Šī gada pirmajos četros mēnešos, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn, par 53% pieaudzis Tet interneta tīklā konstatēto un atvairīto DDoS jeb piekļuves atteices uzbrukumu skaits. Tet galvenais tehnoloģiju direktors Dmitrijs Ņikitins uzsver, ka kiberdrošības risks aizvien saglabājas augsts ikvienam – gan privātiem, gan biznesa klientiem, tāpēc ir svarīgi izglītoties un būt zinošiem kiberdrošības jautājumos, jo arī uzbrucēji arvien apgūst jaunas metodes.
“Tā kā kibernoziegumu risks aizvien saglabājas ļoti augsts, mēs kā uzņēmums aktīvi strādājam gan pie arvien spēcīgākas aizsardzības savā tīklā, gan nodrošinot to savos pakalpojumos. Tāpat novērojam, ka mainās uzbrukumu tendence. Ja agrāk pārsvarā bija finanšu motivēti uzbrukumi, tad pašlaik, ņemot vērā mūsu ģeogrāfisko lokāciju, vairāk pamanām tādus, kas vērsti uz to, lai izjauktu sabiedrības ierasto dienas ritmu,” saka Dmitrijs Ņikitins.
Šī gada pirmajos četros mēnešos jau konstatēti 577 DDoS uzbrukumi, kas bijuši lielāki par 1 Gbps. Pēdējos gados Tet novēro dažāda veida DDoS uzbrukumus, tostarp liela apjoma aplikāciju uzbrukumus, kā arī tādus, kas vērsti uz DNS infrastruktūru. Tāpat ir konstatēti arī ilgstoši DDoS uzbrukumi, piemēram, kāds klients šī gada sākumā piedzīvoja uzbrukumu visām sava tīkla IP adresēm piecu dienu garumā.
2023. gadā aizsardzībai pret kiberuzbrukumiem Tet investējis teju miljons eiro, būtiski uzlabojot aizsardzību pret DDoS. Taču arī katrs lietotājs pats ir atbildīgs par savu datu drošību, tāpēc ir svarīgi regulāri izglītoties par kiberdrošības jautājumiem, jo arī uzbrucēji nepārtraukti attīsta savas metodes un atrod jaunus veidus, kā nodarīt kaitējumu tīkliem, vietnēm un sistēmām. Tiek izmantota pikšķerēšana, dažādi izspiedējvīrusi un citas metodes. Līdz ar to ikvienam interneta lietotājam jāmācās atpazīt, piemēram, īstus un viltus e-pastus.
“Lai sargātu savu tīkla infrastruktūru un palīdzētu apgūt digitālo drošību, jau pirms vairākiem gadiem uzņēmumā uzsākām izglītojošos pikšķerēšanas testus. Sākotnējie rezultāti nebija iepriecinoši, bet tagad lielākā daļa uzņēmuma darbinieku ir iemācījusies ļoti veiksmīgi ieraudzīt pazīmes, piemēram, nepareizu domēnu, no kura izsūtīts e-pasts, vai vēstulē esošu aizdomīgu interneta saiti, kas norāda, ka tas visticamāk ir pikšķeris, un adekvāti uz to reaģēt,” pieredzē dalās Dmitrijs Ņikitins.
Savukārt uzņēmumiem ir jāuztver nopietni aizsardzība pret kiberuzbrukumiem un jāiegulda ne tikai datu pārraides tīkla uzlabošanā, bet arī aizsardzībā. Tā ir nozīmīga daļa no jebkuras organizācijas stratēģijas cīņā pret kiberuzbrukumiem. Tet šobrīd ievieš jaunu drošības risinājumu “Tīkla vairogs” maziem un vidējiem uzņēmumiem. Tas ir ērts, drošs, uzticams un vienlaikus izdevīgs risinājums, nodrošinot nozīmīgu kiberdrošības aizsardzību pat, ja uzņēmums ir tikko uzsācis savu darbu vai tajā ir kaut tikai viens dators. Pārskatāmā nākotnē līdzīga iespēja aizsargāt savu ierīci būs pieejama arī privātpersonām.
DDoS (Distributed Denial of Service) jeb piekļuves atteices uzbrukums ir ļaunprātīgs mēģinājums traucēt tīkla, sistēmas vai vietnes normālu darbību, pārpludinot to ar pieprasījumiem no vairākiem avotiem. Tas nozīmē, ka īstajiem lietotājiem ir grūtības vai vispār nav iespējas piekļūt konkrētajai vietnei vai sistēmai.
Par Tet
Tet ir viens no lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem Baltijā, kas rada inovācijas gan mājām, gan darbam, un to veido 1500 darbinieku liela komanda. Uzņēmums piedāvā uzticamus un kvalitatīvus TV, interneta, elektrības un e-komercijas pakalpojumus, kā arī integrētos IT&T risinājumus uzņēmumiem gan Latvijā, gan eksporta tirgos. Tet rada inovatīvākos tehnoloģiskos risinājumus IT drošības jomā, attīsta OTT-servisus un ražo oriģinālu TV saturu. Tet grupā ietilpst arī meitasuzņēmumi Citrus Solutions, Telia Latvija, Helio Media un Baltijas Datoru Akadēmija. Vairāk: https://www.tet.lv/par-mums