Mūsdienās drošība nav tikai vārds – tā ir ikdienas nepieciešamība, ko izjūt ikviens: ceļojot, ejot pa ielu, atrodoties darbā vai veicot maksājumus tiešsaistē. Gan lielos, gan mazos uzņēmumos darba apstākļu, datu un vides drošība ir kļuvusi par prioritāti, un šajā jomā ir nepieciešami speciālisti, kas dziļi izprot mūsdienu tehnoloģijas un vadību. Latvijā studiju programmas, kas piedāvā apgūt šādas prasmes, ir retums. Baltijā vienīgā augstskola, kurā ir bakalaura un maģistra studiju programmas “Organizācijas drošība” ir Biznesa augstskola Turība. Šeit iespējams apgūt fiziskās, datu, vides, IT un kiberdrošības speciālista vai nozares vadītāja profesiju. Aplūkosim, vai šīs studiju programmas ir populāras, ko tās ietver un kāda līmeņa izglītību piedāvā Turība.
Kas ir organizāciju drošības studijas un vai tās ir pieprasītas?
Biznesa augstskolas Turība studiju programma “Organizāciju drošība” ir viena no retajām šāda veida programmām ne tikai Latvijā un Baltijā, bet arī Eiropā. Šīs studijas sagatavo ekspertus fiziskajā, darba, vides, IT un kiberdrošībā – jomās, kas šobrīd ir pieprasītas visā pasaulē. Programmas īstenošanā ir iesaistīti nozarē praktizējoši profesionāļi ar daudzu gadu pieredzi valsts pārvaldes un privātajā drošības sektorā, kā arī speciālisti no vadošajām drošības asociācijām.
Koledžas līmenī tiek apgūta drošības darbinieka kvalifikācija, bakalaura programmā – drošības jomas, nodaļas vai uzņēmuma vadītāja prasmes, bet maģistra programmā “Organizācijas drošības vadība” plašāk tiek aplūkoti riska vadības jautājumi, drošības nozares problemātika, kiberdrošības pārvaldība, sarunu vešanas stratēģijas un konfliktoloģija.
Kā stāsta Biznesa augstskolas Turība studiju maģistra programmas “Organizācijas drošības vadība” direktors, drošības uzņēmuma “ZEVS” vadītājs Kārlis Apalups, drošības studijas kļūst arvien populārākas – Latvijā un visā pasaulē pieaug pieprasījums pēc kvalificētiem drošības jomas profesionāļiem. “Tas ir saprotams, jo 21. gadsimtā dzīvojam nemitīgu izaicinājumu priekšā – nemieri, pandēmijas, dabas katastrofas, kari, konflikti. Šīs krīzes prasa lielāku cilvēku iesaisti, un profesionāla pieeja ir obligāta, ja uzņēmums vēlas panākt labus rezultātus.”
Arī Biznesa augstskolas Turība IT virziena vadītājs, asociētais profesors Jānis Pekša piekrīt: “Tehnoloģijas ļauj nodrošināt gan fizisku, gan digitālu drošību, izmantojot dažādus rīkus, metodes, paņēmienus un lietojumprogrammas, kuru pamatā ir Mākslīgais intelekts. Tāpēc informācijas tehnoloģiju jomā organizāciju drošība 21. gadsimtā ir ļoti nozīmīga, un šīs jomas studijas ir pieprasītas.”
Detektīvprasmes un braukšana ekstremālos apstākļos – arī tādas var būt studijas augstskolā
Mums katram ir priekšstats par to, kā notiek studijas augstskolā, tači iztēloties organizāciju drošības studiju procesu patiešām nav vienkārši, jo tas bieži vien ietver daudz aizraujošu elementu un drīzāk līdzinās spriedzes filmas filmēšanai nekā grāmatu lasīšanai bibliotēkā. Turības organizāciju drošības studiju programma ir izstrādāta tā, lai nodrošinātu visaptverošu izglītību. Tas nozīmē, ka papildus teorijai tās ietver, piemēram, arī tuvcīņas prasmju apguvi, pirmo palīdzību, auto vadīšanu ekstremālos apstākļos un šaujamieroču lietošanu un daudz citu aizraujošu prasmju apguvi.
Kā stāsta K. Apalups, “Organizācijas drošības studijas no citām drošības virzienu studijām atšķiras tieši ar plašo kontekstu, ar kuru saskaras ikviens uzņēmums, organizācija un iestāde. Studiju mērķis ir sagatavot visu līmeņu profesionāļus – sākot no speciālista amata līdz lielu organizāciju drošības vadītājiem.” Plašais konteksts attiecas uz visām drošības darbības jomām organizācijās – kiberdrošību, datu aizsardzību, fizisko un tehnisko drošību, darba drošību un vides drošību.
Vai drošību var apgūt tikai teorētiski? Protams, ka ne
Turībā studiju procesā īpaša uzmanība tiek pievērsta praktiskajām nodarbībām, kas studentiem sniedz iespēju izmēģināt teorētiskās zināšanas reālās situācijās. Kā norāda J. Pekša, “Organizāciju drošības studijās IT jomā tiek ietverta prakse, un ir svarīgi, lai mācībspēku vidū būtu cilvēki ar praktisku pieredzi.” Arī tuvcīņu vai šaušanu, vai braukšanu ekstremālos laikapstākļos nav iespējams iemācīt tikai ar teorijas palīdzību. K. Apalups uzsver: “Drošības studiju procesā prakse ir vissvarīgākā. Nav jēgas studentiem mācīties teoriju, kuras praktiskais pielietojums nav skaidrs. Organizācijas drošības studijas ir vērstas uz to, lai studentiem būtu iespējams piedzīvot sagaidāmo karjerā un dzīvē. Tāpēc mums ir izveidota Drošības laboratorija, kur ir iespēja praktiski apgūt zināšanas un prasmes gan tehniskās, gan fiziskās drošības jomā.”
Drošības studiju pasaules tendences – vai studējošajiem ir potenciāls arī starptautiskā vidē?
J. Pekša komentē: “Pieredze rāda, ka jā, noteikti. IT jomā studenti jau otrajā studiju gadā var strādāt uzņēmumā, kas atrodas citā kontinentā.” Starptautiskas darbības nepieciešamību apstiprina arī K. Apalups: “Drošība nekad nav lokāla. Tai vienmēr ir starptautisks konteksts. Piemēram – ja uzņēmumam ir tiešsaistes veikals, tad riski var būt jebkurā pasaules nostūrī, kur ir pieejams internets. Turklāt studiju laikā studentiem tiek piedāvātas vairākas iespējas – Starptautiskās drošības vasaras skolas, kas notiek vairākas reizes gadā gan Turībā, gan mūsu sadarbības augstskolās. Erasmus+ pieredzes apmaiņas studijas – Somijā, Nīderlandē, Polijā un Rumānijā. Pēdējās divās valstīs Turībai ir sadarbība tieši ar šo valstu Nacionālajām aizsardzības un drošības akadēmijām, kurās mūsu studenti var iepazīties ar Eiropas un NATO kolēģiem un gūt neatsveramu profesionālo pieredzi un vērtīgus kontaktus.” Tā kā studijās uzsvars ir likts uz profesionālās terminoloģijas apgūšanu angļu valodā un studiju iespējām sadarbības augstskolās Eiropā, tad jaunajiem profesionāļiem ir iespēja pieteikt sevi starptautiskajā tirgū.
Koledža, bakalaurs, maģistrs – visi līmeņi ir pieejami
Ik dienu varam pārliecināties, ka drošības jautājumu aktualitāte pasaulē pieaug – tas nozīmē, ka drošības speciālisti būs pieprasīti vēl ilgi. Visticamāk, vajadzība pēc 21. gadsimtam atbilstošiem drošības nozares speciālistiem būs aktuāla lielākajai daļai organizāciju jau tuvākajā nākotnē. Biznesa augstskolas Turība eksperti norāda, ka organizāciju drošības studijas sniedz ne tikai veiksmīgas karjeras iespējas, bet arī vērtīgu un aizraujošu studiju procesu, kas piemērots gan koledžas, gan bakalaura un maģistra līmeņa studiju interesentiem. Organizācijas drošības absolventiem ir vēl kāda priekšrocība – bez papildu pārbaudījumiem viņi ir tiesīgi saņemt apsardzes sertifikātu, ko izsniedz Valsts policijas Apsardzes darbības sertifikācijas komisija.