Valdība 18.jūnijā apstiprināja Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2024.-2027.gadam, kas paredz noteikt konkrētus pasākumus darba aizsardzības jomas turpmākai attīstībai, pamatojoties uz Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēm 2021.-2027.gadam.
Pamatnostādņu īstenošanai iepriekšējā periodā tika pieņemts Darba aizsardzības jomas attīstības plāns 2021.-2023.gadam, kurā noteiktie pasākumi pamatā ir izpildīti. Šis plāns ir otrs secīgs plānošanas dokuments, kura mērķis ir turpināt īstenot pamatnostādnēs noteiktos rīcības virzienus, kā arī iepriekšējā plānā noteiktos pasākumus, ņemot vērā pašreizējās aktualitātes darba aizsardzības jomā gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā, tai skaitā psihoemocionālo riska faktoru izplatību, klimata pārmaiņu ietekmi un digitālajās platformās nodarbināto aizsardzību, skaidro Labklājības ministrija (LM).
Iekļaujošs darba tirgus un kvalitatīvas darba vietas
Viens no pamatnostādnēs noteiktajiem rīcības virzieniem paredz veicināt iekļaujošu darba tirgu ikvienam un kvalitatīvas darba vietas, atbalstot ilgtermiņa līdzdalību darba tirgū. Būtiska nozīme kvalitatīvu darba vietu nodrošināšanā ir atbilstošai nodarbināto veselības aizsardzībai un drošībai.
Pamatnostādnēs noteikts uzdevums – nodrošināt drošas darba vides, kvalitatīvu darba vietu un cienīga darba attīstību. Tas nozīmē arī tostarp paaugstinot sabiedrības, īpaši darba devēju, nodarbināto un darba aizsardzības speciālistu informētības un izpratnes līmeni par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumiem un veicinot preventīvās kultūras attīstību, nodrošinot atbalstu uzņēmumiem, īpaši mikro un mazajiem uzņēmumiem, drošas un veselībai nekaitīgas darba vides izveidošanā, kā arī veicinot arodslimību preventīvu novēršanu un arodslimību agrīnu diagnosticēšanu un pilnveidojot nodarbināto tiesisko aizsardzību, viņu izpratni un zināšanas par darba tiesiskajām attiecībām, īpaši nestandarta vai jaunajās nodarbinātības formās strādājošiem.
Plānā paredzēts sniegt konsultatīvu atbalstu darba devējiem par darba aizsardzības, darba tiesību, nediskriminācijas, ilgāka un labāka darba mūža veicināšanas jautājumiem, īpašu uzmanību pievēršot darba organizācijas psihoemocionālajiem aspektiem uzņēmumos un pasākumiem nodarbināto psihoemocionālo risku prevencijai un novēršanai.
Fokusā arodveselība un arodslimības
Tāpat paredzēts sniegt padziļinātu un specifisku informāciju par aktuāliem arodslimību jautājumiem nodrošināšanu arodveselības un arodslimību ārstiem, nodrošināt atbalstu veselības uzlabošanas pasākumiem nodarbinātajiem vecumā virs 45 gadiem. Plānots arī izstrādāt informatīvos materiālus par darba aizsardzības prasību nodrošināšanu platformu darbā, uzlabot augsti kvalificēta darbaspēka piesaisti Valsts darba inspekcijā un tā veiktspējas pilnveidošanu un īstenot citus pasākumus.
Plānots, ka Labklājības ministrija (LM) turpinās diskusijas ar sociālajiem partneriem par iespējamiem pasākumiem darba aizsardzības regulējuma un sistēmas pilnveidei trīspusējā dialoga ietvaros, tai skaitā par jautājumiem saistībā ar obligāto veselības pārbaužu procesa digitalizāciju, arodslimību ārstu pieejamību, ar darba aizsardzību saistīto datu uzkrāšanu un analīzi, kā arī nodarbināto atbildību.
Plāna īstenošanai ir paredzēts izmantot finanšu resursus no valsts budžeta, tai skaitā no Darba negadījumu speciālā budžeta, kā arī no Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam.