
Apple paziņoja, ka iPhone ražotājam tika norādīts izņemt šīs lietotnes, jo Ķīna uztraucās par savu nacionālo drošību. Tomēr Apple nesniedza sīkāku informāciju par to, kāpēc tieši Ķīna uzskata, ka šīs lietotnes rada draudus.
Viens anonīms avots, kas ir iepazinies ar aizliegumiem, Wall Street Journal sacīja: “WhatsApp un Threads tika noņemtas, jo abās Meta piederošajās lietotnēs ir lietotāju veidoti ieraksti ar problemātiskām piezīmēm par Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.”
Ķīnas sociālo mediju cenzūra, protams, nav nekas jauns. Jau gadu desmitiem tā ir aizliegusi daudzas populāras ziņapmaiņas lietotnes, tostarp Facebook un Twitter (Tagad X). Tādēļ daži cilvēki lejupielādē VPN, lai apietu lietotņu lielo ugunsmūri ( Great Firewall). Ķīna ir atļāvusi tikai savas sociālo mediju lietotnes, piemēram, TikTok oriģinālo versiju ar nosaukumu Douyin, Weibo, WeChat un QQ.
Tomēr Ķīna nav vienīgā valsts, kas iebilst pret Threads un WhatsApp. Krievija ziņoja, ka pagājušajā gadā savā valstī bloķēja Threads un ir apsprieduši arī WhatsApp bloķēšanu. Krievija iepriekš ir apgalvojusi, ka Meta veicina terorisma aktivitātes un pretkrievisku noskaņojumu, ļaujot lietotājiem savās lietotnēs brīvi publicēt ziņas par politiskām tēmām un Krievijas iebrukumu Ukrainā. Krievija pagājušajā gadā arī apsūdzēja uzņēmumu WhatsApp par to, ka tas neizdzēsa ziņojumus par valstī aizliegto nervu sāpju medikamentu Lyrica.
Krievija iepriekš bija aizliegusi lietotni Telegram, bet 2020. gadā aizliegumu atcēla. Lēmumu pieņēma, jo tās vadītāji uzskatīja, ka Telegram vadītājs ir veicis pasākumus, lai apkarotu terorismu un ekstrēmismu lietotnē.
Arī citas valstis ir cīnījušās ar sociālo mediju platformām. Brazīlija 2015. gadā uz īsu brīdi aizliedza WhatsApp. Šomēnes X/Twitter paziņoja, ka ir aizlieguši 150 kontus savā platformā, lai izpildītu viena Brazīlijas Augstākās tiesas tiesneša rīkojumu.