Policijas iestādes visā pasaulē paziņojušas, ka ir iefiltrējušās šifrētā tērzēšanas platformā Ghost. Tajā tika iegūta piekļuve kriminālo tīklu privātajai saziņai. Operācijas rezultātā līdz šim visā pasaulē arestēts 51 aizdomās turamais.
Noziedznieki, kas iesaistīti narkotiku kontrabandā un naudas atmazgāšanā, ikdienā koordinēja savas darbības šajā platformā, paziņoja amatpersonas preses konferencē Eiropas Savienības tiesībaizsardzības aģentūras Eiropola galvenajā mītnē Hāgā. Platforma ir pazīstama ar tās progresīvajām drošības funkcijām, kas ietver šifrēšanas slāņus un to, ka lietotāji to var iegādāties, neatklājot personas datus.
Austrālijas, Kanādas, Francijas, Īrijas, Itālijas, Kanādas, Nīderlandes un ASV iestādes sadarbojās ar Eiropolu un Eiropas Savienības Eurojust, lai aptvertu šīs platformas globālo infrastruktūru.
Operācijas rezultātā atrasti serveri Francijā un Islandē. Kā arī tika atklāti Ghost īpašnieki Austrālijā, kur varas iestādes arestēja 32 gadus vecu administratoru, ziņoja The Associated Press.
“Neatkarīgi no tā, cik progresīvas ir tehnoloģijas, un, cik droša, viņuprāt, ir viņu komunikācija, mēs viņus atradīsim un pārtrauksim viņu noziedzīgās darbības,” sacīja Eiropola izpilddirektore Katrīna De Bolle (Catherine De Bolle).
Amatpersonas paziņoja, ka, veicot arestus no Kanādas līdz Zviedrijai, Īrijai un Itālijai, varasiestādes aizturēja arī Itālijas mafijas, motociklu bandu un organizētās noziedzības grupējumu locekļus.
Šī ir pēdējā laikā svarīgākā šifrēšanas lietotņu iefiltrēšanās operācija, ko pēdējo gadu laikā veikusi starptautisko tiesībaizsardzības iestāžu komanda.
2020. gadā Francija un Nīderlande vadīja izmeklēšanu par EncroChat – “kriptofonu” (“cryptophone”) uzņēmumu, kas pārdeva šifrētus saziņas pakalpojumus un ierīces. Tās izmantoja noziedznieku tīkli, no kuriem daudzi bija iesaistīti narkotiku tirdzniecībā un organizētā noziedzībā.
Iestādes iefiltrējās EncroChat, lai piekļūtu vairāk, nekā 100 miljoniem šifrētu noziedznieku ziņu un reāllaikā uzraudzīja tūkstošiem noziedznieku saziņu. Rezultātā, Beļģijā, vairāk nekā 120 cilvēkiem tika izvirzītas apsūdzības par narkotiku un ieroču tirdzniecību, izspiešanu, spīdzināšanu un slepkavības mēģinājumu.
2021. gada martā policija Beļģijā un Nīderlandē veica reidus vairāk nekā 200 mājās. Tika arestēti vairāki desmiti aizdomās turamo pēc iefiltrēšanās Kanādā un ASV bāzētajā šifrētajā tērzēšanas lietotnē Sky ECC, kas apgalvoja, ka piedāvā “pasaulē drošāko ziņapmaiņas platformu”.
Tā paša gada jūnijā ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) atklāja, ka tas ir izveidojis un uzturējis lietotni ANOM. Šo lietotni izmantoja noziedzīgās bandas, kas meklēja jaunus veidus drošai saziņai. Rezultātā, divu dienu laikā tika arestēti 500 cilvēki visā pasaulē.